Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: iPad 2

Banned Mentor
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Guess cu ce vine epurashul:P)))

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Ceva impresii...

+ Au mai redus rama din jurul ecranului
    + Tot din aluminiu. nu au tras teapa de la iPhone 3G/3GS
    + Iesire HDMI. contra cost, dar oricum...
    + mai usor

- fara Card reader sau mufa usb
    - Aceeasi rezolutie penibila, nu poti sa vezi un 720p
    - Nu zice nicaieri de RAM, deci probabil are 512 MB
    - A5 e dual core, "de doua ori mai rapid" iar, probabil dual-core Cortex-A8, nu Cortex-A9 ca Tegra2
    - Un software de bun simt ca sa justifice numele de tableta? momentan e un iPod Touch pentru chiori. Problema cu software-ul e chiar stupida. Lipsa unui home screen customizabil m-a convins sa trec pe Android, unde nu folosesc decat 3 din 7 disponibile, dar le am si le folosesc. Astia nu sunt in stare sa puna unul pe tableta? Honeycomb pe Xoom e cu 2 generatii peste.

Doua idei:

1. sper ca au gandit bine cum se comporta magnetii de la cover cu antena de WIFI sau 3G...

2. iPhone 4 are procesorul lui iPad cam pe la 800 MHz. Daca ies in vara cu un iPhone 5 pe un dual core Cortex A8, au pus-o.

v

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Deci sa intelegem ca e o mare porcarie....ce ti-e si cu Apple...scoate numai porcarii gen iPhone 4, iPad2...e bine ca avem celelalte gen Samsung .... ca am muri fara ele

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by v.b.15 View Post
    Lipsa unui home screen customizabil m-a convins sa trec pe Android, unde nu folosesc decat 3 din 7 disponibile, dar le am si le folosesc. v
    Pune ADW Launcher sau ADW Ex si le poti sterge pe cele 4 nefolosite...sau poati sa mai adaugi altele (nu am testat sa vad cat e maxim )

Apple o fi auzit de cuvantul "widget"?

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Thanks.

Sa stii ca, surprinzator, au auzit de widget-uri. Le-au implementat pe OSX de vreo 5 ani. Parca le aveam pe Panther. Dar acolo au cota de piata de 10%, deci muncesc. Aici se cumpara oricum ca scrie Apple pe ele, deci de ce sa se chinuie? N-ai auzit ca sunt cea mai mare firma etc.

@satlex

regret ca nu am contribuit si eu cu ceva spuse inteligente de genul Apple rulez, Samsung sucks sau invers. Stric atitudinea forumului.

V

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default vs?

Quote Originally Posted by v.b.15 View Post
    @satlex

regret ca nu am contribuit si eu cu ceva spuse inteligente de genul Apple rulez, Samsung sucks sau invers. Stric atitudinea forumului.

V
    Salut,

Ideea e urmatoarea .... nu exista nimic perfect. Din punctul meu de vedere nu sunt nici pro-apple si nici vs samsung etc .... dar hai sa recunostem ca din noul ipad2 lasa departe in urma tot ce este pe piata acum.
    Am amndaoua tabletele app1.. si sams.. - de test - si diferenta e mare ... mare ... dar asta e ... si concurenta e buna face presiuni ... astfel ca avem deja ipad2.... sa vedem tableta de hp .... cum este...
    Eu nu cred ca daca ai o anumita opinie strici atitudinea forumului ... in fond de asta e scopul sa discutam ... sa ne spunem opiniile... mai in gluma mai in serios.

Regards,

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Esti haios, satlex Mai uita-te inca o data la specificatiile tehnice ale xoom si altor tablete, compara-le cu ipad2 si ....mai vorbim.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satlex View Post
    hai sa recunostem ca din noul ipad2 lasa departe in urma tot ce este pe piata acum
    Man, cum Dzeu lasa tot in urma cand iPAd2 nu suportă nici flash nici WiFi sharing.. e normal?
    Ca trece tineretea, nu-i mare paguba...
    Problema e ca trece si batranetea...

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default da / nu

Quote Originally Posted by iuliangrecu View Post
    Man, cum Dzeu lasa tot in urma cand iPAd2 nu suportă nici flash nici WiFi sharing.. e normal?
    Ca nu suporta flash - sunt de acord - aici sunt probleme de agrement la nivel de companii si nu limitari de hw - sw
    Cu WiFi sharing - nu cred ca e o functie "must" pentru o tableta - daca te referi la accesa point ca si functie pentru ipad
    Comparatia o face fiecare atunci cand cumpara tableta
    - la ce o foloseste
    - ce aplicatii are la dispozitie
    - cum se comporta in functionare
    - calitarea de productie - materiale, realizare etc
    - ce pret are - la final

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satlex View Post
    Ca nu suporta flash - sunt de acord - aici sunt probleme de agrement la nivel de companii si nu limitari de hw - sw
    Cu WiFi sharing - nu cred ca e o functie "must" pentru o tableta - daca te referi la accesa point ca si functie pentru ipad
    Comparatia o face fiecare atunci cand cumpara tableta
    - la ce o foloseste
    - ce aplicatii are la dispozitie
    - cum se comporta in functionare
    - calitarea de productie - materiale, realizare etc
    - ce pret are - la final
    Orcum, ca si pret nici nu vreau sa ma gandesc cat va veni aici la noi..
    Incet dar sigur Android ii vor lasa pe locul II
    Ca trece tineretea, nu-i mare paguba...
    Problema e ca trece si batranetea...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In general cei anti iStuff vorbesc din auzite, din specificatii, etc...dar degeaba ai un hardware solid,daca suportul software e la pamant.
    E exact ca la dream...sunt multe receptoare cu H/W asemanator,dar suportul software e mizerabil.De ce DM 800 costa 2x00 lei si amiko e doar 800? amandoua stiu dvb-s2,mkv,sharing,emu...
    Apple e hulit in sus in jos, dar n-o sa gasesti niciodata pt android (spun android pentru ca e singurul concurent la ora actuala) ce ofera Cydia. Da,stiu,e Jailbreak, e modificarea setupului original, dar "face toti banii". Cydia ofera niste customizari/feature-uri la care orice alt concurent poate doar visa.
    Revenind la iPad 2, parerea mea e ca s-au grabit putin, nu aduce multe lucruri noi, dar o sa ajute mult la dezvoltarea pietei tabletelor.
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

vin si yo c`o intrebare: a testat careva sim-ul de gigi mobil pe ipad? merge inet-ul cu el? Intreb pentru ca sigur imi voi lua un ipad 2 cand apare si sa stiu daca merita sa iau cu 3g sau nu (ca sa nu mai consum bateria la ifon facandu`l hotspot)
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Uita-te la specificatiile retelei si specificatiile iPad-ului 2 .

Eventual da un search pe google : iPhone 4 digimobil , pentru ca daca merge pe 4 merge si pe iPad2 .

IPad1 avea alt radio si unele retele din unele tari nu mergeau . Dar asta s-a rezolvat acum .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)