Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Antena TV Group a cerut falimentul companiei RCS&RDS

Antena TV Group SA a cerut insolvenţa companiei de telecomunicaţii RCS&RDS, printr-un dosar înregistrat la Tribunalul Bucureşti, Secţia a-VII-a Comercială.

Societatea Antena TV Group SA (fosta SC TV Antena 1 SA) a solicitat Tribunalului Bucureşti, în 1 martie, deschiderea procedurii insolvenţei, în cazul societăţii RCS & RDS SA, potrivit datelor publicate pe site-ul Tribunalului Bucureşti (TB).

Obiectul cauzei dosarului este "procedura insolvenţei - societăţi pe acţiuni", iar materia juridică - "faliment".

Termen de judecată stabilit de Tribunalul Bucureşti este 17 mai 2011.

Potrivit unor surse, Antena TV Group are de recuperat de la RCS & RDS o creanţă de 2,1 milioane lei, inclusiv TVA. Suma reprezintă banii pe care RCS&RDS ar fi trebuit să îi plătească Antena TV Group pentru retransmisia televiziunilor Antena 3 şi Euforia TV în perioada ianuarie - iunie 2010.

Societatea Antena TV Group SA, care operează licenţele televiziunilor Antena 1, Antena 2, Euforia TV şi Antena 1 International, este controlată de familia Voiculescu. Familia Voiculescu controlează şi televiziunea de ştiri Antena 3 prin societatea Antena 3 SA, potrivit site-ului Consiliului Naţional al Audiovizualului.

Pe de altă parte, anul trecut, şi societăţile Euroline şi Star Print Trade Co au cerut insolvenţa companiei RCS&RDS.

Astfel, SC Euroline SRL a cerut insolvenţa SC RCS & RDS SA printr-un dosar înregistrat la Tribunalul Bucureşti în 9 iulie 2010. În acest caz, termenul de judecată este 17 iunie 2011.

Pe de altă parte, SC Star Print Trade Co SRL a cerut insolvenţa SC RCS & RDS SA printr-un dosar înregistrat la Tribunalul Bucureşti în 21 iulie 2010. În acest caz, termenul de judecată este 9 iunie 2011.

Cu o reţea care acoperă peste 200 de oraşe, RCS&RDS este unul dintre cei mai importanţi jucători pe piaţa serviciilor de televiziune prin cablu şi prin satelit, telefonie fixă şi mobilă. Operatorul şi-a început activitatea în urmă cu 15 ani şi este prezent şi pe pieţele din Ungaria, Cehia, Slovacia, Croaţia şi Serbia.

http://www.jurnalul.ro/stiri/observa...ds-570229.html

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Deci antenele cer bani de la cablisti si TVR,nu?Cum vine asta?
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yo3fuu3 View Post
    Vine simplu: noi toti platim separat TVR-ul.
    In space no one can hear you screaming.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu as crede.Noi plateam(numai platim in urma aprobarii tacite a parlamentarilor eliminarea taxe TV)de doua ori taxa radio-tv.Odata operatorilor de cablu iar apoi prin factura energiei electrice ptr.TV-Radio.
    Respect!

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Pai pozitia de monopol care s-ar prefigura "cica" ( prin vanzarea upc , cu toate ca eu nu cred ca va fi aceasta tranzactie) ar lasa un pic in offsaid antenele (si pe mai toate trusturile) care nu prea ar mai putea pune multe conditii operatorilor de cablu nemaiavand bau-bau-ul cocurentei la care ar putea da mai ieftin sau preferential daca se supara pe unul din provideri . In momentul asta rcs&rds joaca cartea vietii , daca nu iese pasenta , toata mocangeala de pana acum ar fi inutila intrucat asta a fost si scopul : desfiintarea concurentei mergand pana la riscul falimentului asa ca daca prima varianta pica nu ramane decat sa aduca tarifele la nivelul profitabil (si ar mai intarzia falimentul cativa ani sau poate l-ar si fenta cu un manageriat bun ) sau ar apela la falimentul imediat care s-ar putea concretiza si prin vanzarea companiei . Eu personal imi doresc din suflet sa cumpere upc intrucat pe partea de satelit unde sunt client inca ar mai ramane concurentul Dolce. Un provider puternic nu-si mai consuma energiile in batalia concurentei ci poate sa mai si evolueze calitativ .
    PS Vad ca deja pe antena3 la stiri s-a tras semnalul de alarma cu privire la iminentul monopol .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SpaceDebris View Post
    Vine simplu: noi toti platim separat TVR-ul.
    Vine complicat:noi nu platim taxa radio tv operatorilor de cablu pentru TVR.De ce aceasta discriminare fata de antena1?
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Maul, Darth Maul Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnny-m View Post
    PS Vad ca deja pe antena3 la stiri s-a tras semnalul de alarma cu privire la iminentul monopol .
    Da, in binecunoscutul stil Felix. Oare cat dureaza pana-l vedem pe Badea scuipand flacari impotriva monopolismului?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yo3fuu3 View Post
    Orice oprator de cablu plateste pentru fiecare program din grila sa , in functie de nr de abonati . Cu fiecare post de tv are un contract in care se spcifica cati centi de abonat se plateste in fiecare luna .
    Cu stima,
    Siviu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by silvusat View Post
    Orice oprator de cablu plateste pentru fiecare program din grila sa , in functie de nr de abonati . Cu fiecare post de tv are un contract in care se spcifica cati centi de abonat se plateste in fiecare luna .
    Cu exceptia TVR pentru care Parlamentul a stabilit sa nu se mai incaseze aceasta taxa.E normal?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

In cazul MTV si VH-1, cand au fost divergente, am stat si fara ele, de ce nu au scos acum si Antena 3 si Euforia, sa vedem ce pierderi ar fi avut Grupul Intact din publicitate, sau mai ales cum isi bagau unghia in gat in acele zile in care nu mai puteau sa-si prezinte propriile idei partinitoare in loc de stiri, pe ce mizeaza cei de la antene ca nu se poate face asa ceva? ei compara nr de abonati de acum cativa ani de la Focus cu toti abonati de acum de la Digi cablu + satelit, daca maine ar fi scoase toate antenele din grila si abonati ar fi nemultumiti nici o firma concurenta nu ar fi capabila sa preia un numar asa de mare, deci vor fi nevoiti sa ajunga la un consens. Focusul acum cativa ani erea terminat daca nu reintroducea repede antenele, insa RCS-ul nu este in aceiasi situatie, paguba pentru antene ar fi insa foarte mare, insa pe ei poate nu-i intereseaza chiar asa de mult pagubele materiale odata ce televiziunile lor sunt mereu pe pierdere. Din nefericire parerea abonatilor nu a contat nici atunci cand a fost scos pachetul MTV din cablu, nici cand a fost scos N24 din satelit, nici cand a fost scos SportKlub-ul de peste tot, si exemplele pot continua, in cazul Antena 3 vor fi reactii puternice, insa in cazul Euforia nu cred ca se vor deranja prea multi sa astepte 10 minute la telefon ca sa isi exprime nemultumirea. Simpla trecere din pachetul po....r in pachetul baza ar insemna diminuarea cotei de piata, trecerea unora dintre antene pe Vertical in cazul Digi satelit si scoaterea lor din una din cele doua variante de transmisie pe cablu, ar diminua practic destul de mult audienta desi teoretic ele vor fi tot in grila iar ejectarea lor mai tarziu ar fi un fas mai mic. Cred ca cei de la antene se joaca cu o torta aprinsa pe langa valiza lor de paie, daca ma uit mai bine la ce termene de judecata au ajuns celelalte procese asta ar insemna ca peste un an antenele vor fi prin procese, adica tocmai in perioada alegerilor locale, perioada in care antenele dealtfel sunt in plina activitate, si localele conteaza, ca apoi cine mobilizeaza la parlamentare nici nu vreau sa ma gandesc ce urmari ar avea o posibila suparare a RCS-ului pe antene tocmai in acea perioada.

Pur si simplu am ramas uimit, nu credeam ca pentru aceste --- se plateste, credeam ca sunt libere la retransmisie, uite unde se duc bani mei in loc sa apara in grila History si MGM. Sa le faca pachet separat la antene, ca eu nu vreau sa platesc pentru ele, sa vedem cati se vor abona la un pachet separat fie el si cu un tarif simbolic, sunt multi care din comoditate nu vor mai face o cerere in plus, alti se vor uita si la cei 2 bani, se vor abona doar cei ce nu pot sta fara antene si cei care ii injura sistematic, ca altfel raman fara obiectul munci.
    La Antena 1 ma uit rar, il mai am in lista, la Antena 2 m-am uitat cand a aparut si chiar imi facusem o parere bunicica pana au aparut si alte personaje, apoi au inceput si cu promo la alte emisiuni care nu-mi faceau placere asa ca am renuntat si la el, este inca in lista insa il ignor, Antena 3 impreuna cu OTV si Taraf sunt primele programe pe care le sterg chiar inainte de a salva lista in receptor, la Euforia de cand a aparut si pana acum nu pot spune ca am vazut o emisiune de la inceput pana la sfarsit. Stiu ca Antena 1 si 3 au o gramada de fani insa la Euforia pana si femeile, carora le este adresat, se uita foarte rar.
    Am sa fac o cerere catre operator sa mute antenele intr-un pachet separat, ne vreau ca din bani mei sa fie platiti, chiar daca este vorba doar de cativa eurocenti, sa-i doneze undeva dar nu lor.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sunt de acord cu userul clauss , si eu as plati pentru a vedea antenele, adica deloc , sa stea sa se uite la ele voiculescu si sleata lui de tonomate !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mtest View Post
    Da, in binecunoscutul stil Felix. Oare cat dureaza pana-l vedem pe Badea scuipand flacari impotriva monopolismului?
    Sa stii ca nu o sa dureze mult ,cind se termina banutii luI FELIX cred ca o sa intre in crize.Nu mai e mult pina la alegeri o sa cistige uniunea lui peste si atunci sa il vad pe deontologul de BADEA.Si atunci fac pariu cu oricine ca tovarasii nu o sa schimbe nimic din legile pe care le da actuala coalitie si refrenul preferat o sa fie "nu noi ceilalti si mostenirea grea"
    VU+DUO2

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nu este cel mai simplu ca RCS sa plateasca datoria?

Ce tot discutati de ,,felix si Antene''?

A primit spatiu pt reclama...trebuie sa plateasca!

Am uitat ca aveti 10TV..sau cum se cheama prostia aia de canal...

¡soy madridista! Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by robi22 View Post
    Nu este cel mai simplu ca RCS sa plateasca datoria?

Ce tot discutati de ,,felix si Antene''?

A primit spatiu pt reclama...trebuie sa plateasca!

Am uitat ca aveti 10TV..sau cum se cheama prostia aia de canal...
    nu sunt bani de reclama. sunt banii pt retransmiterea A3 si 4 in reteaua RCS in functie de numarul de abonati declarati.
    sunt ferm convins ca o sa-i achite.
    "Lumea este condusa de cu totul alte persoane decat cele pe care le vad neinitiatii" - Benjamin Disraeli

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by clauss View Post
    In cazul MTV si VH-1, cand au fost divergente, am stat si fara ele, de ce nu au scos acum si Antena 3 si Euforia, sa vedem ce pierderi ...[]...
    Atat Antena1 cat si Antena3 sunt posturi "must carry". Ele nu pot fi scoase din grila niciunui operator.
    FAbian23

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)