Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Asigurare auto reducere

Buna ziua,sunt posesorul unui autovehicul de categoria A,am aflat ca unele companii asiguratoare ofera 50% discount ,de aceea as vrea sa va intreb daca un autovehicul poate avea 2 proprietari,prin asta vreau sa zic daca ar putea mama sa devina coproprietar si ca urmare compania asiguratoare sa creeze polita pe numele mamei pentru a primi astfel si discount-ul. astept un raspuns...multumesc
    yo

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In cartea de identitate se inscrie un singur proprietar. In certificatul de inmatriculare la fel, cu precizarea ca in certificat poate fi trecut mai nou si un alt utilizator decat proprietarul.
    Daca vrei ca asigurarea sa fie incheiata de pe numele mamei tale, trabuie ca dansa sa fie proprietara nu utilizatorul acelei masini.
    Poti sa-i vinzi ei masina si astfel sa devina ea proprietar si tu utilizator insa cred ca nu merita deranjul (rar, inmatriculare etc).

PS

Vezi ca s-a mai redus RCA-ul la unele companii, de ex eu la bcr asig am dat in 2009 pt o masina de 2000 cmc, 560 lei, dupa un an am dat 420 lei, ma incadram la un numar de criterii pentru care ei acordau reduceri (ocupatie, varsta, fara accidente etc), sistemul bonus-malus cred ca a inceput sa functioneze si la noi.
    Last edited by gigelsat; 26th February 2011 at 06:41. Reason: cmpletare
    Gigel

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

trebuie urmarite foarte atent ofertele de rca...pentru un atv anul trecut am dat 290 lei....anul asta doar 194 lei, intre timp exista si la 180...

....sa nu aveti incredere in brokeri..nu ofera niciodata cel mai ieftin rca.
    Cel mai bine pe site-ul oficial al fiecarei companii de asigurari.
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Senior Major Expert
    Posts Thanks / Likes

Apropos de brokeri. Un amic a avut un accident relariv usor(cca 40 mil reparatia), proces verbal, a primit asigurarea de la vinovat, dus masina in service, reparata si cand sa o ridice............. cei de la service spun ca asigurarea nu e valabila si nu-i dau masina. Ce s-a intamplat de fapt. Vinovatul avea un RCA facut la un broker care incetase de fapt colaborarea cu asiguratorul iar carnetele ramase la el au fost declatare nule de asigurator. Iar el a continuat sa emita RCA-uri in numele acelui asigurator. Problema s-a rezolvat dar dupa multa bataie de cap si timp fara masiina.
    --BUIE MLANA-- MAI BINE O ZI SOIM DECAT O SAPTAMANA CIOARA

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

http://cedam.csa-isc.ro/

aici se poate verfica online existenta asigurarii RCA..

http://prog.rarom.ro/rarpol/rarpol.asp

aici a ITP-ului
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, ideea e ca eu inca nu am inmatriculat motocicleta si de aceea am zis sa intreb inainte ca sa vad care sunt posibilele optiuni.
    yo

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)