Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 2 of 2
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Functia de analizor spectral este utila cand de exemplu ai probleme cu un anumit transponder (iar transponderii vecini functioneaza perfect) si nu stii care este cauza: LNB-ul, comutatorul Diseq, motorul, cablul, receiverul sau eventuale interferente. Te conectezi direct la LNB, faci zoom-in pana se vad clar transponderii si te pozitionezi pe transponderul respectiv. Apoi te duci incet pe fir, pana ajungi la intrarea receiverului si asa vezi de unde incepe sa dispara semnalul. Eventual vezi unele armonici rebele ale purtatoarelor de la WLAN sau cordless phone.

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu folosesc analizor de spectru si pot sa spun ca fara el as regla mai greu antene. De ce?
    Pentru ca am invatat sateliti dupa cum arata spectrul lor si atunci cand orientez o antena o caut dupa spectrul satelitului. PLus ca la antene cu 2 sau mai multe lnb-uri e extraordinar de bun. Nu mai vorbim de CATV si mai ales cand ai de insumat canale, sa cauti o frecventa libera etc.
    Pentru mine e foarte util.
    Plus asa cum zice si kroky, cand ai probleme si mai ales la retele mari , fara asa ceva nu prea vad cum te descurci.
    Imi stiu ip-ul si SO si navegatoru...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)