Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 2 of 2
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Sfat achizitie placa DVB-S2

As dori sa achizitionez o placa DVB-S2 care sa aiba suport bun pentru sharing (CCcam sau oscam) compatibila cu sistemul de operare linux dar sa fie pe usb. As dori de asemenea sa imi spuneti ce parere aveti de SkyStar 2 DVD-S2 CI USB si TeVii S660 USB.

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Recomandarea mea este Technotrend 3650 CI, acesta fiindu-mi recomandat si mie de catre bunul nostru coleg ovidiumarius. Atentie el are atat Technotrend cat si Tevii si Prof si le-a testat pe indelete. In plus are are o experienta foarte mare in domeniul PC-DVBS, softuri, etc. (vezi in semnatura lui echipamentele pe care le detine). Am retinut ca scria pe undeva ca Technotrend, Tevii si Prof sunt generatii mai noi de DVBS decat Skystar, mai ales Tevii care are tuner siliconic.

Eu am una luata la sfarsitul anului trecut si in ianuarie am mai luat inca 2 bucati. Este un produs foarte bine manufacturat, de "calitate germana". Este ceva mai scump decat contracandidatii directi, respectiv Tevii si Prof. Ti-as recomanda sa cauti pe forum posturile/review-urile lui ovidiumarius pentru fiecare din cele 3 produse Technotrend, Tevii si Prof.

Tevii am fost si eu tentat sa iau pe la jumatatea anului trecut dar ulterior am renuntat pentru ca se pare ca au ceva probleme dupa cateva luni de functionare cu partea de alimentare (gasesti problemele discutate pe forum).

Prof se pare ca nu ar avea mari probleme dar din cate am am vazut pe forum scris de ovidiumarius este mai recomandat Technotrend el avand doua buc una DVBS si una DVBC care functioneaza de vreo 2 ani fara intrerupere (vezi pe forum ca sunt poze si informatii despre aceste produse).

Uite ce am gasit eu repede, dar vezi ca mai sunt si alte threaduri similare.

Technotrend 3650CI
    Tevii S660
    Prof 7500

sau

HTPC DVB S/S2

Nu ma pricep la Linux dar de vreo saptamana ma chinui si eu cu ubuntu si pot sa iti spun sigur ca Technotrend CI functioneaza perfect in ubuntu cu drivere s2-liplianin-dkms. Eu nu ii dau de cap in ubuntu cu configurarea DISEQC 1.1 cu toate ca am gasit si un script destept dar nu inca nu imi dau seama cu sa il rulez.

Toate cele bune si multa bafta.

PS Daca te pricepi la Linux poate iti faci timp sa discutam mai pe indelete pe PM pentru ca as avea cateva intrebari legate de acest domeniu.
    Last edited by altfel; 21st February 2011 at 11:51.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)