Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default TBS 6925 vs./=Prof Revolution DVB-S2 9000?

Hi All,

Ma adresez acelor useri care au placi dvb-s2 de la cei doi producatori din titlul.Doresc sa aflu parerilor lor despre placa pe care o au,in bine si in rau.Daca ma uit la caracteristicile ultimelor versiuni,aflate in faza de teste la ambii producatori,esti cu totul uimit si in acelasi timp pus intr-o mare dilema daca ar fi sa alegi intre cele doua placi: parca cei doi producatori s-au inteles sa-si upgradeze versiunile anterioare in aceasi perioada,vin cu aproape aceleasi specificatii tehnice,placile sint inzestrate cu doua tunere,fizic seamana intre ele doar culoarea le diferentiaza si unele amanunte nesemnificative.Dar ceea ce atrage in primul rind atentia,si acest amanunt este extrem de important pentru utilizatorii mai versati,este ca ambele placi pot receptiona si modulatii la care nu ne gindisem cu ani in urma,si anume,cele in 16 si 32 APSK!Sa nu mai spun ca ele sint prezentate ca avind tunere extrem de sensibile.
    Din specificatia fiecarei placi se poate deduce carui tip de utilizator se adreseaza si deasemenea lasa impresia ca in materie de receptie de satelit{si numai}prin placi dvb-s s-a ajuns la fel de un nec plus ultra tehnic si comercial.Dar fireste ca pe noi{ma includ} ne intereseaza daca din punct de vedere practic ele pot satisface asteptarile nu numai ale noastre cit investitia tehnica pusa in joc la bataie si daca merita pretul nu tocmai de neglijat,la Prof Revolution in jur de 250 $,iar la Dbtsv la 300 $,cost estimativ.
    Dat fiindca nu mi-a trecut niciodata prin mana o placa dvb-s de la cei doi producatori,1.Digital Media Expert,cel cu placa-TBS 6925 PCI-E DVB-S2 TV Tuner Card si 2.Prof Tuner Group cu placa-Prof Revolution DVB-S2 9000 PCI-E (QPSK, 8PSK, 16APSK, 32APSK,inca n-am nici un indiciu care sa mi-l recomande in mod special?!
    De accea va invit,si in masura ca va si folositi de unele versiuni anterioare de la cei doi producatori,sa va spuneti parerea asupra lor si daca ultimele versiuni care sint pe cale sa apara confirma calitatile sau slabiciunile descoperite in utilizarea lor! si eventual la ce ne putem astepta cind trebuie sa alegem intre cele doua placi?!

Prof Revolution DVB-S2 9000 PCI-E (QPSK, 8PSK, 16APSK, 32APSK)

* The signal reception standard DVB-S with QPSK modulation and coding CCM (constant coding and modulation);
    * The signal reception standard DVB-S2 modulation of QPSK, 8PSK, 16APSK, 32APSK and coding CCM, VCM (variable coding and modulation), ACM (advanced coding and modulation).
    * High sensitivity
    * Features of reception and presentation of DVB data services (high-speed multicast and internet access)
    * Support of AltDVB, DVBDream, DVBviewer, ProgDVB, MediaPortal, FastSatFinder
    * DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2, USALS, 2.0
    * Remote control
    * Drivers for Windows XP/Vista/Win7
    * PTG Engine 1.7 Blind Scan Interface
    * BDA-driver (Broadcast Driver Architecture) supports many 3rd party applications
    * PTG Engine
    * Designed in Germany
    Video Features:
    * HDTV support (MPEG2 and MPEG4/H.264)
    * AC3 5.1 software decoder
    * Support of DXVA (DirectX Video Acceleration) for H.264
    * Plug and play installation
    * Recording and playback via TV/radio
    * Teletext
    * Time shift support
    * Electronic Program Guide (EPG)
    Additional Features:
    Prof DVB-S2 9000 PCI-E can operate with Manna, Skynet, SkyGrabber, FastSatFinder software and different plugins for DVBDream, ProgDVB, DVBviewer.
    Prof Revolution DVB-S2 9000 PCI-E works successfully with all providers of satellite internet, including: SatGate, SpaceGate, OpenSky, Sky-Fi (S/S2), STV (S/S2), Raduga (S/S2), HeliosNet, StarBlazer (S2), Tooway (S2), Tricolor-Internet, etc.
    Technical Specification :
    * 8PSK/QPSK direct conversion tuner IC: STB6100
    * Multi-standard advanced demodulator: STV0900A
    * PCI Express Video and Broadcast Audio Decoder: Conexant CX23885

TBS 6925 PCI-E DVB-S2 TV Tuner Card

Main Features:
    * 1.DVB-S2/S Transponders Receiving
    2.CCM, VCM and ACM mode support
    * 3.Support Multiple Transport Stream Receiving
    * 4.Support Generic Stream capture
    * 5.Transponders blind scan
    * 6.Up to 190 Mbit/s channel bit rate capture
    7.High-speed Data download via Satellite*
    8. Windows 7 Media Center compatible
    9.Supported by DVBDream, DVBViewer, DVBlogic, ProgDVB, Skynet, TSreader…
    *Specifications:
    * 1.Receiving Frequency: 925~2175 MHz Tuning Range
    2.Input level: -69~ -23dBm
    3.DVB-S2/DVB-S DIRECTV 8PSK QPSK 16APSK 32APSK Demodulator
    4. 8PSK /QPSK/16APSK/32APSK mode
    5. Symbol Rates:
    DVB-S2 QPSK:45 Msps Max.
    DVB-S2 8PSK:45 Msps Max. 6. Code Rates:
    DVB-S2 QPSK: 1/4,1/3,2/5,1/2,3/5,2/3,3/4,4/5,5/6,8/9,8/10
    DVB-S2 8PSK: 3/5,2/3,3/4,5/6,8/9,9/10
    16APSK: 2/3,3/4,4/5,5/6,8/9,9/10
    32APSK: 3/4,4/5,5/6,8/9,9/10
    7. Automatic Acquisition Range: ±10MHz
    8. DiSEqC 2.x compliant
    9. PCI Express interface
    10. Low profile size

Daca ati pus sa alegeti intre cele doua placi,care credeti ca e cea mai potrivita pentru voi?

satelescu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

strict din caracteristicile postate mai sus..prima are DXVA si Diseqc 1.2 in plus...desi inclin sa cred ca le are si a doua fiind doar omise din lista..
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...07&postcount=7

Dupa cum vezi in postul de sus am facut acu cateva luni teste cu una din aceste placi de la proof - Proof revolution 7500, placuta se misca foarte bine aducand imbunatatiri fata de alte placi prin scanarea mult mai rapida a transponderelor, posibilitatea de blind scan, prezenta loop out, partea ce tine de telecomanda (pluginul remote pentru dvbviewer) nu e foarte bine pusa la punct, in rest se misca identic cu technotrend si tevii placi ce mai am in dotare.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yanq View Post
    strict din caracteristicile postate mai sus..prima are DXVA si Diseqc 1.2 in plus...desi inclin sa cred ca le are si a doua fiind doar omise din lista..
    Vezi ca gresesti referitor la DXVA, zice ca il suporta dar trebuie sa-l aiba placa video. Nici una nu face decodare "hard".

@satalescu Unde ai gasit tu de vanzare prof 9000 intrucat la ei pe site nu apare.
    Last edited by trid_ovi; 16th February 2011 at 12:18.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@trid ovi
    Va apare !Nimeni nu zice ca a aparut acea faimoasa 9000!

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by picollo08 View Post
    @trid ovi
    Va apare !Nimeni nu zice ca a aparut acea faimoasa 9000!
    La o saptamana dupa ce am cumparat eu placa de la ei au renuntat la comercializare directa, doar prin intermediul altor firme mai comercializeaza placile dvb.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Din cate stiu de pe alt forum firma prof s-a spart in vara dupa ce un tip stefan a plecat din firma si a luat si domeniul cu el. Astfel acum exista doua firme www.proftuners.com care e vechea firma si prof-tuners.com redenumit si advancetune a tipului asta.
    Acum in timp ce vechea firma livreaza in continuare placi, tipul asta desi a prezentat ceva placi noi la el pe site inca nu au aparut si in comert. Unii zic ca daca nu a scos nimic pana acum nici de acum nu va mai scoate. Se pare ca nu gaseste fabrica in China sa le asambleze, dar cine stie.

Deci arpy_06 placa aia la care dai link nu a vazut-o inca nimeni in magazin.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovidiumarius
    Dupa cum vezi in postul de sus am facut acu cateva luni teste cu una din aceste placi de la proof - Proof revolution 7500...
    Am citit cu interes review-ul tau legat de placa cu pricina.M-a ajuta sa-mi fac o idee la ce ma pot astepta daca ar fi sa optez pentru ultima versiune,9000,ce mi-a trezit curiozitatea.
    Numai ca ultima versiune,ce va fi lansata in curind,vine,precum se poate observa,cu citeva noutati pe care sint convins ca-i vor tenta pe multi useri,printre care,probabil si pe tine.Din postul tau nu rezulta mai mult decit ca e posibila receptia in modulatia in 16 APSK{pentru pachetul italian:Mediaset si Gruppo L'Expresso-13 E si 4 W} ,insa nu stim mai multe{calitatea imaginii,stabilitatea si variatiile semnalului,etc}.Oricum placa ta pare o promisiune pentru ce ne poate oferii versiunile urmatoare,si fireste si ultima aflata in faza de teste.

Quote Originally Posted by trid_ovi
    Unde ai gasit tu de vanzare prof 9000 intrucat la ei pe site nu apare.
    Inca nu este de vinzare,yet,dar producatorul mi-a spus ca e terminata faza de teste si in curind{who knows}va fi lansata pe piata.Daca vrei sa vezi cum este prezentata pe site-ul lor,iata si linkul:http://www.proftuners.com/node/278.
    Tot acelasi raspuns l-am primit si de la celalalt producator,TBS, pentru placa TBS 6925 PCI-E DVB-S2,adica este in ultima faza de teste si ca se pot face comenzi.
    Nu ar fi rau sa va trimit la forumul lor in care se discuta despre rezultatele provizorii pe care le fac anumiti beta-testari cu aceasta placa:http://www.buydvb.net/forum/viewtopic.php?f=25&t=28
    Daca cumva sinteti{tu,ovidiumarius,si alti useri} in masura sa-l achzitionati,voi primul care sa va citeasca comentariile.Cred ca merita incercat cu toate ca ambele placi sint prezentate ca un pom incarcat cu multe jucarii.Dar dupa zisa vorba,"La pomul laudat...",poate e bine sa fim mai rezervati.

satelescu

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default TechnoTrend Premium S2-6400 Twin DVB-S2, HDMI-Out, Windows Editi

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu View Post
    Tot acelasi raspuns l-am primit si de la celalalt producator,TBS, pentru placa TBS 6925 PCI-E DVB-S2,adica este in ultima faza de teste si ca se pot face comenzi.
    Nu ar fi rau sa va trimit la forumul lor in care se discuta despre rezultatele provizorii pe care le fac anumiti beta-testari cu aceasta placa:http://www.buydvb.net/forum/viewtopic.php?f=25&t=28

satelescu
    Chiar pe forumul amintit de tine am gasit si o parere proasta despre placile TBS, mai exact despre modelul TBS 8921. Merita de analizat, mai ales daca problema relatata pe forum se manifesta si la alte exemplare/modele de placi TBS: http://www.buydvb.net/forum/viewtopi...92ef2&start=10
    "The Truth Is Out There"

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dante2
    Chiar pe forumul amintit de tine am gasit si o parere proasta despre placile TBS, mai exact despre modelul TBS 8921. Merita de analizat, mai ales daca problema relatata pe forum se manifesta si la alte exemplare/modele de placi TBS
    Nu numai ca am citit despre TBS6925 pe forumul respectiv,dar am ajuns sa fiu de curind si un fel de betatester pentru aceasta placa:http://awesomescreenshot.com/063b3cn23
    Inca nu mi-am facut o impresia bine definita despre ea fiindca nu am avut timp la dispozitie s-o explorez in totalitate.Sint la primii pasi pe care-i fac sa aflu punctele tari si/sau cele slabe.
    La un prim contact,am fost extrem de curios sa aflu daca placa 6925 stie sa citeasca pachetul BBC de la pozitie 27.5 W,Intelsat 907,care este transmis in mod.QPSK DVB-S2 si un symbol rate mare,de 44100,fec 9/10.Cu placa DVB-S2 HD de la Technisat nu reuseam in nici un chip nici sa inchid semnalul si cu atit mai putin si scanez/memorez pachetul BBC.Si era explicabil,deoarece ea nu putea sa citeasca un symbol rate mai mare de 31000 Msp.
    Si iata ce am obtinut,recunosc cu mare emotie deoarece nivelul semnalului era mic,la o prima scanare cu placa TBS6925 pe transponderul BBC-ului de la 27.5 W,:

Crezind ca e doar un "accident{prima reusita} si pentru ca in zona mea geografica semnalul de pe Intelsat 907 a coborit-de citiva ani-tot mai mult aproape pina la disparitie,din motive ce nu le discut acum,am revenit dupa o zi la aceasta pozitie,si am dat sa scaneze din nou,obtinind acelasi rezultat.Tot pachetul a fost memorat!Din pacate el nu mai este FTA ca la inceput.Dar pentru mine era important ca placa TBS sa faca ceea ce nu putea cea de la Technisat!

O alta functie importanta pentru multi useri este BlindScan-ul.Daca majoritatea placile DVB-S2 nu au fost inzestrate pentru a face aceasta operatiune,aceasta fiind preluata de software-ul multor playerere{DVBViewer,ProgDVB,etc},placa TBS{citeva versiuni anterioare} are implementata in hardware si aceasta functie extrem de simpla si fara multe setari suplimentare.Aici am citeva observatii de facut,dar ma abtin se le fac acum deoarece inca nu sint sigur,cum spuneam,de limitele ei.
    Dar pentru ilustrare,am sa pun o prima imagine cum arata o prima scanare cu utilitarul placi 6925:

Am reusit deasemenea sa inchid semnalul pe unii transponderi care transmit in modulatia 32 APSK,cum ar fi pe satelitul Telstar 11N 37.5 W:

Deocamdata cam atit.Sint,cum spuneam,in faza de teste.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by trid_ovi View Post
    Din cate stiu de pe alt forum firma prof s-a spart in vara dupa ce un tip stefan a plecat din firma si a luat si domeniul cu el. Astfel acum exista doua firme www.proftuners.com care e vechea firma si prof-tuners.com redenumit si advancetune a tipului asta.

Am gasit pe un site rusesc un comentariu al tipului asta Stefan care detaliaza mai bine relatia dintre Prof si TBS:

Okay, I'll give to you (and world market) the key comments.

1. In the past, we are working with TBS/Tenow develop hardware and organized production. It was no secret. We even used the bank account TBS/Tenow in the Hong Kong bank. This was less well known. And also I used a digital signature TBS for our x64 drivers.

2. This summer, we terminated partnership with TBS/Tenow.

3. TBS/Tenow (in conjunction with one of my ex-partner) decided to continue production under the brand Prof. TBS have our joint development of hardware (PCB project).
    4. In the past, TBS has already had a similar experience selling "clones". They offered a DVB-card Twinhan, which themselves had previously worked.
    5. Prof - brand, which is not registered and can not be registered. Any company can produce products under this brand.
    6. I had two ways for further work: to continue to use the brand Prof Revolution, or to make a completely new brand, to engage in its development (software) and promotion (marketing, articles, reviews, testing, etc.).
    7. Of course, I spent several years my life in the development of the brand Prof. But I'm easier to develop a new brand. I do not want many years to explain to customers/dealers what Prof from my company different from the Prof from TBS. And so I decided to go for a more hard way and re-branding. The key idea: a trademark for this market is not important as product quality and distribution.
    8. Now my main goal: to create a product that will be better than my previous product (Revolution, Red Series, more older brands).

9. Prof Tuners (Group) / PTG - a virtual company, which has never existed. This is one myth that I created as marketing man and project manager.

10. Rick wrote in his forum: «The company had an internal break up and Stephen is no longer with the original company and he had control of the website and took it with him.»
    a) In reality, Rick made two payments to the account of Tenow/TBS in Hong Kong. That's TBS/Tenow Rick calls «original company» in his forum.
    b) Prof - not the first brand of DVB-cards, which I do. I thought prof-tuners.com and domain always belonged to me. For the project Prof I served as project manager. And continue to perform. I just changed the name of the product.

I do not want to go into further details of the conflict. I propose to close this question.

Conclusions on the product line:

1. Supporting Revolution and Red Series will be some time (will be issued drivers and software).
    2. Good Blind Scan on Revolution Series is impossible. We spent a few months and came to the conclusion that the only possible
    bad Blind Scan. And we can not bring to market a software product of poor quality.
    3. For us, Prof, PTG, Prof Tuners, Revolution - obsolete name. This past. In the untwisted me (and my colleagues in marketing in different countries) trademark will still try to earn. Well, let them do it.

Rick has already done it when he recently bought a few boxes Revolution Series for the sake of short-term profits. Rick - it sells. It will sell what is in demand. Rick does not understand the technical features of the product. I - marketing. My task is to convene the products that "sell themselves". So no more comments about the rebranding. We and my team will devote our time and efforts to the next generation DVB-cards.

P.S.

Some people with satellite Forums United States know more technical details about our new products. But they have promised is not to write about it on the forums yet. They will have prototypes of new products prior to their mass production. They promised to help with testing on the USA satellites.

SATALESCU interesant review-ul dat de tine. Inclusiv partea de blindscan.
    Acum pe acelasi site rusesc apare ca au folosit aceasi programior folosit de tine pe TBS, pentru blindscan pe Prof sau ceva asemanator.
    Acum nu stiu prea bine ce au facut aia acolo ca nu stiu rusa iar google translate merge din doua in doua.

Pentru cunoscatorii de rusa aici: http://viaccessfree.biz/forum/showth...t=32809&page=8
    Last edited by trid_ovi; 13th April 2011 at 11:23. Reason: adaugiri

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

se poate si linkul siteului rusesc ? merci

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Uite am gasit si ceva in engleza. Se pare ca merge blindscan pentr placile: Omicom S2 PCI rev.3 (all demod versions), Prof 7301, Prof 8000, TechnoTrend S2-1600

Some of you have probably noticed I've been posting screenshots here and there of a Windows blindscan software occasionally. Today the author has released it as freeware. You can download and try it out here:http://viaccessfree.biz/forum/showthread.php?t=32809

Blind scan support for:
    Omicom S2 PCI rev.3 (all demod versions), Prof 7301, Prof 8000, TechnoTrend S2-1600

Links to software:
    http://crazycat69.narod.ru/sattelite...erExEx-BDA.rar
    http://crazycat69.narod.ru/sattelite...rEx/BLScan.rar
    http://crazycat69.narod.ru/sattelite.../CrazyScan.rar
    http://crazycat69.narod.ru/sattelite...Ex/ReqLibs.rar

Unpack all files to the same folder, run Crazyscan.exe
    A console Blindscan program - BLScan.exe can be run from the same folder, all settings for BLScan are in Blscan.ini file.

Source code for programmers here:
    http://crazycat69.narod.ru/sattelite...atScan-src.zip

Also, the author is looking for NA Windows programmers who would be interested in helping with support for the Prof 7500, he needs information on how to communicate properly with the Prof 7500 via I2C bus. Interested parties can PM me.

Sursa articol: http://rickcaylor.websitetoolbox.com/post?id=5183609

Probabil o sa incerc cand ajung acasa daca merge.
    Last edited by trid_ovi; 13th April 2011 at 11:27. Reason: modificari

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)