Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Termene revizii la Renault

Azi am fost la revizia la 40.000 km. Si mi s-a spus ca in August sa ma prezint din nou pentru revizie la distributie. I-am intrebat de termene si au zis ca ori la 60.000 km ori la 4 ani, la care ajung prima data.
    Intradevar in august fac 4 ani de cand o am.
    Este adevarat ?
    Ca nu ma prea dau banii afara din casa. Ziceau ca intre 600-650 lei.
    A, pentru Renault Symbol Diesel 1,5 dCI.
    Multumesc pentru orice info de la cunoscatori.

P.S. Nu mai gasesc manualele masinii, ca poate acolo era trecut si despre asa ceva.
    .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Distributia trebuie inlocuita,ma refer la intinzatoare,role si curele de transmisie.
    Inlocuirea lor se face cam la 70000 km sau in timp la 4-5 ani,deoarece isi pierd proprietatile.
    Daca nu faci aceasta operatie risti sa ti se rupa cureaua si daca ai "norocul"iti faci motorul varza,si urmeaza o cheltuiala de vreo 3 ori mai mare.
    Acum tu decizi,adevarul e ca sunt motoare care au ajuns la 90000 km cu distributia neinlocuita,dar nu e recomandat acest risc.
    Respect!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by calin72 View Post
    Distributia trebuie inlocuita,ma refer la intinzatoare,role si curele de transmisie.
    Inlocuirea lor se face cam la 70000 km sau in timp la 4-5 ani,deoarece isi pierd proprietatile.
    Daca nu faci aceasta operatie risti sa ti se rupa cureaua si daca ai "norocul"iti faci motorul varza,si urmeaza o cheltuiala de vreo 3 ori mai mare.
    Acum tu decizi,adevarul e ca sunt motoare care au ajuns la 90000 km cu distributia neinlocuita,dar nu e recomandat acest risc.
    Multumesc.
    Da, si recitindu-mi postarea intradevar nu reiese corect ideea mea.
    Eu nu vreau sa renunt la revizia aceea. Atata doar ca mi-ar prinde bine sa o pot face la 60.000 km si nu la 4 ani. Fac cam 10.000 /an, asta ar insemna ca doar peste 2 ani ajung la 60.000 km.
    Anul acesta as vrea sa-mi iau macar un SS2 HD, sau un receiver HD, si cum pensia e cam micuta, asta ar fi in prim plan.
    Dar daca trebuie anul acesta revizia, aman HD-ul pentre la anul, ca doar n-o fi foc.
    Asta e ce vreau sa stiu, pot sa o lungesc pana la anul viitor ?
    .

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca nu ai abuzat de masina nu ar trebui sa iti faci probleme.
    Mi se pare suspect de ieftin schimbul de distributie, sigur e numai 650 de lei? Eu zic sa te mai interesezi, dublu mi s-ar parea mai aproape de realitate...
    Last edited by cde34; 10th February 2011 at 22:34.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    Daca nu ai abuzat de masina nu ar trebui sa iti faci probleme.
    Mi se pare suspect de ieftin schimbul de distributie, sigur e numai 650 de lei? Eu zic sa te mai interesezi, dublu mi s-ar parea mai aproape de realitate...
    OK. Merci de raspuns.
    Sunt mai linistit . Cat despre tarife, ma mai interesez si la alte ateliere, si la careva care a mai facut.
    .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)