Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default meci, mare meci..

Primul test din 2011 al "tricolorilor", contra Ucrainei » Ziua revanşei

Alexa (dreapta) va fi una dintre armele Romāniei īmpotriva Ucrainei

Lucescu jr. e frustrat īncă de īnfrīngerea suferită acum 9 luni, la Lvov, 2-3. Selecţionerul n-a uitat că Ucraina a īnvins Romānia, pe 29 mai, cu ajutorul arbitrilor şi īşi doreşte cu orice preţ victoria diseară, la Paralimni Răzvan Lucescu şi-a scos elevii la o plimbare pe plajă (video)

Răzvan Lucescu vrea să īntrerupă seria īnfrīngerilor suferite de "naţională" īn ultimele trei īnceputuri de an: 0-1 cu Israel (200, 1-2 cu Croaţia (2009) şi 0-2 cu Israel (2010). Selecţionerul are şi un motiv aparte: "Īmi doresc revanşa īn faţa Ucrainei, pentru īnfrīngerea de la Lvov, cīnd am fost dezavantajaţi īntr-un mod absolut aiurea. Dorinţei mele de revanşă i se va alătura şi dorinţa jucătorilor de a se impune la «naţională»".

Papp şi Gardoş au impresionat
    Lucescu jr. va īncepe amicalul cu Ucraina cu opt jucători din campionatul intern. Forţat de indisponibilitatea de ultimă oră a lui Săpunaru, Răzvan a schimbat a treia oară echipa pentru meciul de astă-seară. L-a scos pe Rāpă, pentru a-l titulariza īn jocul de mīine, cu Cipru sau Suedia, şi l-a tras fundaş dreapta pe Maftei. Astfel, stoperii vor fi foştii internaţionali U21, Gardoş şi Papp.

Cei doi l-au impresionat pe selecţioner la antrenamente. "Papp e excelent, iar Gardoş dispune de nişte calităţi tehnice interesante. Mai are īnsă nevoie de forţă", le-a spus Răzvan colaboratorilor săi.

Sburlea şi Ganea, īncă necopţi
    Nu toţi tinerii l-au satisfăcut īnsă pe Răzvan, atacanţii Sburlea şi Liviu Ganea fiind consideraţi īncă necopţi pentru focul marilor bătălii ale "naţionalei". Īn schimb, antrenorii lotului sīnt foarte mulţumiţi de modul cum se prezintă Dan Alexa, la 31 de ani: "E foarte responsabil".

Concluziile preliminarii creionate de staff-ul tehnic după primele patru zile ale stagiului cipriot sīnt că noul val asigură linişte īn defensivă, dar sīnt probleme la īnchizători şi la atacanţi.

Raţ şi Tamaş căpitani
    Īn absenţa lui Chivu, căpitan la meciul de astă-seară, cu Ucraina, va fi Raţ, urmīnd ca Tamaş să fie mīine. "Nu sīnt īn măsură să le dau sfaturi celor tineri. Eu sīnt un jucător ca oricare altul, care īncearcă să-şi facă bine treaba, indiferent dacă port sau nu banderola de căpitan", a spus fundaşul lui Şahtior. "Tricolorul" s-a referit şi la amicalul cu Brazilia: "Sper să fiu sănătos şi să apuc acel meci".

"Nu īncepe nici o eră nouă"
    Răzvan nu e de acord cu teoria potrivit căreia ar fi trebuit să īnceapă mai din timp īntinerirea "naţionalei": "Nu īncepe nici o nouă eră la prima reprezentativă. Jucătorii tineri s-au afirmat īn campionat, i-am remarcat şi i-am convocat. Īn altă perioadă, aceştia nu erau la nivelul de acum", a explicat selecţionerul.

Moment hazliu cu Răzvan
    Selecţionerul a oferit un moment hazliu īn timpul conferinţei. Şi-a īntrerupt la un moment dat discursul şi, spre amuzamentul jurnaliştilor, s-a adresat federalului Sorin Cojocaru, aflat īn sală: "Sorine, ce-ai, ai īnnebunit? Ce, eşti de patru zile īn cantonament şi...". Răzvan sesizase că responsabilul cu securitatea din cadrul FRF dezechilibrase cu genunchiul o jurnalistă.

Mutu tabu, Chivu apărat
    Subiectul Mutu rămīne tabu pentru selecţioner. Īntrebat despre revenirea Briliantului īn echipa Fiorentinei, Răzvan a pus capăt scurt temei: "Nu comentez!". Īn schimb, a acceptat să vorbească despre gestul lui Chivu de a lovi cu pumnul un adversar: "Īn timpul antrenamentelor sau al jocurilor se mai īntīmplă astfel de episoade. Nu e prima şi nici ultima oară. E de apreciat că şi-a cerut scuze la finalul partidei. Nu mulţi ar fi procedat de maniera lui".

"Mă bucur pentru reuşitele lui Bogdan Stancu la Galatasaray, fiindcă va transmite şi colegilor entuziasmul său"

"Mă gīndesc īntruna la meciul cu Bosnia din 26 martie. Am interes ca jucătorii să capete īncredere īn forţele lor"

"Papp şi Gardoş īmi plac, sīnt foarte receptivi, determinaţi şi dornici de performanţe. Avem nevoie de fotbaliştii pregătiţi să joace cīnd apar indisponibilităţi"
    Răzvan Lucescu, selecţioner Romānia

"Pentru mine meciul cu Ucraina nu reprezintă o revanşă. E ca oricare joc şi vrem să-l cīştigăm. Am colegi de la Şahtior şi īi ştiu pe toţi"
    Răzvan Raţ, fundaş Romānia

5 "tricolori" vor debuta īn cele două meciuri din Cipru: Gardoş, Papp, D. Grigore, Sburlea şi L. Ganea

Săpunaru stă 7 zile
    Săpunaru ar fi trebuit să se alăture ieri lotului īn Cipru, īmpreună cu Tătăruşanu şi B.Stancu, dar n-a mai ajuns. Fundaşul dreapta de la FC Porto s-a accidentat īn timpul meciului cu Rio Ave, disputat duminică.El a efectuat ieri un RMN, īn urma căruia a aflat că nu e vorba de nimic grav, ci doar despre o miozită spastică. Va lua o pauză de cel mult o săptămīnă.

http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/p...ei-227793.html

Ca trece tineretea, nu-i mare paguba...
    Problema e ca trece si batranetea...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Bate Ucraina lejer ... avem o echipa de scamatori
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Chiar ca-mi vine sa rad,Sburlea in atac,da sa ma scuzati,asta la cine joaca?Si Papp pe asta cine l-a mai inventat?Sa fim seriosi,cred ca nici cei mai tineri dintre noi no sa mai ajunga sa vada o nationala cat de cat buna de ceva,macar sa nu ne faca de rusine...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Joaca Ucraina cu noi ca in curtea scolii au dat 2 goluri cand au vrut si cum au vrut ... sper sa ne paraseasca Lucescu saracu ca nu are nici o tangenta cu meseria de antrenor .

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

E 1-2,Romania parca si-a mai revenit dar imaginea de pe TVR2 de la Digi ramane una execrabila...jalnica...

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe Digi cablu se vede parfum

Silver Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs down jucam... bine...ce gluma

Romānia - Ucraina 2-2 Cīştigătoarea se decide la penalty-uri....suntem buni

L.E. Romania a pierdut īn faţa Ucrainei cu 4-6 (2-2) după executarea penalty-urilor. Mīine com juca cu Cipru! Romānia a ratat şansa de a juca īmpotriva Suediei (macar nu ne mai facem de bafta si cu Suedia).Dar "nu totul este pierdut" putem repeta seara si cu Cipru.

P.S Speram ca nu.....

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by javrica View Post
    Pe Digi cablu se vede parfum
    Pe digi cablu cat s-a terminat?
    If you want unlock your iPhone contact me.

Nobody is Perfect
    I am Nobody

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

santem varzä
    dar varzä muratä, nu glumä
    cum vä place jocul impotriva Ciprului ?
    comentatorilor le place
    adevärul este inventia unui mincinos

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cred e ceva strategie ascunsa in jocul nostru, nu trebuie sa aratam in amicale adevarata noastra valoare, asa ca...
    Ca trece tineretea, nu-i mare paguba...
    Problema e ca trece si batranetea...

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iuliangrecu View Post
    Cred e ceva strategie ascunsa in jocul nostru, nu trebuie sa aratam in amicale adevarata noastra valoare, asa ca...

si incä ce strategie
    sper sä batä Cipru
    adevärul este inventia unui mincinos

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

avem o echipa de tot rasul daca nici pe cipru nu-i putem bate acum intram la penalty

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cascadorii rasului ce mai

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)