Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    ZeusServer Master
    Posts Thanks / Likes

Default Posturi DSR (Sony DSR-1000ES)

Am un astfel de tuner achizitionat de curand dar din pacate stiu foarte putin despre ce a insemnat drs o data, ma rog daca se mai face transmisie in aceasta norma si pe satelit mai pot asculta ceva cu acesti dinozaur? Multumesc anticipat tuturor pentru sprijin!
    Last edited by Soul_; 6th February 2011 at 11:09.

ZeusServer Master
    Posts Thanks / Likes

Default ...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

ai dat 200 ron pe el si poti sa-l pui in vitrina de bibelou nu mai merge nimic pe acea norma

Living an analog lifestyle in a digital world

ZeusServer Master
    Posts Thanks / Likes

Default dsr

Am dar 130ron si sincer chiar de poza l-am luat, sa fie in linie, ca am multe ES-uri si mai ales pentru lateralele de lemn, dar am inteles ca ar mai fi cateva posturi, ma rog..... ar fi interesant si daca s-ar putea face ceva artizanal sa transmit din ala sursa, asta asa de amorul artei
    Dupa cate am auzit aceste tunere au fost extrem de scumpe, dar probabil fiind putin raspandite nu s-a pastrat norma, sau .... ma rog, si tot din auzite (zvonuri) ca ar mai fi ceva programe germane pe astra, dar care astra si daca este adevarat iar nu mai stiu...., dar concret a vazut vreodata cineva un aparat dinasta functionand (nu ma refer daca se aprinde) ci sunt curios daca se auzeau bine posturile pe acea norma, ma rog calitate de Cd sau ma rog.....
    Conectica de pe spate permite si semnal de cablu, deci ceva terestru, deci daca-mi poate cineva da o idee cum as, sau daca se poate confectiona ceva artizanal sa-i dau semnal din vreo sursa gen PC sau CD-player...., ori chiar un alt receiver satelit il rog sa posteze, multumesc de suport!

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Daca le ai cu germana poti citi exact despre DSR.
    Am facut o traducere cu gogu (putin corectata totusi) :
    Traducere din Germană īn Romānă

La 24 August 1989, la expoziţia IFA din Berlin a lansat ministrul comunicatiilor Dr. Christian Schwarz-Schilling ,
    Radiodifuziune Digitală prin Satelit.
    Pe ambii sateliti Kopernikus 1 şi 2, un pachet TV prin satelit cu 16 programe radio, a fost la nivel national.
    Pentru recepţie ai nevoie de un receptor special DSR. Pentru el şi pentru orice antena satelit suplimentare necesare trebuia
    iniţial să plătească mult mai mult decāt DM 1000.
    La sfārşitul anului 1994, difuzare a programelor TV prin satelit, prin intermediul SAT 2 a fost oprit.
    Apoi, programul a fost doar pe satelit Copernic şi reţeaua de cablu īn bandă largă de Deutsche Telekom pentru a receptiona.
    Zvonurile de īnchidere şi īncetarea contractelor īntre radiodifuzori şi de telecomunicaţii īn 1996 a īnsemnat că 1995
    a fost de magazine DSR hardware receptor vandut deja pentru DM 200. Īn general, despre o sută-doua sute de mii vāndute dispozitive DSR-radio.
    La data de 15 Ianuarie 1999, DSR a fost īnchis, īn ciuda protestelor multor ascultători.

Sursa : http://www.digiradio.ch/othersystems/dsr/

L.E.
    Inca un link : http://de.wikipedia.org/wiki/Digital...inzelnachweise

DSR este un capitol incheiat.
    Last edited by Mayerling; 6th February 2011 at 21:54.
    .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)