Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Contracte,receptoare-bine de stiut

Daca dispuneti de un decodor cumparat,in urma rezilierii,nu conteaza proprietarul,doar sa fi avut platile la zi,puteti merge cu aparatul sa incheiati un nou contract, sau sa il asociati unuia existent daca dispuneti de 1-2 receptoare.
    Enjoy!
    Informatie verificata in CC Digi TV Satelit

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Intrebarea 1. Daca receptorul a fost in chirie la alt proprietar , contractul a fost reziliat unilateral din partea RCS pentru neplata 2-3 luni adica au venit acasa si au luat doar cardul nu si receptorul, pot sa vin eu cu acest receptor si sa-l trec pe abonamentul meu chiar daca mai am doua receptoare?

Intrebarea 2. Este identica cu prima cu exceptia ca receptorul a fost cumparat.

Sau ma duc iar la coada sa-mi zica fetitele de acolo ca habar nu au de asa ceva, cum am patit anul trecut cand a inceput promotia cu 2-3 receptoare pe acelasi abonament.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Vornic Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Intrebarea 1. Daca receptorul a fost in chirie la alt proprietar , contractul a fost reziliat unilateral din partea RCS pentru neplata 2-3 luni adica au venit acasa si au luat doar cardul nu si receptorul, pot sa vin eu cu acest receptor si sa-l trec pe abonamentul meu chiar daca mai am doua receptoare?

Intrebarea 2. Este identica cu prima cu exceptia ca receptorul a fost cumparat.

Sau ma duc iar la coada sa-mi zica fetitele de acolo ca habar nu au de asa ceva, cum am patit anul trecut cand a inceput promotia cu 2-3 receptoare pe acelasi abonament.

Tocmai din acest motiv se solicita datele fostului titular. Daca acel contract reziliat unilateral are in continuare debite nu se poate utiliza decodorul. Exista varianta in care achiti si debitele si atunci decodorul este liber de contract.
    Aceasta regula se aplica doar in cazul aparatelor cumparate pentru ca, in situatia aparatelor date in custodie, chirie sau rate (neachitate integral) recuperarea se face si pe aparat.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Exclamation Interesant

Daca am un prieten cu decodor cumparat si contractul reziliat daca platesc soldul debit (25lei) il pot folosi pe contractul meu cu echipament in custodie?

Vornic Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Marian1990 View Post
    Daca am un prieten cu decodor cumparat si contractul reziliat daca platesc soldul debit (25lei) il pot folosi pe contractul meu cu echipament in custodie?
    poti sa folosesti aparatul doar daca contractul a fost reziliat unilateral sau titularul solicita personal anularea acestuia.
    in cazul in care contractul este activ (adica cartela nu a fost recuperata si clientul este suspendat pentru neplata) poti sa achiti debitele si sa-l folosesti in numele lui (lucru nerecomandat ...)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Lightbulb Ms mult

Contractul a fost reziliat si cartela predata. Doar ca are de platit 25lei pe care o sa-i dau eu.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Marian1990 View Post
    Contractul a fost reziliat si cartela predata. Doar ca are de platit 25lei pe care o sa-i dau eu.
    Se poate,vei mai achita tu o taxa de activare de 50 lei si abonamentul in avans pe o luna

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Procedura este oficiala sau informatiile de aici sunt un preambul?

Vad ca deja apar date mai multe cum ar fi taxa de activare.

Uite un caz concret , real , pentru ca am vrut sa cumpar un receptor de la cineva anul trecut. Deci:

eu ma duc si cumpar de la vecinu un receptor cu 100 lei (el a dat 400 si ceva cu spaga cand l-a luat si nu-l da mai ieftin), platesc 2-3 luni de restante si mai dau si taxa de activare 50 lei si hopa am ajuns la pretul unui receptor nou? In ideea ca are si cardul desi teava e taiata de 2 ani trebuie sa-l mai trambalez si pe el la sediu...

Oare merita?
    Si in plus, daca am deja 2 receptoare unul cumparat, al doilea in custodie fortata ( pentru ca a inlocuit un receptor tot cumparat care s-a defecta exact la 1 an cat a fost garantia ) pot sa adaug si al treilea receptor la abonament? Sigur? Ca anul trecut nu am reusit.

Cand apare oficial?
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Da porcariile nu le sterge nimeni? Ca replici nevinovate sunt rase imediat.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Userul "Spaniolul" a ajuns in faliment de pe urma meseriei lui si a innebunit . Ne cerem scuze pentru deraierile lui . Nu poate admite ca nu mai este bine primit pe RDI ...
    Nu este vina noastra ca a ajuns sa faca sexchat pentru a se intretine .

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Deraieri de acest gen sunt inadmisibile pe un forum.Inteleg faptul sa ne contrazicem,sa avem pareri total diferite sa nu ne agream ca persoane dar un om sanatos mintal nu poate scrie in asemenea mod indiferent de situatie.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Procedura este oficiala sau informatiile de aici sunt un preambul?

Vad ca deja apar date mai multe cum ar fi taxa de activare.

Uite un caz concret , real , pentru ca am vrut sa cumpar un receptor de la cineva anul trecut. Deci:

eu ma duc si cumpar de la vecinu un receptor cu 100 lei (el a dat 400 si ceva cu spaga cand l-a luat si nu-l da mai ieftin), platesc 2-3 luni de restante si mai dau si taxa de activare 50 lei si hopa am ajuns la pretul unui receptor nou? In ideea ca are si cardul desi teava e taiata de 2 ani trebuie sa-l mai trambalez si pe el la sediu...

Oare merita?
    Si in plus, daca am deja 2 receptoare unul cumparat, al doilea in custodie fortata ( pentru ca a inlocuit un receptor tot cumparat care s-a defecta exact la 1 an cat a fost garantia ) pot sa adaug si al treilea receptor la abonament? Sigur? Ca anul trecut nu am reusit.

Cand apare oficial?
    Da este oficiala,doar ca durata promotiei nu o cunosc
    Taxa de activare se percepe indiferent de situatie pe oricare decodor nou activat (vezi si pe site)
    2-3 luni restante +50 lei activarea + 100 lei pretul pe care il platesti prietenului pe decodor,e pur decizia ta daca il platesti sau nu; daca ar fi sa cumperi de la RDS un deocodr la un abonament existent ai plati 150lei aparatul + 50 lei taxa de activare,atat si nimic mai mult
    Repet,e decizia ta
    LE suna la 031.400.4000 ca sa te convingi,eventual cere si numarul local al RDS din judetul tau

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Acum fara suparare,dar daca tot vrei sa te "razboiesti" fa topic dedicat lui si gata,ce vina avem noi ceilalti sa asistam la aceste dispute personale?
    LE Stergeti si acest post,multumesc

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Sau incearca un psihiatru.S-ar putea sa te ajute.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Exclamation Intrebare intrebatoare...

Salut!
    Nu sunt lamurit cu urmatoarea chestiune...
    Deci daca am pe un abonament 2 receptoare, ambele cumparate, mai pot sa-l adaug si pe al 3-lea la acelasi abonament cumparat de mine de la cineva care a renuntat la abonament si receptorul e liber de contract?

Multam`

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)