Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sony Ericsson Xperia Play (PlayStation Phone)

4-inch multitouch 854 x 480 LCD (Suntem in 2011. Nu reusesc sa aibe Retina Display care a aparut in 2010 ?)
    Se pare ca fara inregistrare video in 720p .....

One Man Army Expert
    Posts Thanks / Likes

urmatorul meu telefon, de cand l-am vazut acum 1-2 luni

Quote Originally Posted by ********* View Post
    4-inch multitouch 854 x 480 LCD (Suntem in 2011. Nu reusesc sa aibe Retina Display care a aparut in 2010 ?)
    n-are nevoie si pana nu pica si urmatorul argument inutil, nu are nevoie nici de o rezolutie mai mare.

apropo, apple nu reuseste sa aibe Micro USB? a aparut acum 4 ani iar de 2 e standard, dar cand toate firmele se inteleg cu ceva, apple ramane la varianta mai buna pentru cerut bani mai multi, tipic

As of January 30, 2009 Micro-USB has been accepted and is being used by almost all cell phone manufacturers as the standard charging port (including HTC, Motorola, Nokia, LG, Hewlett-Packard, Samsung, Sony Ericsson, Research In Motion) in most of the world.
    ontopic: http://www.youtube.com/watch?v=qSfpArW7Ic4

p.s. 4G cand reusesc sa aibe si ei?

Banned

Posts Thanks / Likes

La ce e nevoie de microUSB ? Care e avantajul fata de conectorul iDevice ?

Iti zic eu : stii cate milioane de dockstationuri sunt pentru iDevices ?

P.S. Ai vazut cat e de groasa caramida ? Ca in anii 2000....
    La cat de in groapa sunt Sony-Ericsson , nu ii mai salveaza nici Aladin .

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Suntem in 2011. Nu reusesc sa aibe Retina Display care a aparut in 2010 ?
    Cat de penibil ar fi in 2011 sa ai un display cu aspect ratio de 3:2? (De fapt 2:3) Un 16:10 e la limita acceptabilului, daca nu reusesc un 16:9.

v

Banned

Posts Thanks / Likes

326 ppi ....

One Man Army Expert
    Posts Thanks / Likes

La ce e nevoie de microUSB ? Care e avantajul fata de conectorul iDevice ?

Iti zic eu : stii cate milioane de dockstationuri sunt pentru iDevices ?
    candva s-au pus toate firmele (constiincioase) jos si au decis sa faca un bine atat utilizatorilor cat si globului, scapandu-ne de nspe feluri de incarcatoare si cabluri de date de nspe tipuri care pe langa ca sunt al naibii de enervante cand trebuiesc plimbate dupa noi, mai si ajung cu gramada la cosul de gunoi, apoi... asa ca s-a recurs la micro usb pentru a avea nevoie de un cablu/incarcator de acum inainte, pentru orice telefon, smartphone, etc. ...si a face un bine planetei.

dar apple nu... cum sa faca ei dinastea?! ...cand te vrei firma constiincioasa, trendy, de viitor, etc... asa ca ei au ramas la standardu lu' peste, care pe langa ca e mult mai costisitor decat varianta micro usb, e si mai daunator mediului pentru ca exista deja mult mai multe iDevice-uri decat alta data. deci si mai multe de proasta calitate, bune de aruncat.

aa si avantaje: 0 (zero). faptul ca exista milioane de dockingstationuri nu arata vreun avantaj, nici macar pe departe... arata in ce cacat mare baga lumea pentru ca ei au vrut sa fie mai deosebiti. pentru ca intotdeauna trebuie sa fie unul care face invers, cand 99% se hatarasc (in sfarsit) sa aleaga un standard.

mi se pare rusinos pentru ca isi contrazic singur valorile pentru care lupta, incat ramane doar goana dupa dolar. deci exista dezavantaje (sau poate la asta te-ai gandit cand ai spus de "avantaje" ) => apple castiga .

eu te cred ca tii mai mult la castigul lor decat sa vrei sa faca mutari inteligente, de viitor, dar nu le numi avantaje, te rog.

hai sa-ti zic eu ceva: stii cate milioane de dockingstationuri nici nu ar avea nevoie de mufa aia lor speciala? nici un iDevice n-ar avea nevoie!
    uita-te la dockingstationul de la motorola atrix. ce pot alea de la iDevice-uri in plus? sa fie mai scumpe si cu o mufa mai lata

P.S. Ai vazut cat e de groasa caramida ? Ca in anii 2000....
    La cat de in groapa sunt Sony-Ericsson , nu ii mai salveaza nici Aladin .
    ecranul e chiar mai mic ca dimensiune, decat la psp, din pacate.
    sa fie si mai mic? ioi. ala vrea sa fie pentru jocuri, ai uitat?
    sau vrei sa te joci cu doua maini (asa cum trebuie), ca pe psp, si sa dai cu degetele din stanga mereu in cele din dreapta? pentru ca are si sus doua butoane, ca psp-ul

p.s. UE a interzis alte mufe decat micro usb, nu stiu cand intra in vigoare dar daca si ipad2-ul sau iphone 5-ul vin doar cu mufa lor cat casa, inseamna ca sunt neseriosi. cel putin la ipad ai tot locul sa pui si o mufa micro usb, ca sa se faca incet incet tranzitia la standard.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Motorola Atrix are display de 4 inchi si ppi de 275. Diferenta pana la 300 ppi mi se pare minora. In plus, daca te uiti la un clip 16:9 pe Iphone, il vezi cu letterbox ceea ce reduce diagonala la aprox 3,2 de la 3,5. Iar rezolutia efectiva folosita este: 960x540 (960:16=60, 60x9=540) adica exact rezolutia unui Atrix, numai ca ala iti pune clipul pe 4 inchi fara letterbox.

Asa ca Iphone este mai destept ca are ecran mai mic. Un avantaj discutabil.

In plus, un ecran de 16/9 se potriveste mai bine cu forma generica a unui telefon si nu te obliga sa lasi suprafete nefolosite sus si jos.

La partea de dock insa trebuie sa fiu de acord cu Blana. Un microusb iti permite un dock doar cu incarcare si conexiune de date. la un suport de masina, de ex., il bagi in dock si trebuie sa ii legi si mufa audio pentru muzica, handsfree, navigatie etc. La iphone il bagi in dock si ai disponibile incarcare, date, audio out (care e line-level, nu amplificata cum e pe iesirea de casti) si video out daca ai nevoie fara sa-i mai legi nimic.

v

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

326 ppi ....
    pipi mai degraba
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Banned

Posts Thanks / Likes

vb15 : 960x640 la 326 ppi . Nu prea am vazut produucatori de rangul 2 sa aibe asemenea performante .

Medox :

Sony

Philips

Bowers&Wilkins

Yamaha

Pioneer

Onkyo

Sonos

Etc . (zeci de alte modele aici : http://www.dock-iphone.com)
    Producatorii astia si multi altii sunt oarte fericiti de conectorul iPhone/iPod , si de ce trebuie sa purtam cu totii aceeasi uniforma ?
    Mie imi place incarcatorul meu alb , unicat . Nu suntem toti oi sa avem aceleasi produse , incarcatoare , mufe , cum vrea nu stiu ce UE .

White Army

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

vb15 : 960x640 la 326 ppi . Nu prea am vazut produucatori de rangul 2 sa aibe asemenea performante .
    Si daca vor scoate un iphone cu ecran de 1 inch, va avea peste 1000 ppi. UAU! Pe aceeasi logica, o sa fie mult mai destept decat asta actual, nu?

v

Banned

Posts Thanks / Likes

Tehnologia exista , dar costa . Si nimeni nu ar cumpara un smartphone de categoria 2 cu pret mai mare decat unul din categoria 1 .

Drept pentru care raman unde sunt .

Sa revenim ontopic : PSP Phone .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)