Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intrebari DM 500 HD

Neata,
    Am si eu doua intrebari pentru voi:
    Am imaginea newnigma2 si as dori modul cum se afiseaza SNR-ul,AGC-ul si BER-ul. In prezentSNR-ul este in dB si as vrea sa il vad exact ca in enigma1. In acest moment BER-ul este 0 chiar daca semnalul este slab si lucrul asta ma enerveaza.
    Pentru ca posed un motor HH as vrea sa reglez fin antena exact cum faceam si in enigma1, din butoane stanga-dreapta. Cum pot face lucrul ? Cum as putea sa scanez doar un singur satelit asa cum faceam si in enigma1. Acum daca adaug inca un satelit la lista de satelit se apuca si ii scaneaza pe toti
    Sunt destul de incepator in enigma2 asa ca fiti intelegatori

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Schimba skinul sau daca tot nu gasesti ce doresti tu cu alte skinuri,pune Gemini Project 5.1 care este o varianta destul de stabila si vei avea cum doresti tu. Iar cu scanarea satelitilor chiar e pierdere de timp atata timp cat gasesti settings cu canalele si satelitii gata scanati exemplu aici http://www.vhannibal.net/ pe care tu doar ii bagi cu dreambox edit in receptor si gata.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut,

Am schimbat mai multe skin-uri de pe serverul de la newnigma dar degeaba.
    Referitor la settings, dupa ce le pun pe box, trebuie sa scanez din nou satelitii ? Presupun ca antena trebuie sa fie pe punctul 0. Trebuie sa sterg settings-urile vechi sau inregistrarile satelitilor inainte sa le pun pe box ?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu trebuie sa fie antena in punctul zero si sa mai scanezi nimic si nu trebuie sa stergi tu nimic intrucat dupa ce le-ai bagat cu dreambox edit se sterg ele automat dupa ce dai restart la dream.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru ajutor. O sa incerc diseara. Referitor la SNR si BER poate gasesc ceva in skin.xml sa ma ajute sa revin la vechile afisari.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

diferita in enigma2 fata de enigma1 este optiunea automatic scan vs manual scan.

astfel, automatic scan iti scaneaza toti satelitii, in timp ce pentru a alege exact ce vrei sa scanezi, dai pe manual scan, alegand din meniul urmator: single satellite, multisat, single transponder, manual transponder (parca astea erau optiunile)

Forza MILAN!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut,
    Ai dreptate, acum mi-am adus aminte de optiunea asta dar parca se duce antena automat pe satelit dar nu iti permite sa faci reglaje fine cand a ajuns in pozitie. Pe mine asta ma doare acum .

Danut

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

reglaje fine faci de la rotor setup, cu move left, move right si store pe o anumita pozitie.

din satellites configuration, cand pui satelitii, pe pagina a doua pui no la usals si setezi ca respectivul satelit sa fie legat de respectiva pozitie.

Forza MILAN!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default hi

Ma amestec si eu la discutii despre dm500hd. Seara il pun pe standby, cand dimineata boxul se aprinde iste intuneric pe toate canalele, trebuie un restart, ca sa fiu iarasi on....Ce poate fii? Ma scuz de intrebare...

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mesagero View Post
    Ma amestec si eu la discutii despre dm500hd. Seara il pun pe standby, cand dimineata boxul se aprinde iste intuneric pe toate canalele, trebuie un restart, ca sa fiu iarasi on....Ce poate fii? Ma scuz de intrebare...
    Se ia netul peste noapte ar fi una din cauze.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cocomic View Post
    reglaje fine faci de la rotor setup, cu move left, move right si store pe o anumita pozitie.

din satellites configuration, cand pui satelitii, pe pagina a doua pui no la usals si setezi ca respectivul satelit sa fie legat de respectiva pozitie.
    Salut,

Sa imi ierti ignoranta dar nu imi aduc aminte de nici un rotor setup in meniul box-ului. Imi poti spune cum ajung la meniul asta ? Oricum satelitii mei sunt toti pusi pe diseq.

Multumesc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

menu/setup/service searcing/tuner configuration-dai pe el si alegi cum byuton dreapta msingle satelite si mai jos ai usals[pozitioner/bagi latitudine si longitudinea locului tau /ok
    a... si poti vedea pe anumite skinuri snr agc si ber in procente
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Intrebari DM 500HD

Hi Cu ce imagine si cu ce Cam se poate vedea Bulsat, in prezent am imaginea Allrussian-proiect image iar la cam am incercat cu Mgcamd_1.35a; Cccam_2.1.4; Cccam_2.2.1,cu dar nu merge.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danutz68 View Post
    Neata,
    Am si eu doua intrebari pentru voi:
    Am imaginea newnigma2 si as dori modul cum se afiseaza SNR-ul,AGC-ul si BER-ul. In prezentSNR-ul este in dB si as vrea sa il vad exact ca in enigma1. In acest moment BER-ul este 0 chiar daca semnalul este slab si lucrul asta ma enerveaza.
    Pentru ca posed un motor HH as vrea sa reglez fin antena exact cum faceam si in enigma1, din butoane stanga-dreapta. Cum pot face lucrul ? Cum as putea sa scanez doar un singur satelit asa cum faceam si in enigma1. Acum daca adaug inca un satelit la lista de satelit se apuca si ii scaneaza pe toti
    Sunt destul de incepator in enigma2 asa ca fiti intelegatori
    valabil pt orice skin:
    cauta in /usr/share/enigma2/ - in dir al skinului - fisierul skin.xml
    copiaza-l pe pc
    deschide-l cu notepad++ sau Ultraedit32
    gaseste "<eLabel text="SNR:"....
    si la <convert type="FrontendInfo">SNRdb</convert>
    schimba SNRdb in SNR si apoi upload la loc cu overwrite
    reboot si-ti va arata in % in loc de db

Living an analog lifestyle in a digital world

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tudorland View Post
    Hi Cu ce imagine si cu ce Cam se poate vedea Bulsat, in prezent am imaginea Allrussian-proiect image iar la cam am incercat cu Mgcamd_1.35a; Cccam_2.1.4; Cccam_2.2.1,cu dar nu merge.
    cu mgcamd 1.35 varianta cu patch
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)