Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Exclamation Nelamurire instalare antena motorizata H-H....

Salut
    Am o nelamurire in legatura cu instalarea unei antene motorizate (montura H-H).
    Sunt din Drobeta Turnu Severin. Satelitul cel mai apropiat de Sud-ul indicat de busola este Astra 3A (23,5 E). Stiind ca satelitii sunt pozitionati pe o PARABOLA, nu pe un SEMICERC intrebarea mea este urmatoarea: motorul il pozitionez cu punctul 0 exact spre Sud (adica in punctul 0 sa am satelitul Astra 3A)? Mie nu mi se pare logic! Logic ar fi ca punctul 0 al motorului sa corespunda VARFULUI PARABOLEI adica cel mai apropiat satelit de varf este Thor 3,5,6 (0,8 V) care pe busola este indicat la aproximativ 32 grade Vest.
    Banuiesc faptul ca montura H-H este astfel facuta incat sa urmareasca o parabola, nu un semicerc!
    In concluzie, astept si parerea voastra. Stiu ca indicatiile sunt ca motorul sa fie pozitionat exact spre Sud. Sincer, mi se pare ilogic! Daca stai in Japonia si daca stai in Portugalia sa pozitionezi motorul exact spre Sud, fara sa tii cont de locatie in raport cu meridianul Greewich.
    Orice ajutor este binevenit, cu multumiri anticipate!
    .......
    O scurta completare:
    Respectiva antena in prezent nu este montata. Am avut-o montata pana in toamna si am dat-o jos sa-i schimb locatia de montare. Vreau sa o montez in primavara.
    Cand era montata (cu motorul exact spre Sud) nu am reusit niciodata sa trec de Hispasat (in Vest) si de Intelsat 12 (in Est). Acestea au fost limitele, oricat as fi incercat! Iar antena, este una de 1,2m.
    Acesta este motivul ce m-a determinat sa ma gandesc ca poate motorul trebuie pozitionat cu punctul 0 spre varful parabolei, nu spre Sud.
    Nu afirm ca am dreptate, dar asa ar fi logic!
    Deci, care este solutia buna?
    ........
    Si inca ceva:
    In indicatiile de instalare a unei monturi H-H exista urmatoarea formulare:
    <Se fixează elevaţia de pe motor n funcţie de locul de instalare:>
    Pentru Drobeta Turnu Severin, la cat fixez? De unde si cum fac acest calcul, ca nu stiu? Montura este un DM 3800S.....
    Multumesc.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

1. Lasa busola la o parte, e prea aproximativa.
    2. Satelitii nu sunt situati pe o parabola ci pe un cerc, numit centura lui Clark. Imagineaza-ti un cerc in plan ecuatorial (ca si cum ai taia pamantul pe ecuator, ca pe un mar). Ca acest cerc se vede ca o parabola este alta treaba. Cei de la ecuator vad centura ca o linie chiar deasupra capului. Cei de la polul nord ar vedea-o (daca se ridica destul de mult in aer) ca pe un cerc, undeva la orizont, de jur imprejur. Evident satelitul cu cea mai mare elevatie pe care o vezi tu este cel situat la sudul tau. Cum Drobeta Turnu Severin are longitudinea cam 22,7E, cel mai apropiat de tine este cum ai spus satelitul de la 23,5E. Deci pe acest satelit faci reglarea si fixezi motorul la gradatia 0.
    3. Elevatia de la motor se face in functie de latitudinea ta, care este cam 44,6 N. In functie de cum este gradatia pe motor, se fixeaza elevatia fie la 44,6 fie la 90-44,6. Cazul este fericit, ambele valori sunt aproximativ egale.
    4. Ce ai spus tu cu "cel mai apropiat satelit de varf este Thor 3,5,6 (0,8 V)" nu are nici o relevanta, Thor nu este pe varful nici unei parabole, ci este situat intamplator cel mai aproape de meridianul 0 Greenwich. Atat si nimic mai mult.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca Thor ar trebui pus in punctul 0 la toate monturile H-H, americanii sau japonezii nu ar mai avea receptie prin satelit, deoarece undele satelitilor autohtoni ar fi aproximativ paralele cu parabolica,nu perpendiculare (tot aproximativ). Seteaza antena dupa indicatiile lui @Kroky (adica punctul 0 pe sudul local) si o sa ai maxim de receptie.

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by profesionistul View Post
    Salut
    Am o nelamurire in legatura cu instalarea unei antene motorizate (montura H-H).

Cand era montata (cu motorul exact spre Sud) nu am reusit niciodata sa trec de Hispasat (in Vest) si de Intelsat 12 (in Est). Acestea au fost limitele, oricat as fi incercat! Iar antena, este una de 1,2m.

<Se fixează elevaţia de pe motor n funcţie de locul de instalare:>
    Pentru Drobeta Turnu Severin, la cat fixez? De unde si cum fac acest calcul, ca nu stiu? Montura este un DM 3800S.....
    Multumesc.
    Poti face n-sprezece calcule daca teava nu este perfect fixata la poloboc , apoi dupa ce iti intra satelitii sa faci reglajele fine pentru ca sa iti intre cel putin de la 60 est la 30 vest la semnal maxim posibil

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

uite aici

tocmai am incercat sa vad cum arata curba aia de care zici tu ca e parabola.. nu stiu ce e, nu e nici cerc si cred ca nici parabola, dar asa ca sa ai o idee cum arata.. de asta am si desenat-o

faci o confuzie, pe care probabil ca foarte multa lume o face la inceput (inclusiv eu): Sudul pe care il arata busola e ok.. Sudul alalalt este corespunzator doar intr-o singura situatie: daca te afli pe meridianul 0 (latitudine 0) numit si Greenwich!.. de exemplu in Londra....
    cu cat te departezi de meridianul zero te muti si de sub satelitii geostationari (pt. noi ei stau pe loc), iar noi romanii ne aflam intre 21.25 E (Timisoara) si 28,67 E (Constanta) deplasati inspre Est fata de acel meridian 0, considerat referinta..

un instrument edificator este site-ul http://www.dishpointer.com/

tu trebuie sa fixezi, asa cum s-a spus, intai pe 23.5E.. fiind vorba de motor, ca sa poti prinde cat mai mult din curba satelitilor trebuie sa faci reglajul cat mai precis, incepand cu acea foarte buna verticalitate, prinzi satelitul Astra 3A cat mai bine, apoi cu reglaje pe elevatia antenei, intoarsa din pozitia 0 spre E si spre W pe diversi sateliti.. ca sa vezi 0,8W-Thor, trebuie sa intorci antena din pozitia ta de Sud magnetic, spre vest cu 23,5+0,8 grade..
    gasesti multe threaduri cu acest subiect
    Last edited by Luke_MS; 24th January 2011 at 14:25.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu mai gandi prea mult.Lasa-ne pe noi sa gandim pentru tine.
    Pui "parul" la poloboc.Pui montura antenei pe trompa de la H-H.Nervura de pe mijlocul trompei trebuie sa corespunda cu centrul monturii antenei.Unele monturi au o gaura pe centru ca sa poti sa vezi nervura.Reglezi elevatia h-h-ului la 44,4(aproximativ).Fixezi parabola pe montura,montura o infigi in par.Ce e nasol ca nu ai niciun satelit pe sud-ul tau,adica pe 22,4 grade est.Asa ca in loc sa reglezi azimutul monturii h-h pe 0 grade incearca sa o reglezi la 1-1,2 gr est.Dupa care rotind montura pe pilon si umbland la unghiul de elevatie(atentie!) al monturii antenei ,trebuie sa "ochesti" satelitul Astra 3A/Bde pe 23,5 gr. est.Cand ai facut maximul de semnal atunci treaba e gata.Poti sa-ti desfaci o bere

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satenicu View Post
    Cand ai facut maximul de semnal atunci treaba e gata.Poti sa-ti desfaci o bere

sa-mi bag... eu desfaceam berea inainte, nerespectand procedura.... si cred ca din acesta cauza nu mi-a iesit niciodata...
    Multumesc Satenicu

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Am revenit si eu...

Colegii au uitat sa zica sa-ti cumperi si 2-6 beri, pentru ca dupa ce ai montat ansamblu pe par, bei o bere dupa care o sa incepi sa misti antena ori spre vest ori spre est si vei prinde 1..2..hai trei sateliti dupa care bezna si-ti vei pune intrebarea de unde faci reglajul fin din antena pe motor sau din motor pe par? Asa ca mai bei o bere ....

LE: Ciudat am dat reply aici dar postul meu s-a dus la sectiune Placi-DVB.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Am revenit si eu...

Colegii au uitat sa zica sa-ti cumperi si 2-6 beri, pentru ca dupa ce ai montat ansamblu pe par, bei o bere dupa care o sa incepi sa misti antena ori spre vest ori spre est si vei prinde 1..2..hai trei sateliti dupa care bezna si-ti vei pune intrebarea de unde faci reglajul fin din antena pe motor sau din motor pe par? Asa ca mai bei o bere ....

LE: Ciudat am dat reply aici dar postul meu s-a dus la sectiune Placi-DVB.
    Cate beri ai baut inainte sa dai reply?
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53E - -30W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

.. o idee brici de market:suportul oalei, sa fie prevazut cu niste agatatori speciale.. si sanatoase.. sa poa sa tina si lada de bere...

nu de alta, dar dupa ce incepi sa ametesti, macar nu te mai tot apleci dupa ele..
    Last edited by Luke_MS; 24th January 2011 at 15:54.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

si o centura de siguranta ca dupa citeva berici,cam alergi dupa satelici si s-ar putea sa ai ariiiiiipi!
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Multumesc mult tururor!

Chiar o sa ma ajute aceste informatii.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Salut...si eu sunt tot din Tr. Severin si am un motor H-H optibox DM 3800s
    Uite cum trebuie sa faci : mai intai trebuie sa ai teava pt antena reglata la boloboc apoi montura antenei pusa pe mijlocul bratului de la motor ( are o dunga care indica mijlocul ) si lnb-ul pus la centru ,motorul trebuie dus la punctul 0 si reglzi manual antena cu tot cu motor pana ajungi pe satelitul Eutelsat W6 la 21,6 est ( aici am pus eeu dar creed ca si pe 23,5 est e bine) dupa care rebuie facut reglajul fin pana ai semnal maxim posibil .
    Pt Severin ai longitudine 22,67 est , latitudine 44,63 nord , iar pt elevatie te uiti in manualul motorului la tabelul pt elevatie si declinatie ,te orientezi dupa latitudinea locala si gasesti elvatia .
    Eu asa am facut si am semnal de la 75 est pana la 30 vest .
    Poti sa ma contactezi pe PM .
    Numai bine.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by totolino View Post
    Salut...si eu sunt tot din Tr. Severin si am un motor H-H optibox DM 3800s
    Uite cum trebuie sa faci : mai intai trebuie sa ai teava pt antena reglata la boloboc apoi montura antenei pusa pe mijlocul bratului de la motor ( are o dunga care indica mijlocul ) si lnb-ul pus la centru ,motorul trebuie dus la punctul 0 si reglzi manual antena cu tot cu motor pana ajungi pe satelitul Eutelsat W6 la 21,6 est ( aici am pus eeu dar creed ca si pe 23,5 est e bine) dupa care rebuie facut reglajul fin pana ai semnal maxim posibil .
    Pt Severin ai longitudine 22,67 est , latitudine 44,63 nord , iar pt elevatie te uiti in manualul motorului la tabelul pt elevatie si declinatie ,te orientezi dupa latitudinea locala si gasesti elvatia .
    Eu asa am facut si am semnal de la 75 est pana la 30 vest .
    Poti sa ma contactezi pe PM .
    Numai bine.
    Mersi. O sa te contactez in mod negresit cand o sa ma apuc de instalare prin Martie. M-ai facut curios, ce dimensiune ai antena de ai reusit sa prinzi 75 Est?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

profi esti glumet cu antena din dotare merg de la 95est la 30 west[evident nu acum iarna ca moare motorul]
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)