Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6

Thread: Intelsat 10-02

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intelsat 10-02

Din ce stiam eu si din ce am cautat TP cu acest satelit in anul trcut avea orientarea 1.0W acm vad ca e 0.8W.
    si asa la digi tv semnalul e varza deci cand ai semnal slab cam orce conteaza.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Tot pe 1 grad west a ramas. Pe 0.8 west e Thor.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

pai atunci eu dc am semnal mai bun pe thor? chiar asa terminat e intelsat? adica antena fixata pe intel..si am semnal mai bun pe thor

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pt ca unul bate mai direct si are putere mai mare iar celalant bate intr-o dunga si e mai slab.

http://www.intelsat.com/flash/covera...lay=map&spot=3

http://www.intelsat.com/flash/covera...lay=map&spot=0

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Diferenta dintre thor si intelsat e de 0,2 grade asa ca nu prea cred ca poti sa stii tu pe ce satelit e reglata antena (de fapt nici nu conteaza acei 0.2 la semnal ) diferenta o face "palnia" prin care "scuipa" semnal cele doua spoturi , cea de pe thor bate cam inspre est-ul Europei pe cand cea de pe intelsat bate mai mult spre nordici asa ca noi receptionam ce mai ramane (uneori cam prea putin ) .

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by NFS01 View Post
    pai atunci eu dc am semnal mai bun pe thor? chiar asa terminat e intelsat? adica antena fixata pe intel..si am semnal mai bun pe thor
    Acum ti-ai dat seama singur ca de fapt semnalul de pe INTELSAT 10-02 nu e prea bun. Aceasi problema o puneam si eu in discutie cu ceva timp in urma pina sa aflu ca exista si sateliti mai slabi decit IN 10-02, dar pe care ii receptionez acum in bune conditii ( EUTELSAT 16E )
    Nu are rost sa intru in detalii tehnice caci probabil te bag in ceata dar iti recomand sa chemi un meserias care sa iti regleze antena si LNB-ul bine, eventual iti cumperi un LNB mai bun pe oala de DIGI. Iti garantez ca o sa mearga ok in cazul in care antena si/sau bratul nu sunt deformate.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)