Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5

Thread: ...din Gazeta

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ...din Gazeta

Costin Rotaru: "De ce nu i-ai dat galben lui Mutu inainte de a marca? Pozitia lui era foarte confuza, statea cu spatele la poarta si i-a indus pe danezi in eroare, plus ca s-a furisat pe linga ei intr-o maniera nepoliticoasa. Apoi, de ce nu l-ai eliminat pe Pancu atunci cind a marcat pentru 2-1? A jucat foarte periculos acea minge, a lovit-o prea tare si, daca n-ar fi fost gol, putea sa raneasca vreun suporter nevinovat asezat in spatele portii. Mingea s-a dus prea repede si impactul putea fi fatal. Trebuia sa opresti jocul si eventual sa dai penalty pentru Danemarca. Ce naiba, doar esti arbitru, poti lua orice decizie! Si de ce ai oprit meciul in minutul 95? Fotbalistii aveau resurse pentru a mai juca macar 25 de minute. Apropo, puteai sa-l elimini si pe Lobont, a atins mingea cu ambele miini in careul nostru".

admin

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

... si tot din Gazeta, interviu cu Urs Meier :

"
    ''Credeti-ma, a fost penalty!'',

Ajuns ieri acasa, in Elvetia, Urs Meier a acceptat sa ofere explicatii cititorilor Gazetei. "Era normal sa prelungesc cu mai mult de patru minute. Ati schimbat un jucator in minutul 92"

Aurelian Botezatu

Legatura telefonica Romania - Elvetia functioneaza impecabil. De dincolo se aude zgomot de masina rulind pe autostrada. "Nu pot vorbi acum, nu va suparati, sint in drum spre firma de la aeroport. Reveniti in 10 minute", spune Urs Meier.

Arbitrul elvetian plecase ieri la prinz din Copenhaga. Calatoria Zurich - Wurenlos, distanta de 20 de kilometri, a durat putin. Ajuns la firma de comert cu electrocasnice aflata in proprietatea sa, barbatul de 44 ani s-a tinut de cuvint si a acceptat dialogul, chiar daca nu i-a convenit.

- Domnule Meier, cum s-a vazut meciul din punctul de vedere al arbitrului?
    - (Tacere) A fost greu. Foarte greu. Era un joc decisiv, cam asta as putea sa spun, dar nu vad de ce va intereseaza asa de mult cum mi s-a parut mie.

- Pentru ca publicul de la noi este indignat. Considera ca ati arbitrat in favoarea danezilor. Fatis.
    - Ma mira! Ce vreti sa spuneti? Mai concret, la ce va referiti?

- Sint citeva faze de joc extrem de contestabile. Sa le luam pe rind.
    - Sa le luam!

- |ntii, penaltyul din minutul 33. Cum ati vazut faza?
    - Jucatorul roman cu numarul 4, nu-mi aduc aminte numele...

- Iencsi.
    - Probabil. Nu-mi amintesc. El l-a impins pe danezul Tomasson. Am vazut clar, eram foarte bine pozitionat. Mai mult, romanul a acceptat decizia. Si-a recunoscut vina.

- Dar noi am vazut proteste la televizor.
    - Da, dar in limitele fair-play-ului. Pe moment, asa se intimpla de fiecare data. Nu a fost nimic iesit din comun.

- Noi n-am vazut penalty. Dar sa spunem ca sintem subiectivi. |nsa ne-au confirmat ziaristii danezi si norvegieni. Ce ziceti?
    - Ma surprinde. Ma pune pe ginduri daca spuneti ca si danezii, si norvegienii au vazut la fel. Eu nu am vizionat caseta.

"La pauza, dupa penalty, nimeni din delegatia tarii dumneavoastra nu mi-a spus nimic. Nu s-au plins!"

- Totusi, a fost penalty?
    - Eram bine plasat si, credeti-ma, daca n-as fi fost foarte sigur n-as fi dat penalty la un meci atit de important.

- Sa trecem la al doilea moment critic al partidei. Ati aratat patru minute de prelungire. Pina la urma s-au facut cinci.
    - |n minutul 92 antrenorul dumneavoastra a facut o schimbare, cind l-a inlocuit pe numarul 10.

- Mutu.
    - Da, Mutu. Apoi au urmat tragerile de timp. Ati avut un corner pe care Munteanu a intirziat sa- l bata. O schimbare inseamna 30 de secunde de prelungiri. E normal ca in asemenea situatii sa adaug citeva zeci de secunde peste ceea ce am aratat initial.

- Dar la faza golului doi al danezilor a fost fault in atac si apoi jucatorul danez, Laursen, si- a potrivit mingea cu mina inainte de a trage la poarta.
    - (Tacere, parca vrea sa rememoreze faza). Eu nu am sesizat asa ceva! Trebuie sa intelegeti. Din pozitia in care ma aflam, n-am vazut asa ceva.

"Nici la golul doi al danezilor nu mi-au reclamat nimic jucatorii romani"

- Jucatorii nu v-au contestat ultima decizie pentru ca erau deja darimati.
    - Poate ca aveti dreptate.

- Dupa toatea acestea, va simtiti vinovati cu ceva?
    - (Din nou tacere, cea mai lunga) Nu. |n acest moment, nu.

- Ati veni in Romania sa arbitrati?
    - Nu depinde de mine sa fiu delegat acolo. Dar as veni oricind. Nu cred ca suporterii romani m-ar injura daca as veni acolo.

- Sinteti prieten cu Grigorescu?
    - Da, tinem legatura.

- Observatorul v-a zis ceva dupa partida?
    - Regret, nu va pot spune. Sint chestiuni interzise de regulament.

"Dupa ce a aratat in repriza a doua, echipa dumneavoastra nationala poate juca un fotbal de foarte buna calitate"

- V-au jignit jucatorii romani?
    - Nu, au fost in general fair-play. O echipa de buna conduita, avind in vedere tensiunea. Nimeni n-a sarit calul.

- |n mai multe rinduri ati avut discutii cu Mutu.
    - Dupa unele faze se comenteaza. E normal in teren. Nimic special.

- V-ati consultat e-mail-ul astazi?
    - Abia am ajuns. Dar o s-o fac. De ce?

- Veti gasi multe mesaje din Romania.
    - Sint arbitru. Face parte din viata mea.
    "

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

“Sus capul, Romania!”
    de Cornel Nistorescu
    Vineri, 12 Septembrie 2003

<< La cinci minute dupa meci, Romania era o enorma groapa intunecata in care se scufundau milioane de oameni. Plinsul neizbucnit al lui Chivu sau al lui Dorinel Munteanu a zguduit obraji de copii si a inecat ridurile unor batrini.

Unii au urlat, altii au luat usile la suturi, unii dintre noi am scapat o lacrima. Altii au strins din masele. Unii voiau razbunare salbatica. Pe altii ii paraliza sentimentul de neputinta. Ore intregi, Romania n-a fost decit o tara a disperarii. Poate ca o asemenea cadere generala nu s-a inregistrat intr-un secol. Nici inceputul razboiului, nici venirea trupelor sovietice. Nimic si niciodata n-a adus tara intr-o stare de asemenea prabusire psihica. Si hotie, si nedreptate, si ghinion, si joc frumos, si ratari de cosmar, si plinsul inghitit al lui Chivu, toate la un loc, ca intr-un blestem in care eram prizonieri paralizati. N-a fost un meci! Pentru noi a fost mult mai mult. As zice ca a fost o adevarata poveste de destin. Am inceput cu teama si cu un handicap creat de o hotie. Ne-am ridicat ca prin minune. Clipele magnifice au si avut o stralucire aparte. Am fost si artisti. Ne-am permis sa irosim ceea ce nu si-ar fi ingaduit nimeni. Ne-am jucat in preajma lui Dumnezeu. Si ne-am prabusit ca niste copii, executati de mutenia unui fluier care asculta de-o comanda. In fata dezastrului, ne-am infuriat numai pe ceilalti, in special pe idiotul acesta de Urs Meier. O secunda nu ne-am gindit ca l-am fi putut umili cu doua goluri inscrise pe drept. Sau cu victoriile obtinute la Bucuresti, cind ne-am prezentat cu o echipa nationala lesinata. Sau cu un campionat in care unul ca el sa se fi simtit un pigmeu. Din pacate, cu voturile tembele ale lui Mircea Sandu, cu terenurile desfundate pe care ne-am facut de ris si am pierdut puncte, cu plezirismul ratarilor de la Copenhaga, am ajuns la fluierul unui om de nimic.

Meciul acesta va ramine in sufletele noastre ca o rana pentru treizeci de ani. Numai dupa ce se schimba generatiile si dupa ce o echipa nationala va sterge infernul de miercuri seara vom putea sa uitam. Vorba unui prieten care, dupa miezul noptii, imi striga la telefon: “Sus capul, Romania! Sus capul, Romania!”. E adevarat. Am jucat frumos si am pierdut demn. Dar eu nu vreau sa ridic capul impreuna cu hahalera de Mitica Dragomir care incerca sa-si faca o campanie electorala pe seama unei infringeri. Nu pot sa ridic capul impreuna cu unii care vor sa ne convinga de faptul ca sintem o tara de perdanti. Si asta nu pentru ca n-am fi gresit, ci pentru ca Europa civilizata ne-a furat. Aberatia aceasta a lui Dragomir, stil Romania Mare si motul ei, e o mare pacaleala pe un fond de disperare. Cred ca, ieri, Romania a cistigat macar stima unor europeni care si-au dat seama si de valoarea ei, si de nedreptatea facuta. Cel putin danezilor le-am provocat valuri de jena. Au primit in dar un egal din partea unei tari careia ii datoreaza respect. Din punct de vedere sportiv, au fost cadorisiti printr-un furt.

Si nu vreau sa mai ridic capul alaturi de Mircea Sandu, cel care, noaptea tirziu, la sosirea pe aeroport, ne spunea ca “voi conduce in aceiasi termeni inalti fotbalul romanesc”. Prefer sa stau demn doar cu prietenii si cu cei care impartasesc aceleasi valori. Cu demnitatea de final a lui Cristi Chivu. Cu tristetea lui Dorinel Munteanu. Dar niciodata cu Mircea Sandu si Dumitru Dragomir! >>

Copyright © 1996-2003 Evenimentul Zilei Online

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu mai dati vina pe Urs!
    de Laurentiu Ciocazanu
    Vineri, 12 Septembrie 2003

<< Miercuri noaptea, la Marius Tuca Show, s-a fumat in draci "iarba" cu parfum elvetian marca Urs Meier. S-a dat, prin micul ecran, poporului drogul "AUCEVACUNOI" pentru ca tot microbistul sa injure un elvetian ca sa nu simta adevarata boala a fotbalului romanesc. Degeaba a incercat Catalin Tolontan sa ii indemne la terapie in grup pe ceilalti invitati. Toata lumea se hranea cu halucinogene si indemna suporterii la consum in masa. Mai lipseau un miting in Piata Universitati si pancarte cu "singele lui Urs Meier vrem" ca sa vina din nou minerii lui Ion Iliescu.

Ramii stupefiat privindu-i pe Mitica Dragomir si Mircea Sandu cum cauta vinovati in curtea altora, sugerind ca s-a mai consumat un act din razboiul bogatilor impotriva saracilor Europei. "Sintem piata lor de desfacere", perora tribunul de Balcesti. De ce n-am fi, mult iubite si stimate tovarase Dragomir? Cine ne opreste sa fim si noi bogati? Sa intram in Europa cu fruntea sus, si nu cu mina-ntinsa puwakian la buzunarele franco-germane? Sigur, e mult mai greu sa recunosti ca tu, Tarabostes al fotbalului carpato-danubiano-pontic, n-ai fost in stare sa gasesti o prelata pentru gazonul din Ghencea.

Cum sa tina norocul cu tine cind semeni coruptie, blaturi, noroi, minciuna, mirlanie, dar vrei sa culegi victorii cinstite? Ori vrei sa storci lacrimi poporului cu saracia sportului, dar construiesti in particular vile, hoteluri, pontoane si cumperi limuzine, pardon de expresie, europene. Sau cind te revendici tu, Mircea Sandu&Johnnie Walker&nas rosu ca ardeiu', din familia de inspiratie siciliana a lui Sepp Blatter si astepti sa te trateze cu corectitudine nemteasca arbitrii lui Johansson. De fiecare data cind ratam calificari a devenit un sport national sa ne luam doza de frustrare extrasa din seva pura a teoriei antiromanesti, de la Burebista si pina-n zilele noastre. Daca nu iesim din zodia lui Urs Meier si continuam sa injuram arbitrii repetenti la lectia de morala, avem sanse mari sa tot ratam turnee finale. Adevaratele cauze ale insucceselor stau in falimentul profesional-moral-financiar al structurilor ferefisto-lepefiste. Am vazut, la emisiunea de miercuri noaptea, una dintre cele mai mirsave incercari de a deturna discutia spre vinovatia Europei. Hipnotizat el insusi de Urs Meier si bogatii Vestului, "Corleone" a pompat in sentimentul frustrarii nationale asemeni unui narcoman dornic sa nu se intepe de unul singur in vena. A procedat intocmai ca fantele inchipuit care isi etaleaza aventurile la una mica cu baietii, dupa care da fuga acasa si mai scoate o gonflabila din debara. Sau ca betivul care deplinge era lui "timpul trece, leafa merge" si injura capitalismul ca l-a lasat fara serviciu la stat.

Acesta este publicul caruia i se adreseaza Dumitru Dragomir si pe sustinerea caruia mizeaza, impreuna cu Mircea Sandu. Cit de numeros e nu stim. Dar stim ca, in numele Internationalei Masochistilor de toate culorile politice si fotbalistice, Mircea Sandu&Dumitru Dragomir ne vor momi cu "un nou inceput": cel pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2006. Cit de drogati sintem oare, domnule Iordanescu? >>

Copyright © 1996-2003 Evenimentul Zilei Online

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ioan Becali il invinuieste pe Munteanu

Ioan Becali a declarat, miercuri, īntr-o emisiune televizata, ca greseala lui Dorinel Munteanu, care a executat un corner īn bratele portarului advers, īn al patrulea minut de prelungiri, a reprezentat cheia meciului

"Nu vreau sa ma leg de un jucator anume, mai ales dupa meciul extraordinar pe care l-a facut echipa la Copenhaga. Cred ca de fapt cornerul lui Dorinel Munteanu a fost cheia meciului. La experienta lui, Munteanu trebuia sa-l cheme pe Bratu sau sa-l lase pe Cernat sa execute. Se mai pierdeau cīteva secunde si arbitrul ar fi fluierat finalul. La 35 de ani si 117 meciuri īn echipa nationala, eu n-as fi batut cornerul īn bratele portarului. Daca executa cornerul Cernat sau Stoican, īntelegeam. Mi-e greu sa dau vina pe Dorinel, dar ma doare sufletul ca la experienta lui si-a pierdut cumpatul", a spus Becali.

Impresarul romān a afirmat ca si atacantii au gresit cīnd au ratat, la scorul de 2-1, singuri cu portarul. "E mare pacat ca am ratat calificarea. Nici n-am cuvinte sa-mi exprim amaraciunea. Au gresit īn primul rīnd atacantii, ca n-au īnscris cīnd au avut ocazia sa faca 3-1 si sa īnchida meciul. Bratu putea sa dea scarita peste portar si termina meciul. Daca Cernat īnscria la coltul lung, cīnd s-a aflat fata īn fata cu portarul danez, fiti siguri ca mīine ma suna Abramovici cu o oferta de transfer", a afirmat impresarul.

Ioan Becali a declarat ca arbitrajul din partida cu Danemarca a fost ostil formatiei Romāniei. "Acest arbitru ne-a scos din cursa pentru Europa. Penaltiul acordat gazdelor a fost inexistent. Acum nu se mai poate face nimic, poate doar sa iasa Meier la pensie. E o frauda, dar ce sa facem? Ne punem noi cu fraudele Uniunii Europene, cīnd noi nu stim cum sa ne mai apropiem de ei?", a spus impresarul.

Becali considera ca echipa nationala are viitorul asigurat. "La Copenhaga am cīstigat un jucator important pentru echipa nationala, Stoican, care a facut un meci extraordinar. Viitorul ne apartine si daca ne-am fi calificat la Euro-2004, am fi fost revelatia competitiei. Nu trebuie sa disperam, ci sa fim lucizi, sa ne unim, fara a īncerca sa gasim vinovati. Altfel ne vom rupe definitiv de lumea fotbalistica", a īncheiat Ioan Becali.

12/09/2003

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)