Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile Adaugare lnb suplimentar la kit digi tv

Salutare tuturor.Sper ca am postat unde trebuie.Sunt nou in domeniu si nu detin foarte multe informatii despre instalatiile satelit.
    V-as ruga sa ma ajutati in urmatoarea problema:
    Detin un kit digi tv(o antena cu lnb simplu) si doua receptoare HSS-1160NA pe un singur abonament.Sunt legate intre ele prin loop out.Sunt cateva probleme la receptionarea anumitor programe.Am inteles ca se poate rezolva prin inlocuirea lnb-ului actual cu unul twin.Pe langa asta as dori sa mai adaug unul sau doua lnb-uri pentru rceptionarea programelor FTA doar pe un receptor.Va rog sa ma ajutati cu date tehnice ale echipamentelor care mai trebuiesc achizitionate,daca functioneaza sau nu,daca afecteaza cu ceva receptorul....etc...
    Va multumesc si astept raspunsurile voastre....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai intai trebuie sa spui locatia, astfel ca userii din zona ta sa iti poata spune daca ai semnal suficient. Ce sateliti vrei sa mai receptionezi?
    Abia apoi se poate trece la detaliile tehnice.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

cumperi un lnb cu doua iesiri, pentru fiecare receptor o iesire, iar daca tu vrei ca un receptor sa prinda mai multi sateliti, mai trebuie cumparat un diseq 4 in 1. ca sa poti conecta cele 4 lnb-uri la primul receptor. dar pentru asta nu iti recomand receptorul de la digi. cum a zis cineva mai sus iti va amesteca programele, iar din experienta mea, iti va da multe erori... ceea ce nu recomand.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Salutare si va multumesc pentru raspunsurile date.
    Antena este cea stock de la digi,presupun k de 80 cm,locatia e la 35 km distanta de bucuresti,inspre giurgiu.locul in care este amplasata antena e liber,adik nu are nici un obstacol in cale,e indreptata catre un teren viran.Acum in legatura cu "conserva" de la digi tv,cu ce credeti ca as putea-o inlocui tinand cont de faptul ca ei(digi tv)se tin mari si tari ca nu pot imperechea cartela cu alt receiver dekt cel stock.Astept propunerile si sugestiile.Multumec anticipat

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

aaaaaa.......si ca raspuns la intrebarea "ce sateliti vrei sa receptionezi?" .........cred k cei cu programe fta de calitate........

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Deci pe antena de al digi poti sa faci o combinatie de 13+9+1+4 cu 1 vest in focar, de mers merge, numai sa poti sa iti confectionezi suportul pentru multifeed, fa rost de un suport multifeed de la digi( 1+13), se mai gaseste am vazut pe la Tehnic B.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)