Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cateva intrebari pentru experti.....

Salut tuturor.

Fiind in cautarea unor solutii indraznesc sa adresez si eu cateva intrebari pentru cei care sunt mult mai priceputi ca mine. Multumesc anticipat tuturor celor care vor analiza si imi vor oferi raspunsuri pertinente. In functie de raspunsurile voastre ma voi orienta spre anumite variante.

1. Am un Vantage 7100TS pe care as vrea sa incerc sa il valorific cat mai bine si in acest sens ma bate gadul sa incerc sa cumpar un Diablo WiFi Cam 2,3 -2x Cardreader- "New Version" + un CAS Interface 3. Solutia mi se pare cam costisitoare dar intrebarea este daca o astfel de combinatie ar fi stabila si mi-ar permite sa beneficiez din plin de tot ce se poate ? ? ?

2. Exista vreun model de receiver HD, cu linux sau alternativa, care pe langa toate cele sa mai fie capabil si sa faca streaming de unul singur catre IPAD sau echivalent, direct prin WI-FI sau printr-un router W-FI draft n intr-o locuinta ? ? ?

3. Am deja un Technotrend 3650 CI pe USB cuplat printr-un comutator disecq Centauri 16/1 la toroidala, acest tuner fiind legat la un HTPC dual Core (utilizez DVBVIEWER 4.5 cu licenta). Daca as mai cumpara un tuner Prof Revolution DVB-S2 USB 7500 (care are mufa de LOOP) iar ulterior pe acesta il leg direct la comutatorul Centauri apoi la mufa de loop a Prof leg Technotrend-ul folosind optiunea de share lnb din DVBViewer as putea oare ca pe TV sa vad un satelit iar pe IPAD alt satelit ? ? ?

4. Cum se descurca un receptor Optibox Koala HD, avand tot ce ii trebuie, in contextul vizionarii canalelor germane si italiene ? ? ? Am primit confirmarea ca stie multe dar cine mi-a confirmat nu a putut sa imi confirme ca sigur merg si NDS.

Toate cele bune

PS eventualele raspunsuri pertinente ma vor ajuta mult de tot in a alege o varianta optima.

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

1. depinde ce vrei sa beneficiezi de la el , de unul ca la punctul 2 sau echivalent ai beneficia de tot
    2. DM800 HD
    3. aici le-ai cam amestecat receiverele si playerele , dar nu poti comanda un diseqc in acelasi timp de la doua receivere si mai ales in loop nu
    4. posibil sa se descurce dar mai sigur e cel de la punctul 2

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru amabilitatea de a raspunde rasks67.

1. Pai vreau sa il folosesc sa nu mai stea degeaba. Vreau sa stiu daca Diablo la care fac referire este suficient de destept pentru a-mi "transforma semnificativ" Vantage-ul 7100TS (de altfel un receiver extraordinar de sensibil si stabil, dar cu lipsuri)

2. Stie DM 800 sa faca streaming in mod direct printr-un adaptor WI-FI sau legat prin cablu la un router WI-FI ? ? ? Pot accesa de pe IPAD un fel de webif cu care sa imi selectez canalele la care vreau sa fac stream ? ? ? A incercat cineva acest lucru ? ? ?

3. Se pare ca aceasta varianta pica avand in vedere ca LNB Share poate fi folosita numai in anumite conditii, respectiv,"You can only receive channels simultaneously if their polarization, frequency band and DiSEqC settings do match. If the option is enabled for the devices, the DVBViewer Recording Service considers the restrictions by not allowing a channel selection or recording which would affect a ongoing recording."

4. ma intereseaza in particular acest model, respectiv KOALA

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

2. DM800 stie sa faca streaming prin wifi sau cablu ethernet , intrebarea este daca pe IPAD se poate instala aplicatie gen VLC care sa receptioneze si sa redea acel stream

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@rasks67

Ai incercat sa faci acest lucru. Sau poti sa imi dai un link unde se descrie streaming-ul cu DM800.

In ceea ce priveste streaming pe IPAD iti confirm ca se poate foarte bine. Printre cei care au facut ma numar si eu.

Am utilizat HTPC avand instalat DVBVIEWER 4.5 cu Recording Service+VLC, direct de pe toroidala.

Se misca incredibil de bine iar de vazut se vede extraordinar.

Pe IPAD/IPHONE se deschide direct din Safari. Iti alegi canalul din lista, deschizi streamul si apoi te uiti.

Pentru cei interesati am urmat cu mare atentie pasii descrisi foarte clar in link-urile de mai jos

http://en.dvbviewer.tv/wiki/Recordin...allation_Guide

si

http://www.dvbviewer.tv/forum/topic/...touch-support/

Tot pentru cei interesati mai jos aveti cateva filmulete cum se misca

http://www.google.com/search?q=dvbvi...2&ved=0CAgQ_AU

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=73962 si la o cautare pe Google multe alte linkuri , eu cu dm800 inca nu am incercat ca nu m-a interesat dar cu dm500 am incercat mai demult si a mers , nu eu le-am inventat astea ci sint lucruri testate si realizate de cind exista dreambox , da o cautare dupa cuvintele : how to dm800 streaming

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@rask67
    multumesc o sa ma uit cu atentie la linkul pus de tine

@nirolf
    Antena este complet descrisa (inclusiv poze) incepand cu postul 315 al subiectului Antena Toroidala-16 lnb-uri! . Am pe ea 16 LNB-uri conectate la Centauri 16/1 si as vrea ca pe IPAD sa pot sa vad tot ceea ce vad si pe receiver.

M-am gandit si eu la varianta cu LNB-uri twin + inca un Centauri dar mi se pare un cam prea mare deranjul. Daca o sa te uiti pe poze cred ca o sa intelegi de ce spun asta, mai ales acum in toiul iernii.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@nirolf

Sincer nu inteleg ce vrei sa spui. Poti sa detaliezi ? ? ?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Ba da, am observat. Tocmai in acest context mi-am exprimat si nedumerirea.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Default simplu....

Salutare,
    Funcționează impecabil prin VLC streamul de pe DM 800. Important este să ai si bandă suficientă, iar acoperirea wi/fi să fie ok.
    În rest uită de tot ceea ce te frământă, cumpără-ți DM 800 si gata.
    Printr-o simplă accesare a interfeței wireless a DM-ului (prin VLC din terminalul Apple) ai opțiunea (din DM) a streamingului.
    Baftă!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

functioneaza perfect ... pe SD

pe HD cred ca tre sa ai macar N, eu am G (54mb) si n-am reusit sa-l fac sa mearga pe HD... cel mai mult am reusit 2-3 sec si se blocheaza.
    bine si eu am o pocnitoare de router de la provider...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc amandoura pentru raspunsurile voastre.

O sa studiez mai bine DM800 si ce facilitati de streaming ofera acesta.
    Dar voi vorbiti de Dreambox 800 HD PVR sau de Dreambox DM 800 HD se? ? ? Sau amandoua stiu sa faca streaming.

@cristimate

Am scris mai sus ca vorbim de un router draft n (mai exact modelul D-LINK DIR 655) deci nu se pune problema de banda. Ma intereseaza numai sa il folosesc intr-o locuinta nu sa ies pe net cu streamingul.

TOate cele bune

PS Nici nu cred ca are rost sa ma apuc sa fac streaming de continut HD pe un IPAD dat fiind faptul ca diagonala lui este asa de mica incat nici nu cred ca poti sesiza diferentele intre HD si SD.
    Last edited by altfel; 10th January 2011 at 23:28.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)