Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default 3 LNB pe un offset

Salut,
    antena fixa sau pe rotire am mai montat. La ce scriu mai jos sunt cam pe margine. Ce echipament imi trebuie cumparat ca sa fie functionala o antena offset cu LNB [cu o sigura iesire ] instalat pt. 13,16 si 19 grade est ? Nu am nimic cumparat,as folosi doar un receptor. Ce LNB recomandati central ? Instalarea o voi face in Germania. Nici la ei am vazut ca nu sunt ''oalele''mai ieftine ca la noi,probabil alta calitate [ doar ca ei mai au oferte din cand in cand ].Pot sa cumpar tot din Romania sau de la nemti.
    Rog sfaturile dvs..Imi prinde bine orice.

Va multumesc.

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

- antena e bine sa o iei putin mai mare (macar 1m) din 2 motive: receptia mai buna si distanta mai mare intre cele 3 LNB-uri; daca crezi ca vor urma si alte LNB, ar fi o idee buna sa iei de pe acum o eliptica sau poate chiar o toroidala
    - LNB Alps sau Inverto Multiconect Dielectric, pentru ca sa fi sigur ca-ti incap asa cum trebuie pe offset clasic; daca folosesti totul pe un receptor pot fi toate single, dar daca vei avea 2 receptoare sau mai multe, vei avea nevoie fie de LNB-uri cu mai multe iesiri, fie le imparti, fie ambele optiuni..
    - comutator DiSEq 4/1 aproape de oricare.. va functiona; pentru mai mult de 4 LNB-uri sunt de 8/1, 10/1 dar si 16(17)/1; daca vor fi mai multe receptoare, la fiecare care are mai mult de un LNB alocat trebuie sa iei cate un comutator
    - in prima faza, centrul pe 16E pt. ca in afara ca e mai slab semnalul pe el, mai e si ... centru
    - receptoarele stiu cam toate DiSEq 1.0 (maxim 4 LNB), asa ca ai de unde alege in prima faza.. daca te extinzi, ai de studiat

ar trebui sa ajunga... bafta!
    Last edited by Luke_MS; 7th January 2011 at 09:42.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default re

Quote Originally Posted by ghita_gicu View Post
    Salut,
    antena fixa sau pe rotire am mai montat. La ce scriu mai jos sunt cam pe margine. Ce echipament imi trebuie cumparat ca sa fie functionala o antena offset cu LNB [cu o sigura iesire ] instalat pt. 13,16 si 19 grade est ? Nu am nimic cumparat,as folosi doar un receptor. Ce LNB recomandati central ? Instalarea o voi face in Germania. Nici la ei am vazut ca nu sunt ''oalele''mai ieftine ca la noi,probabil alta calitate [ doar ca ei mai au oferte din cand in cand ].Pot sa cumpar tot din Romania sau de la nemti.
    Rog sfaturile dvs..Imi prinde bine orice.

Va multumesc.
    Salutare,

daca pui antena in germania, sfatul meu este sa iti cumperi antena mica 60cm - 80cm , suport si 3 lnb de care vrei + diseq 4/1, acolo prinzi semnal si cu lnb-ul in palma nu trebuie oloi ca la noi...

Surf placut!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stonewell View Post
    ...sfatul meu este sa iti cumperi antena mica 60cm - 80cm , suport si 3 lnb de care vrei + diseq 4/1
    Sunt curios cum montezi 3 LNB-uri pe o antena de 60 cm...
    @ghita_gicu: merge perfect pe o antena de 85 cm cu 3 LNB-uri Alps, montate lipit unul de altul. Ideal este insa pe o antena de 100 cm, mai mare nu-ti trebuie. LNB-ul pentru 16°E in centru, cel de Astra in dreapta, HotBird in stanga (cum te uiti din spatele antenei spre LNB-uri).

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ghita_gicu View Post
    instalat pt. 13,16 si 19 grade est ?
    Nu trebuie adus din Ro, sint oferte destule si aici, se poate comanda totul online.
    Ex: http://www.willisat.de/cgi-bin/shop....a49a6731aaf73f

Ti-as recomanda o antena de 85cm capabila sa recetioneze 4sat. Astra19,2 est-0,8vest thor/intelsat.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Din feedback-ul userilor si in DE semnalul EUTELSAT 16E este slab asa ca mergi pe o antena de min 0,9m ca sa ai semnal si pe vreme rea.
    Un LNB monobloc la 3 grade cu iesiri independente si inca unul simplu pentru 19E + diseqC cu 4 intrari.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

eu am pe 0 parabola de 1 m asa 1°,5°,13°,16°,19° si as mai putea pune pina la 28° verificat

ptr a prinde bine 16°trebuie pus sub lnb un aspersor de cca 0.5 si virful lnb sa fie indreptat in sus
    Last edited by florinnn; 9th January 2011 at 12:49.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by florinnn View Post
    eu am pe 0 parabola de 1 m asa 1°,5°,13°,16°,19° si as mai putea pune pina la 28° verificat

ptr a prinde bine 16°trebuie pus sub lnb un aspersor de cca 0.5 si virful lnb sa fie indreptat in sus
    Ms de sfat.
    Eu am montat un lnb alps la ochi. Am semnal intre 7-8 db,( astra,thor/intelsat=12-14db) iar pe vreme rea imi face figuri.
    Cand am timp leg un satfinder de lnb si incerc sa scot maximum signal.
    Pe antena mea de 1,10m incap lnb de la 23°est-0,8vest.
    Citisem in alt theard ca un user pe T90 are signal 14db pe W16.
    Ma bate gandul s-o cumpar si eu. Daca ar functiuna canalele HD din pachetul dolce pe dreambox, na-s mai sta pe ganduri. Dar actuala situatie este de plans pentru si cele care merg devin tot mai putine, asa ca pot sa astept mult si bine...

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by florinnn View Post
    ...ptr a prinde bine 16°trebuie pus sub lnb un aspersor de cca 0.5 si virful lnb sa fie indreptat in sus
    poti sa ne arati o poza?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ca sa nu mai deschid inca un thread, intreb si eu aici:
    am un offset de tabla de 1m pus de mine (reglat ochiometric, ma rog dupa semnalul din dm, ca nu am instrumente, e doar un hobby pt mine) pe 13e. pot prinde pe aceeasi antena si 1w pt focus? ar trebui sa mut antena? sa fie mai centrata intre 1w si 13e? am cam 12-13 db acum pe hotbird.
    merci

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cobrax2 View Post
    ca sa nu mai deschid inca un thread, intreb si eu aici:
    am un offset de tabla de 1m pus de mine (reglat ochiometric, ma rog dupa semnalul din dm, ca nu am instrumente, e doar un hobby pt mine) pe 13e. pot prinde pe aceeasi antena si 1w pt focus? ar trebui sa mut antena? sa fie mai centrata intre 1w si 13e? am cam 12-13 db acum pe hotbird.
    merci
    Inteleg ca ai lnb central pe hotbird. Ca sa-ti functiuneze optimal, si sa ai signal maxim pe ambii satelti iti recomand sa pui central jumatatea lor. Centru = 6-7° est.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by chris-walter View Post
    Inteleg ca ai lnb central pe hotbird. Ca sa-ti functiuneze optimal, si sa ai signal maxim pe ambii satelti iti recomand sa pui central jumatatea lor. Centru = 6-7° est.
    in cazul asta, o sa imi scada si pe hotbird, nu? acuma uneori vara cand e furtuna pierd semnalul... o sa fie si mai nasol, nu? pana la cati db e acceptabil?
    merci

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cobrax2 View Post
    in cazul asta, o sa imi scada si pe hotbird, nu? acuma uneori vara cand e furtuna pierd semnalul... o sa fie si mai nasol, nu? pana la cati db e acceptabil?
    merci
    Nici o grija pana la 6db inca funtioneza, mai mult de 2 db n-o sa scada semnalul.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)