Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default EDG Nemesis-DE - DIVORT

Se pare ca "casatoria" celor 2 Team EDG Nemesis -DE , nu a tinut prea mult.

Am tradus pt curiosi.
    Teamul devine independent si va face imagini doar cu nume EDG - NEMESIS , fuziunea cu DE nu a dat rezultatele asteptate deoarece avem puncte de vedere foarte diferite, an nou ,viata noua , un bun 2011 la toti.

Comunicado da team EDG Nemesis

Ultimo comunicado a las 10 horas del team EDG Nemesis

Comunicazione Team Edg-Nemesis
    Il Team torna indipendente e farŕ immagini solo a nome EDG-NEMESIS, la fusione con DE non ha dato i risultati sperati dato che abbiamo vedute molto diverse, anno nuovo vita nuova buon 2011 a tutti.

The independent team and will return only images on behalf of EDG-NEMESIS, the merger with DE did not yield the desired results because we have very different views, good new year 2011 new life to all.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lore View Post
    Se pare ca "casatoria" celor 2 Team EDG Nemesis -DE , nu a tinut prea mult.

Am tradus pt curiosi.
    Teamul devine independent si va face imagini doar cu nume EDG - NEMESIS , fuziunea cu DE nu a dat rezultatele asteptate deoarece avem puncte de vedere foarte diferite, an nou ,viata noua , un bun 2011 la toti.

Comunicado da team EDG Nemesis

Ultimo comunicado a las 10 horas del team EDG Nemesis

Comunicazione Team Edg-Nemesis
    Il Team torna indipendente e farŕ immagini solo a nome EDG-NEMESIS, la fusione con DE non ha dato i risultati sperati dato che abbiamo vedute molto diverse, anno nuovo vita nuova buon 2011 a tutti.

The independent team and will return only images on behalf of EDG-NEMESIS, the merger with DE did not yield the desired results because we have very different views, good new year 2011 new life to all.
    Era de asteptat dupa ultima imagine de PANARAMA care au facut-o....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa parerea mea, despartirea era oarecum previzibila.
    Din partea mea, toata stima pentru echipa EDG Nemesis care si-a dat tot interesul si de ce sa nu recunoastem ca au facut totusi o treaba buna.
    Singura lor gresala este ca nu au analizat suficient riscurile asumate..........
    Daca imaginea lor iesea pe piata sub egida EDG Nemesis, cu siguranta era bine primita si laudata, dar asa in urma parteneriatului inchieiat cu Dream Elite, noua img. a fost strict raportata la ultimele img. BH si din pacate, cand incepi sa faci comparatii, lucrurile nu iasa tocmai bine...cel putin pentru una dintre parti...ghinion...
    In momentul de fata Dream Elite este intr-o situatie extrem de delicata si in opinia mea, daca nu vor reusi o reconciliere cu vechia echipa DE ( asta bineanteles daca si-o doresc ), in foarte scurt timp, vor fi istorie....o istorie trista.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu cred ca e de bine stirea asta!
    Cei de la DMM nu cred ca vor ca toti sa ne cumparam VU doar de dragul imaginilor bune facute de vechea echipa DE.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default DE

Eu personal ma bucur pentru despartirea celor doi, fiindca sunt fan DE.Astept o noua imagine.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Eu unul m-as bucura sincer daca numarul pringuristilor ar scadea!
    Lasand la o parte pe cei cu interese in vanzari de aparatura DMM asa zis originala mai sunt si "ultras" pe aici...care habar nu au de nimic dar se erijeaza in cavaleri ai tristei figuri.
    Cred ca vom avea de castigat!
    Doua team-uri, doua imagini!
    Sa nu uitam ca EDG sunt printre pioneri, iar DE sunt chiar elita!

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Vesti bune pentru.....toata lumea!
    Se pare ca fosta echipa DreamElite, actuala Blackhole, care face imagini doar pt VuPlus a initiat un nou proiect: OpenBlackhole. Dupa ce m-am bucurat ca am renuntat la DMM in favoarea Vu, ma bate gandul sa-mi iau un Clarke Tech Et-9000, se pare ca va avea parte si el de suport soft. Si DMM va beneficia de suport din partea BlackHole, iata preluarea de pe sat-universe a anuntului:

Black Hole team is proud to announce a new experimental project OpenBlack Hole:

1) What is OpenBlackHole project ?
    OpenBlackHole is an Open Source project based on Openembedded 1.6
    OpenblackHole project will provide to image developers an updated universal OE 1.6 git that will support all the main linux stab:
    -Vu+ Duo
    - Vu+ Solo
    - Clarke Tech Et-9000
    - dm500hd
    - dm800
    - dm800se
    - dm8000
    OpenBlackHole git will be updated every day with the latest updates of DMM Vuplus and ET9000

2) What kind of images are available in OpenBlackHole ?
    At the beginning of the project the OpenBlackHole git can compile pure cvs images with latest enigma2 versions for all these machines. If the project will have success and there will be users and coders partecipations the project will start to produce opensource images depending of code implementations and additions.

3) Where are OpenBlackHole git and public sources ?
    You can find the project git at sourceforge.net url: http://openblackhole.git.sourceforge...tweb-index.cgi

4) Howto compile images with OpenBlackHole OE ?
    First of all you have to know howto compile images, this project is for image developers and not an howto for newbies. If you know howto compile e2 images the istructions are really simply:

- create a directory on your linux box
    - put in the directory the makefile you find here in attach (unzip before)
    - edit makefile to choose machine (ie: MACHINE ?= et9000)
    - type the command:
    Code:
    make -f Makefile-openblackhole-1.6 image
    - Once the image is created you can use the command form the build directory:
    Code:
    source ./env.source
    bitbake -k openblackhole-image
    to rebuild the image

5) Howto follow the project development ?
    You can see all the project additions and modifications checking the commits at the url:
    SourceForge - openblackhole/openblackhole/summary

6) How can i help and partecipate to this project ?
    - If you are a simple user: you can test images, find bugs and make suggestions.
    - If you are an image builder: you can build your own image with OpenBlackHole git, post your compiled images here in the board so all the simple users can test
    - If you are an image coder: you can suggest additions to the project or propose your code to be added in the project remembering that this project is open source.

Have fun and happy tests and image compilations
    Last edited by cristo4; 9th January 2011 at 16:13.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)