Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Exclamation Focarele secundare la antenele offset

In primul rind La multi ani !

Desigur sunt multi utilizatori de antene offset cu > 2 focare si doresc sa aflu de la cei care au experimentat urmatoarele:
    - Pierderea ( in db ) a unui focar secundar aflat la x grade de focarul principal.
    - Daca pierderea este diferita pe un offset oval fata de unul rotund. ( care este avantajat ? )

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gen70 View Post
    In primul rind La multi ani !

Desigur sunt multi utilizatori de antene offset cu > 2 focare si doresc sa aflu de la cei care au experimentat urmatoarele:
    - Pierderea ( in db ) a unui focar secundar aflat la x grade de focarul principal.
    - Daca pierderea este diferita pe un offset oval fata de unul rotund. ( care este avantajat ? )
    1. Pierderea este acceptabila la un offset de 1,10 m. Am montat 6lnb , incepind cu astra19,2-thor/intelsat 0,8 vest.
    Focarul aproape central este hotbird= 14 db.
    In laterale astra si thor= 12 db.

Cea ce ma inerveaza ca pe EutelsatW16 am numai 7-8 db cu alps LNB.

2. Relevant este marimea antenei pe veriticala. Signalul cade vertical de sus de la 30-35, nu frontal. Motiv pentru care maj. producatoriilor produc antene ovale...
    Locatia mea: De.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Offset rotund nu exista.Daca antena este rotunda focarul se afla in centrul antenei si respectiva antena se numeste prime focus.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

offsetul este echivalent cu o primefocus avind diametrul egal cu ,,diametrul" orizontal al offsetului .

geometric se poate calcula reducerea fluxului incident pentru un focar secundar ( a facut-o @Altx prin 2006 ) insa scade si randamentul offsetului echivalent .

Poti mai usor sa determini concret pierderea decit s-o estimezi

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

chris-walter: Foarte bune explicatiile tale. Ai inteles perfect ce vreau sa aflu.
    In concluzie inteleg asa:
    La o abatere de 14 grade (13 E-1W ) ai pierdut cam 2 db. Nivelul lui THOR si ale Hot 6,8,9 este la fel pt DE ( 52 db )
    Pierderea asta sunt convins ca este identica la toate antenele.
    Pe Eutelsat 16 E ar trebui sa ai cam 10 db daca pe HOT 13 E ai 14 db...
    LNB-urile subtiri isi spun cuvintul.
    Daca o iau simplu si calculez, in prezent am focar principal 16 E si vreau sa mai introduc un secundar pe 1W, rezulta ca voi avea pe 1 W cu 1-1,5 db mai mare nivelul decit pe focarul principal
    La punctul 2 sa stii ca e valabil principiul pt TP-urile V. Pentru cele H conteaza latimea antenei foarte mult si asta o spun din experienta.

satenicu: Exista man offset rotund, am eu de 90/90 Merge impecabil fata de un 75/90.

smv167: Interesant ce ai spus tu. O sa caut topicul facut de Altx.

In rest mai astept si alte opinii.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

..

satenicu: Exista man offset rotund, am eu de 90/90 Merge impecabil fata de un 75/90.

...
    Verifica dimensiunea ranforsarii pe verticala si orizontala. Presupun ca dintr-o oala rotunda 90/90 vei obtine un offser de 85/75 sau alte dimensiuni in functie de model 90/60/90
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

La o abatere de 14 grade (13 E-1W ) ai pierdut cam 2 db.
    pai n-ai 'nteles , acesta este semnalul pe care il are pe multifeed , nu scaderea semnalului in focarele secundare

pentru a determina pierderea trebuie sa stii cit are pe 1W cu aceiasi instalatie dar monofeed

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs down mi se pare, sau vrei să faci din rahat bici?

Asta e maximă: "La punctul 2 sa stii ca e valabil principiul pt TP-urile V. Pentru cele H conteaza latimea antenei foarte mult si asta o spun din experienta." N-am mai auzit-o pnă acum....
    scuze de ignornață...

Pune mna si cumpără-ți o antenă multi feed de firmă (bine calculată din fabrică) si apoi după ce faci teste o să vezi că ea este mai "mare pe orizontală unde pierderile sunt la max. 1dB pe extremități - sunt floare la ureche si n-or să te afecteze...ulterior mai putem sta de vorbă despre acuratețea calculației (antenă/nclinație/lnb/acoperire statelit)...

smv167 are dreptate....(te cam aberezi) scuze de offtopic.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

pytonu: Eu stiu ce vorbesc caci am masurat. Cu ranforsari are ~ 95/95.

smv167: Am inteles f bine. Puterea semnalului cu care pleaca satelitii respectvi este identica pt DE. Vezi aici: http://www.satstar.net/
    Deci pe focar principal va avea nivel identic pt ambele.

the the: Nu-mi permit o antena de firma dar "maxima" o am dovedita de cei 15% in plus la calitate pe TP-uri H si doar 7% pe cele V fata de antena ovala.
    In rest fii mai explicit ca nu am inteles nimic din ce ai vrut sa spui...

chris-walter: Ce raport F/D ai la antena respectiva ?

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Iexprimarea corecta in acest caz ieste:
    Variaţia caştigului unei antene offset n funcţie de deplasarea LNB-ului faţa de focarul antenei.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Hai mai oameni buni, daca aveti chef de panarama faceti in alta parte va rog...
    Am scris pe acest forum deoarece am observat ca este mai serios...
    Nu ma faceti sa-mi schimb impresia.

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

sunt convins ca o antena multifeed trebuie sa arate asa cum sunt cele facute de profesionisti: eliptice sau toroidale.. offsetul clasic, oricum il adaptezi, ramane o improvizatie mai mult sau mai putin acceptabila.. de asta e bine sa fie cat mai mare

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    s-avem pardon,in opinia noastra tu ai inceput !
    Eu am inceput topicul, dar m-am asteptat la opinii profesionale nu la caterinca si off-topic.
    nu am fost noi olimpici la geometrie dar nici corijenti la limba materna, care este.
    Daca te vei uita in posturile mele de-a lungul timpului vei observa foarte putine greseli de exprimare, lucru care nu il pot spune despre unii useri care posteaza mai sus...

adevarul este ca avem si citiva limbisti printre noi, dar marea masa ne rezumam la un respect modest fata de limba.
    Nici aici nu stiu la ce faci aluzie dar iti spun ceva: Cind eu am facut prima receptie terestra la distanta pe vremea lu nea Nicu altii se jucau la nisip, iar cind faceam prima receptie digitala satelit unii care se lauda cu antene "de firma" poate ca nu aveau habar nici de receptia analog !
    Sa nu mai zic de faptul ca e usor sa te lauzi pe aici dar greu de facut un etaj ( nu 2-3 ) de RF...construit de la 0 adica, nu cumparat kit din comert !
    Asa ca mai mult respect nu strica.

Sa lasam balta off-topicul.
    Eu unul astept pareri la obiect cum au exprimat 2-3 useri pina acum.

Luke_MS: Asa e cum spui. Acele antene sunt concepute special pentru asa ceva. Eu doar am dorit sa stiu cu cit se atenueaza semnalul la un offset clasic. chris-walter s-a exprimat cel mai clar, foarte scurt si la obiect iar pentru asta il felicit ca este unicul pina in prezent.

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

am incercat sa fiu doar scurt.. ceea ce vrei tu sa afli mi se pare foarte relativ, iar masuratorile facute de unul sau altul nu cred ca iti vor fi de prea mare folos, asta din cauza ca la 2 improvizatii de antene offset clasice cu multifeed nu ai cum sa obti date asemanatoare... eu unul nici nu m-as apuca de vreo masuratoare ca s-o comunic altora, pentru ca alea-s valabile DOAR la mine.. la altii e posibil sa aiba niste date diferite mult de ale mele.. nici cu antenele destinate pentru multifeed nu obti date identice dar ar trebui sa respecte niste caracteristici comune, lucru care in cazul improvizatiilor nu prea ai cum sa te bazezi ca se va intampla

- pierderea in decibeli la x grade de focarul principal? exista in mod sigur, creste odata cu cresterea lui x, dar masuratorile vor varia mult de la o antena la alta
    - ofsetul mai putin ovalizat cred ca e mai bun pentru un pic de multifeed, decat unul tuguiat mai tare, asta judecand doar dupa cum arata o eliptica, care e un oval cu diametrul mai mare pe orizontala, incercand sa ofere unghiuri convenabile de reflexie, dar si o suprafata mai mare a reflexiei, pentru LNC-urile asezate in focarele secundare
    Last edited by Luke_MS; 6th January 2011 at 21:08.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Luke_MS View Post
    - ofsetul mai putin ovalizat cred ca e mai bun pentru un pic de multifeed, decat unul tuguiat mai tare, asta judecand doar dupa cum arata o eliptica, care e un oval cu diametrul mai mare pe orizontala, incercand sa ofere unghiuri convenabile de reflexie, dar si o suprafata mai mare a reflexiei, pentru LNC-urile asezate in focarele secundare
    Exact asta e si parerea mea. Tocmai de aceea am luat un offset rotund.
    Si am confirmarea de la alti useri ca e folosibil in conditii bune pe mai multi sateliti la 11 grade diferenta.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)