Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Incinte audio aka boxe

Le folosesc pt a asculta radio de pe satelit, in combinatie cu un amplificator bazat pe TA2020 (cumparat de pe ebay

din asia, prea ieftin sa ma apuc sa-l plantez eu).

Am inceput cu alegerea difuzoarelor, care din lipsa de spatiu nu au putut fi mai mari de 13 cm. M-am oprit la Pioneer care ofera o calitate buna la un pret mic. Sunt modelul TS-G1313i, 3 cai, 20W rms, 4 ohmi, pret 140 ron.

A urmat masurarea parametrilor Thiele-Small, procedura se poade vedea aici. Un foarte bun calculator online aici. Teorie si explicatii aici.

Cu parametrii rezultati se purcede la calcularea volumului incintei si dimensionarea portului (basul reflex). Am folosit preliminar WinISD, apoi UniBox.

Dupa care incepe munca de tamplarie. Fiecare cu priceperea si sculele lui. Am folosit pal de 18 mm, suruburi de rigips cu pas mare, silicon de lemn pt. etansare, si folie autoadeziva pt finisaj. Se putea si furnir dar nu era cazul

Rezultatul vizual mai jos. Sunet excelent, bas suficient pt o camera de apartament.

Rezultat preliminar:

Eu ma opresc aici in 2010 si va spun AN NOU FERICIT!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Frumos In final la ce pret ai ajuns cu ele pt ca sunt multe proiecte frumoase care necesita timp, rabdare si indemanare care pot sa se ridice la pretul unora second dar cu ceva pretentii audiofile.
    Cine e interesat de DIY poate sa se uite pe forumul romanesc:
    http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewforum.php?f=18 sau
    http://www.diy-audio.ro/boxe/compleo...-pe-2-cai.html
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pret final pt incinte ~200 ron.
    Nu a fost vorba de bani, ci de o reedditare a unui proiect facut in adolescenta.

Fara timp, rabdare si pricepere nu exista DIY.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Difuzoarele sint pt auto nu pentru incinte.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Da, eu am observat sper ca si proprietarul lor stie acest lucru
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Asta nu ar fi o problema in sine, ca tot difuzoare sunt. Si producatori fitosi de boxe (KEF de exemplu) folosesc difuzoare coaxiale. Ai si avantaje si dezavantaje.

Cea mai mare problema pe care o vad eu acolo este calitatea filtrelor, daca macar exista. Un fitru pe 3 cai inseamna 4 bobine si 4 condensatori (din cate imi aduc aminte, nu bag mana in foc). Daca are asa ceva, atunci are SMD-uri, care nu sunt tocmai indicate pentru calitate audio.

O alta decizie discutabila e alegerea sistemului pe 3 cai. La un woofer de 5 inch nu ai nevoie de 2 tweetere ca sa acoperi toata gama. Majoritatea boxelor cu un woofer de pana la 6,5 sunt pe doua cai si se descurca foarte bine. Si scapi cu un filtru mai simplu.

Asa ca eu as fi luat in considerare la un eventual proiect, daca se merge pe difuzoare coaxiale de masina, un set pe doua cai cu filtre externe. Sa vad eu condensatorii.

De exemplu asa ceva

Se gasesc la 200 ron. Asa ceva am pus pe masina, cand am schimbat boxele. Desi acum regret ca nu le-am luat pe astea, care au tweeter soft dome. Dar e de gust.

v
    Last edited by v.b.15; 10th February 2011 at 17:29.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)