Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Moderator Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptorul cu cel mai bun tunner

Care este receptorul cu cel mai bun tunner?

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu trebuie sa vedem doar tunerul. Trebuie sa avem in vedere si hardware si software.

Uite am trei modele de strong, un echosmart cateva modele pentru dth-uri romanesti , dm si mi-au mai trecut cateva prin mana. Pot sa spun ca un STRONG 6125 bate la fund DM-ul si echosmartul ca sensibilitate, adica imediat "miroase" un satelit daca reglezi o antena. In schimb pe un canal cu semnal slab la care SRT6125 are blocaje la imagine, Echosmartul merge fara probleme.
    Acum care dintre cele doua este mai bun? Eu nu cred ca pot sa fac o diferentiere.

Si offtopic.
    Ca tot nu am mai intrat de mult la sectiunea asta mi-am adus aminte de elstar si zic sa vad ce modele de receptoare mai exista pe piata. Tare m-am distrat cand am vazut modelul asta DM800 HD CLN. Oare de la ce vine CLN? De la Compatible Linux Newgeneration ? Tari baietii…..
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Thumbs down

Salut

'' Oare de la ce vine CLN? ''

e prescurtarea '' inventata '' de ei pentru CLONA .....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

STONG seriile 6125, 6155, 6355.
    Desi am vazut un "vapor" de receptoare, si aceste modele sint depasite din punct de vedere software de cativa ani, inca n-am vazut receptoare cu un tuner asa de sensibil si afisarea atat de rapida (instant!) a nivelelor de semnal.

Pentru a fi si mai rapida detectia semnalului avea si un led rosu care se aprindea in functie de nivelul semnalului receptionat, dar chiar nu era nevoie de acesta, rezultatul fint instant afisat de meniurile simple si rapide ale receptorului.

Recomand folosirea lor la reglajul antenelor. Nu poti trece peste vre-un satelit ca acest receptor sa nu "miroase" semnalul.

Tot respectul pentru realizarea deosebita a acestor receptoare, erau si revolutionare din punct de vedere software avand software-ul parti diferite, neintalnit pana in acel moment ! Bootloader fisier separat, software fisier separat, patch fisier separat, lista de canale si lista de key fisiere separate.

Cred ca daca nu ar fi fost abandonate din punct de vedere software, pentru a promova noile modele, se puteau scoate multe din aceste modele, din pacate totul se rezuma la piata, vanzari, produse noi etc... si au ramas balta acest model cu un tuner ultrasensibil si un software beton de stabil.

Cred ca nu putem vorbi de o comparatie reala despre sensibilitatea tunerului unui receptor, pana nu am avut un asemenea receptor pe mana pentru teste.

Notă: Vizionarea programelor Pay TV fără un abonament valabil este ilegală
    Discuţiile purtate si fişierele disponibile aici sunt în scop experimental şi educaţional !

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Dintre toate receptoarele care mi-au trecut prin mana cel mai sensibil tuner l-a avut un golden interstar model dsr8001.
    If you want unlock your iPhone contact me.

Nobody is Perfect
    I am Nobody

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

chiar daca nu are un tuner foarte foarte sensibil se poate incadra in acest segment si KAON-ul KSC 570(sau poate intreaga familie).cu o afisare aproape instantanee a semnalului are, in functie de firmware(sunny) si un sunet special care ajuta la reglajul antenei.oare pe un strong 6155 nu e posibil pus un firmware sa aiba si sunet cand se face reglajul pe un satelit?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

6155 versiunile noi au un led care face treaba asta, insa nu este nevoie deloc de acesta, indicatoarele din meniuri sint excelente.

Notă: Vizionarea programelor Pay TV fără un abonament valabil este ilegală
    Discuţiile purtate si fişierele disponibile aici sunt în scop experimental şi educaţional !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)