Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Solutii terestru / CATV

Sal

As avea nevoie de niste idei pentru vizionare programe HD terestru/catv + multimedia. Mai pe larg: nu ma uit prea mult la TV, cateodata la filme (download) si la emisiuni mai de calitate (discovery), asa ca nu ma axez prea mult pe solutii satelit, ca nu l-as folosi nici la 10% din potential - mai ales ca rds-gigi acum ofera o gama larga de canale HD prin catv.

Deci mi-ar trebui ceva cu care sa decodez programele gigi/rds de pe CATV (ei ofera boxuri Humax) si sa pot viziona continut mutimedia. Pentru asta ar fi 2 variante:
    1) un box/receiver
    2) PC cu tuner sau box USB (gen tevii)

Intrebarea la prima este daca sunt astfeld e solutii pe piata?
    La a doua ar fi: daca imi iau un tuner PCI-E sau USB2.0 gen tevii, pot lega semnalul de CATV la ea sau alea merg numai cu semnal satelit? Ce imi trebuie ca sa pot lua semnalul CATV si sa o decodez?

Mersi!

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

La prima vedere cam ce vrei tu pare simplu , insa in practica te vei lovi de insumarea semnalelor dvb-t si dvb-c
    In plus referindu-ma la dth-ul RCS de pe cablu ( chiar si satelit ) au imperecheate cartela+receptorul si iti va fii ceva mai greu fara aceasta "imperechere"
    Acum in prezent nu exista din cunostintele mele vreun model de tuner tv pe pci/pci-e/usb care sa stie : analog+ dvb-c/t/s/s2
    Insa daca dispui de vreo 2500-3000lei poti sa iti cumperi un lcd de la Samsung care stie cele de mai sus ( tuner analog+dvb-c/t/s/s2 )
    Prb. care va fii atat la acel lcd cat si la actualele tunere tv pe usb de Terratec care stiu dvb-c/t+ analog+radio va fii legata de prg. codate ( atat de la rcs prin dvb-c , cat si la lcd prin dvb-s/s2 )
    Tot ce pot sa iti scriu este ca in prezent la RCS prin dvb-c sint free cele 8 prg. HD , insa cat vor mai fii nimeni nu stie
    In schimb pachetul HBO/Cinemax/HBO Comedy si pachetul Star sint codate , in plus pt. varianta de tuner tv analog+dvb-c/t de la Terratec acestea sint pe usb si costa intre 3-400lei
    Tot atat de bine daca esti abonat RCS poti opta pt. inca 10lei/lunar in plus la abonament si vei aveea receptorul lor HD ( Humax HD ) cu care poti vedea si filme, asculta muzica, viziona poze , fiind de fapt un receptor de cablu HD multimedia mai putin fara inregistrare ( ca cele de la UPC )
    Cam astea ar fii optiunile in prezent ( cel putin asa cum le vad eu ) , ramanand la alegerea ta care dintre ele iti va fii mai aproape de doleantele tale

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Mersi de raspuns.

Partea cu LCD-ul scump iese. E si scump dar mai exista si partea pentru care iese si sa platesc 10 lei la RDS pentru restul programelor codate: nu ma uit atat de mult la TV incat sa merite. DAR daca ma uit as vrea sa vad acele programe - cam asta as vrea.

Si ma gandeam ca un (ht)PC imi poate rezolva si partea multimedia, dar si partea cu decodarea RDS, cu un tuner mai de calitate. Si daca acest Terratec despre care zici impreuna cu un PC ar afce traba, atunci as incerca. 400lei merita.

Alte idei?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Personal la ideea creerari unui htpc as exclude partea de dvb-c , fiindca este un raport investitie/prg. codate/vizionate destul de anevoios
    In schimb as merge pe ideea unui tuner all-in-one ( analog/dvb-t/dvb-s/s2-radio ) si cu un abonament la un dth unde nu se practica "imperecherea" si as aveea rezultate mult mai mari , comparativ cu dvb-c-ul
    De fapt eu folosesc un Hauppauge HVR4000 de care sint foarte multumit , insa exista si vers. pe pci-e daca ai pl. de baza cu acest slot sau mai nou as merge pe un tandem :
    - Avermedia 3D Capture HD + Tevii 4670 ( parca asta e varianta pe pci-e )
    Mai sint si alte variante insa depinde de cat poti tu sa faci investitia , fiindca in functie de cat este investitia si rezultatele vor fii pe masura
    Insa la un htpc parerea mea personala este sa nu folosesti tunere tv/satelit pe usb , fiindca vei aveea niste prb. in plus + cabluri in plus fata de variantele pe pci si/sau pci-e ( adica intern )

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

De ce este comparatia dvb-c / htpc anevoios?

Insa la un htpc parerea mea personala este sa nu folosesti tunere tv/satelit pe usb , fiindca vei aveea niste prb. in plus + cabluri in plus fata de variantele pe pci si/sau pci-e ( adica intern )
    Pai si eu as merge mai mult pe solutii interne, si ca spatiu si ca stabilitate, in ciuda faptului ca am vazut solutii externe care sa merga bine. Intrebarea oricum ramane acelasi.
    Apoi trebe sa raman la RDS, fiindca am net-ul de la ei si aici nu am prea multe alte solutii.

M-am uitat la Hauppage HVR-4000: arata OK, da la acel pret as putea sa iau un set-top-box - daca as sti care.

Nu exista alta solutie? Poate tuner normal si imperecherea se poate face cu un cititor de card?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

"M-am uitat la Hauppage HVR-4000: arata OK, da la acel pret as putea sa iau un set-top-box - daca as sti care" - Nu poti face comparatii de acest gen intre acest tuner si un set-top-box fiind 2 device-uri din grupe diferite ( unul nu este stand-allone celalalt da , unul stie de toate celalalt este limitat )
    Chestia cu "imperecherea" cum ai dori tu este cam imposibila fiindca iti trebuiesc anumiti parametri pe care tu oricum nu ii stii si in acest caz nu iti ramane decat sa ramai la rcs cu net-ul si sa te abonezi la alt dth mioritic care nu practica "imperecherea cartela-receptor"

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Ok, reformulez putin, asa intrebarea suna mai direct, si poate primesc si un raspuns.
    Deci: ce imi trebuie sa decodez programele jiji de ca-tv si care merg numai cu ajutorul decodorului Humax oferit de ei? Sunt interesat si de solutie PC, si de ceva standalone (dreambox, humax, etc).

Mentionez ca detin un TVtuner si o placa skystar2.

Mersi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)