Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6

Thread: SF cu DM 500HD!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default SF cu DM 500HD!

Salutare,

Sa-l vad pe cel care poate explica, mi-a mancat 2 zile ca sa descopar!

1. Dm 500HD
    2. LCD LG 42LD450

Fenomenul:

Televizorul setat pe Energy Saving=Maximum?Medium, nu-mi mai functioneaza telecomanda la Dream (foarte greu mai primeste comenzi dupa cca 30 sec mai raspune la o comanda), dat pe OFF functioneaza perfect, a,a?!?!

Cine nu crede il astept la teste, asta dupa ca am repus de 2 ori imaginea, am schimbat 5 seturi de baterii, teste cu telecomanda in fata camerei de la mobil, etc....

Tare, nu?

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Am mai intalnit ceva asemantor intre un TV LCD Samsung si un Player WD. Probabil ca baga ceva tensiune parazita inapoi prin intrarea de HDMI si altfel o ia razna receptorul, numai un pic.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

stai linistit asa a facut si la mine,am dezactivat senzorul de ambianta si acum functioneaza asta pe un LG37lh4000
    VU+DUO2

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Nu este ceva iesit din comun, fenomenul exista de mult si apare la televizoarele (unele) care au senzor de lumina si se regleaza in functie de lumina din camera, ceea ce e cazul la tine. In topul tv-urlor care "bruiaza" telecomanda e samsung, panasonic nu are aproape nici un model care afecteaza telecomanda.

Incearca sa pozitionezi receiver-ul undeva mai jos sub televizor, sau cel mai indicat lateral.

.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

inteleg, totusi la mine nu tine de senzorul de ambianta, nici nu am vazut in setari la tv-ul meu, se intampla numai cand activez energy saving-ul, efectual este acela de a scadea luminozitatea pe lcd, e ca si cum as taia eu din contrast si brigtness manual.

La un moment dat am zis ca se influenteaza, si l-am mutat stanga/dreapta, am izolat fascicolul de IR de la Dream, nimic, cred ca se intampla ceva pe HDMI.

Pana una alta cu LG-ul, chiar daca are functie de energy saving, nu pot ajuta planeta

Oricum te baga in ceata o faza dinasta.

Sarbatori Fericite.

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Nu este ceva iesit din comun, fenomenul exista de mult si apare la televizoarele (unele) care au senzor de lumina si se regleaza in functie de lumina din camera, ceea ce e cazul la tine. In topul tv-urlor care "bruiaza" telecomanda e samsung, panasonic nu are aproape nici un model care afecteaza telecomanda.

Incearca sa pozitionezi receiver-ul undeva mai jos sub televizor, sau cel mai indicat lateral.

.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pai asa functioneaza energy saver, cu senzor de lumina ambianta. Activat, in functie de lumina din camera tv-ul se va regla mai luminos sau nu, astfel reduce consumul de curent prin "neluminarea" la maxim a panoului, deci tine de acel senzor.

.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)