Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

Thread: RDS si HBO HD

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default RDS si HBO HD

Stiu ca HBO nu este cel mai bun canal de filme, insa e singurul de care ne-am putea bucura la calitate HD, noi, abonatii Digi TV Cablu Digital. RDS se pare ca nu da doi bani pe ce anume ne-ar bucura pe noi si in schimb incearca sa inventeze apa calda si roata cu promisiuni de lansare a diverse canale proprii incercand sa monopolizeze doar ei stiu ce. Oare carui zeu trebuie sa ne rugam pentru a beneficia si noi de HBO HD care exista si se pierde in eter?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes
    SHALOM

I'm the truble man! Expert

Posts Thanks / Likes

RCS-ul mereu a stat prost la capitolul asta. Pentru ei totul este in teste, teste , teste si iarasi teste. IPTV-ul asta este in teste de 1an si cica se prind nu stiu cate canale ( parca 200) acuma, e in teste la oradea dar nu cu programele alea 200. Asa si cu HBO HD, cica se negociaza dar el este in teste de anul trecut! Si cica se negocieaza de un an. Da bine ca se poate lansa o televiziune de 2lei in 2luni cu zeci de mii de probleme. Nah, asta e situatia.. nu-ti convine du-te la altu, si intrebarea e , la care altu?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ady18 View Post
    RCS-ul mereu a stat prost la capitolul asta. Pentru ei totul este in teste, teste , teste si iarasi teste. IPTV-ul asta este in teste de 1an si cica se prind nu stiu cate canale ( parca 200) acuma, e in teste la oradea dar nu cu programele alea 200. Asa si cu HBO HD, cica se negociaza dar el este in teste de anul trecut! Si cica se negocieaza de un an. Da bine ca se poate lansa o televiziune de 2lei in 2luni cu zeci de mii de probleme. Nah, asta e situatia.. nu-ti convine du-te la altu, si intrebarea e , la care altu?
    Pai, la UPC, Dolce IPTV sau Dolce DTH.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Comentarii dupa modelul: "Ba, tre' sa te descurci in viata! Tre' sa fii smecher!"; dupa cum de altfel sunt educati si oamenii de maine de catre parintii de azi. Contrar mentalitatii impamantenite pe aceste meleaguri, rezolvarea unei probleme nu se face alunecand, strecurandu-te, descurcandu-te, ci trebuie lucrat la cauza, asa cum au reusit alte natiuni "un pic" mai de succes.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cred ca problema e simpla.Pentru hbo hd ar trebui platit in plus la abonament.Sa zicem ca 10 ron/luna.Eu as da banii astia,dar citi abonati Digi cablu HD ar plati acesti bani?I-am auzit pe unii ca nu merita sa plateasca 10 ron/luna pentru Humax hd,iar altii se pling ca nu gasesc...
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yo3fuu3 View Post
    Cred ca problema e simpla.Pentru hbo hd ar trebui platit in plus la abonament.Sa zicem ca 10 ron/luna.Eu as da banii astia,dar citi abonati Digi cablu HD ar plati acesti bani?I-am auzit pe unii ca nu merita sa plateasca 10 ron/luna pentru Humax hd,iar altii se pling ca nu gasesc...
    Foarte adevarat! Oferta trebuie sa existe si fiecare sa opteze sau nu.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Din cate stiu, la UPC nu se plateste separat HBO HD, iar la Dolce e 1 euro +TVA.

La UPC mi se pare oferta normala. Ai HBO, ai pachetul HD atunci ai si HBO HD.

v

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa e ,numai ca UPC e cel mai scump operator iar RDS cel mai ieftin.
    Si aceste politici de pret se regasesc in numarul,tipul si calitatea programelor oferite.Primul se adreseaza unui anumit tip de client,al doilea operator vine cu pret mic,ca romanul la asta se uita mai mereu.
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

"Si aceste politici de pret se regasesc in numarul,tipul si calitatea programelor oferite" - Pai atunci inseamna ca la UPC este grila diferita la HBO fata de grila HBO de la RCS ?
    Cat dai atata face si de ce sa dau 10 lei ca sa vad ce "4 premiere"/luna , mai bine ma uit la straini/satelit
    A inceput in prezent si aceasta grila a HBO-ului sa se repete la nesfarsit ca deja le inveti pe dinafara filmele in cauza
    Oricum continutul prg. romanesti in general a ajuns de "2lei" , toate transmitind numai crime/furturi/violuri/pungasi care nu fac nici o luna puscarie la miliardele delapidate si filme in reluare de cel putin 3-4 ori
    E bine cel putin ca la RCS ai de unde sa alegi intre cele 2 pachete : Star ( Cinestar/Actionstar/...) si MaxPack ( HBO/HBO Comedy/Cinemax )
    Nu zic ca si la pachetul Star sint filme tot timpul noi/premiere , insa poate nu asa repetetive ca la HBO

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pina sa introduca in grila Digi Cablu pe HBO HD, RCS ar putea sa faca la toate canalele de filme (chiar si cele de filme documentare) Aspect Ratio 16:9. Pentru HBO Comedy Romania a reusit si cam 99% din timp este transmis 16:9. Pentru rare situatii cind se transmite 4:3, probabil ca si sursa de imagine are AR original de 4:3. Calitatea imaginii la 16:9 576i nu este de fapt foarte departe de imaginea HD transmisa 1080i, deoarece de cele mai multe ori conteaza calitatea imaginii sursa. Incercati sa comparati imagini de pe canalele SD nemtesti transmise 16:9 576i pe Digi Cablu cu imagini de pe canalele HD si nu veti observa diferente foarte mari de calitate a imaginii.
    Este foarte posibil ca semnalul digital de pe satelit oferit de furnizor HBO Romania sa fie gata preparat in 16:9 si de fapt RCS sa nu intervina cu nimic la nivel de stream TS care se introduce pe un multiplex de DVB-C. Oricum stiu ca nu a fost tot timpul asa, in sensul ca HBO Comedy Romania a fost transmis o vreme ca 4:3 576i cu nesuferitele dungi negre in format "letter box". Pentru posesorii de TV-uri 16:9 ar fi o binecuvintare sa se faca si pe HBO Romania (SD), ce s-a facut pe HBO Comedy Romania. Poate recidiveaza RCS si cu alte canale pe Digi Cablu asa cum a procedat la HBO Comedy Romania. In afara de canalele de filme codate ar mai fi in aceeasi situatie TV1000, canalul Viasat History (pe analog se transmite cu un AR de compromis 14:9, dar care tot deformeaza imaginea) si NAT GEO + NAT GEO WILD (variantele SD). Conservele vechi de DVB-C atasate la televizoare CRT 4:3 ar afisa corect imaginile in continoare in "letter box", iar posesorii de televizoare 16:9 ar vedea , in sfirsit, imagini cu proportii corecte pentru ca , by default, televizoarele 16:9 afiseaza imaginile 4:3 in format 16:9 "stretched". Toata lumea ar fi mai fericita, iar pe RCS nu i-ar costa, poate, decit un mic efort tehnic.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    "Si aceste politici de pret se regasesc in numarul,tipul si calitatea programelor oferite" - Pai atunci inseamna ca la UPC este grila diferita la HBO fata de grila HBO de la RCS ?
    da,au si cinemax2 in pachet.oricum eu ma refeream la toata grila de programe,si in special si la pachetul hd mult mai bogat.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vasile View Post
    ..Toata lumea ar fi mai fericita, iar pe RCS nu i-ar costa, poate, decit un mic efort tehnic.
    Da, din pacate strategia RDS n-a demonstrat niciodata ca ar vrea sa faca lumea fericita, ci doar sa aiba cat mai multi abonati, fie ei si nefericiti.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ce de bataie de cap, va dati seama ca pentru chestile astea rdsu ar trebui sa plateasca pe cineva capabil

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by daq69 View Post
    Stiu ca HBO nu este cel mai bun canal de filme, insa e singurul de care ne-am putea bucura la calitate HD, noi, abonatii Digi TV Cablu Digital. RDS se pare ca nu da doi bani pe ce anume ne-ar bucura pe noi si in schimb incearca sa inventeze apa calda si roata cu promisiuni de lansare a diverse canale proprii incercand sa monopolizeze doar ei stiu ce. Oare carui zeu trebuie sa ne rugam pentru a beneficia si noi de HBO HD care exista si se pierde in eter?
    In sfarsit! Ati facut un pas mic pentru RDS dar un mare pas pentru abonati. Nu stiu daca chiar ar trebui dar, multumesc! Acum ati pasit doar cu piciorul stang. Pentru a avansa intr-adevar cu un pas ar fi nevoie sa va miscati si dreptul. Acest lucru se poate realiza prin introducerea EUROSPORT HD. Atunci veti fi facut un pas intreg inainte! C'mon, you ca do it!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)