Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ma bate gindul...Canon EOS 550D

Ma bate gindul de ceva vreme sa fac si eu pasul spre DSLR, dar mi-e teama sa
    nu ma incumet la prea mult.
    Am impresia ca va trebui sa urmez un curs de fotografie si nu stiu daca am chef de asa ceva.
    In orce caz, am studiat piata si am ramas deocamdata la acest model Canon EOS 550D

Aparatul se vinde in set cu diferite obiective si aici e cea mai mare problema a mea
    deoarece nu stiu care obiectiv e absolut necesar si daca merita la inceput sa investesc in alte obiective:

Canon EOS 550D (SLR) mit Objektiv EF-S 18-55mm 3.5-5.6 IS

Canon EOS 550D (SLR) mit Objektiv EF-S 18-135mm 3.5-5.6 IS

Canon EOS 550D (SLR) mit Objektiv EF-S 18-55mm IS + EF-S 55-250mm IS

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Obiectivul 18-55 este un obiectiv wide si este folosit in special pentru interior si la mica distanta.
    Obiectivul 55-250 este un teleobiectiv si este folosit pentru portrete si pentru fotografierea obiectelor aflate la distanta.

Obiectivul 18-135 este un compromis inclusiv la calitate, deoarece este o combinatie intre cele doua de mai sus.

Poti sa incepi cu 18-135 dar probabil ca vei dori calitate mai buna in viitor, iar calitatea se plateste.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Merci @ibiza.
    Alte pareri? Despre aparatul propriuzis, este ceva de obiectat?

Memento Mori Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu e nevoie de cursuri de fotografie. E suficient sa citesti manualul (ca sa intelegi ce face fiecare chestie) sa sa faci apoi poze. Nu pot sa-ti spun nimic despre aparat pentru ca sunt in tabara inamicului (Nikon). Probabil te tenteaza Canon pentru ca au mai multi megapixeli. sa stii insa ca nu sunt totul. Mai multi megapixeli pe aceeasi suprafata inseamna mai putina sensibilitate la lumina care, la randul ei,inseamna mai mult zgomot (noise) pe imaginile la Iso mai mari. Un lucru e cert: calitatea imaginii obtinuta de la un dslr nu se compara cu cea a aparatelor point and shoot. cat despre obiective, cel mai rau obiectiv de marca (Canon sau Nikon) este mult peste ce au cele mici. Celelalte marci (tamron, sigma, tokina) au si obiective bune si rele.
    Rezumand, daca ar fi sa o iau de la inceput, mi-as cumpara cel mai ieftin dslr second hand si dupa ce l-as folosi macar vreo 6 luni mi-as da seama de ce aparat am nevoie.
    Eu am inceput cu Nikon d40, am trecut in mai putin de un an la D90 si visez deja d7000.

L.E. am uitat sa spun de ce as cumpara un dslr second hand. as incepe asa pentru ca poti sa-l ai cu mai putin de 800lei si atunci cand vei incepe sa-l folosesti iti vei da seama de lucrurile pe care tii sa le faca. Rezolutia optima, ergonomia, ce tip de obiectiv folosesti (sau ai vrea sa folosesti) mai des (wide sau tele)... asa vei afla cel mai bun raspuns la intrebarile tale. Atunci , vinzi SH-ul, cumperi ce iti trebuie si nu pierzi multi bani.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu parca nu m-as incumeta la un dSLR 2nd din urmatoarele doua motive:
    1. Obturatorul este o componenta in miscare care tine undeva spre 50.000 de cadre. Cand se strica, costa ceva schimbatul.Niciodata nu stii cand crapa.
    2.Un dSLR are nevoie de atentie mai multa decat un P&S/bridge si trebuie intretinut ca atare, ferit de praf,etc.

Este doar o parere personala.

Referitor la obiectiv, si eu ti-as recomanda pentru inceput 18-135. Nu te speria, dSLR-ul are mod auto in cel mai rau caz, dar tzine de tine sa nu-l folosesti
    O sa fii incantat de cei 18mm

Mai mult despre obiective am scris aici http://forum.paytv.ro/showpost.php?p=635287&postcount=2

Spor la citit, la cumparaturi si nu uita sa ne tii la curent cu subiectul
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

wambertose tu trebuie sä faci in felul urmätor

cumperi aparatul, i-l pui pe AUTO dupä care faci multe poze
    la un momendat o sä vrei sä scoti mai mult din aparat si restul se deduce de la sine, se incearcä sau se citeste pe net

eu am un 450d si sant super multumit de el
    cu obiectivul de 18-55 ( la mine a fost standard dabei ) nu prea poti face prea multe si de aceea trebuie sä incepi sä bagi mana adanc in buzunar si
    dacä dai numai de alune poti sä uiti repede subiectul cu "obiectivele".....

acum pe bune, pentru inceput ajunge si 18-55 dar te saturi repede de el
    dä o geanä pe aici:
    http://geizhals.eu/?fs=canon+objektiv&in=
    adevärul este inventia unui mincinos

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by aridan View Post
    Nu pot sa-ti spun nimic despre aparat pentru ca sunt in tabara inamicului (Nikon). Probabil te tenteaza Canon pentru ca au mai multi megapixeli. sa stii insa ca nu sunt totul.
    Nu m-am luat dupa megapixeli, nici nu am stiut ca exista o diferenta intre marci. Pur si simplu, am discutat vreo 5 minute cu un coleg care investeste bani grei in aparatura foto si mi-a recomandat pe scurt Canon, care dupa parerea lui ar avea un avans tehnologica in moment.

cat despre obiective, cel mai rau obiectiv de marca (Canon sau Nikon) este mult peste ce au cele mici. Celelalte marci (tamron, sigma, tokina) au si obiective bune si rele.
    Deci obiectivul trebuie sa fie unul original.

Rezumand, daca ar fi sa o iau de la inceput, mi-as cumpara cel mai ieftin dslr second hand si dupa ce l-as folosi macar vreo 6 luni mi-as da seama de ce aparat am nevoie.
    M-am gindit si eu la un second hand, dar modelul ales de mine nu e cu mult mai ieftin,daca e vorba despre unul ce nu e mai vechi de 1 an. Am urmarit pe ebay.

Quote Originally Posted by mm7163 View Post
    Eu parca nu m-as incumeta la un dSLR 2nd din urmatoarele doua motive:
    1. Obturatorul este o componenta in miscare care tine undeva spre 50.000 de cadre. Cand se strica, costa ceva schimbatul.Niciodata nu stii cand crapa.
    2.Un dSLR are nevoie de atentie mai multa decat un P&S/bridge si trebuie intretinut ca atare, ferit de praf,etc.

Este doar o parere personala.
    Am notat, merci!

Referitor la obiectiv, si eu ti-as recomanda pentru inceput 18-135. Nu te speria, dSLR-ul are mod auto in cel mai rau caz, dar tzine de tine sa nu-l folosesti
    O sa fii incantat de cei 18mm
    Aici m-au derutat preturile si anume aparatul cu obiectiv 18-135 costa aproape la fel de mult ca aparatul cu cele 2 obiective 18-135 si 55-250.
    De parca ar fi obiectivul minune, sau rezolvarea tuturor problemelor!

Quote Originally Posted by hidric View Post
    wambertose tu trebuie sä faci in felul urmätor

cumperi aparatul, i-l pui pe AUTO dupä care faci multe poze
    la un momendat o sä vrei sä scoti mai mult din aparat si restul se deduce de la sine, se incearcä sau se citeste pe net

eu am un 450d si sant super multumit de el
    cu obiectivul de 18-55 ( la mine a fost standard dabei ) nu prea poti face prea multe si de aceea trebuie sä incepi sä bagi mana adanc in buzunar si
    dacä dai numai de alune poti sä uiti repede subiectul cu "obiectivele".....

acum pe bune, pentru inceput ajunge si 18-55 dar te saturi repede de el
    dä o geanä pe aici:
    http://geizhals.eu/?fs=canon+objektiv&in=
    Io-te acilea :
    http://geizhals.eu/?cat=dcamsp&sort=...0&xf=516_Canon

Ma intreb daca nu o fi prea tare aparatul asta pentru un incepator?
    De modelul asta ce ziceti:
    Canon EOS 500D

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by wambertos View Post
    Ma intreb daca nu o fi prea tare aparatul asta pentru un incepator?
    wambertose, wambertose la inceput toti santem incepätori
    ca sofer incepätor, vrei sä incepi pe Trabant sau pe Mercedes ?

aici 500 vs. 550
    http://daronn.files.wordpress.com/20...0d-vs-500d.pdf

Memento Mori Teacher

Posts Thanks / Likes

O discutie Nikon vs. Canon e ca o discutie windows vs. macos. Fiecare dintre cele 2 marci are atu-urile ei. Ceea ce spune prietenul tau a fost valabil pana acum cativa ani. Nikon foloseste aceeasi montura de prin anii '50. Asta inseamna ca poti monta pe un dslr un obiectiv construit atunci si el va functiona! Canon, in schimb, datorita dificultatilor de a introduce tohnologia moderna intre obiectiv si aparat a trecut prin anii 90 (daca nu ma insel) la o noua montura (pierzandu-se astfel compatibilitatea cu obiectivele mai vechi). Bineintles ca e mult mai usor sa construiesti o montura noua decat sa modernizezi una veche de 5o de ani. Nikon a recuperat acel teren.
    Din acest punct de vedere, lucrurile stau astfel (rezumand), autofocus-ul la Canon este aproape instantaneu (dar mai da rateuri) iar la Nikon e un pic mai lent (nu da rateuri).
    In rest, pot sa-ti spun ca masurarea expunerii la Nikon se face pe cele trei culori fundamentale (RGB) iar la Canon inca e monocroma (probabil masoara doar verdele). Am impresia ca au inceput sa iasa ceva modele cu masurare a expunerii bicromatica.
    Tehnologia Nikon de eliminare noise la ISO mari e ceva mai buna decat la Canon. Din aceasta cauza un cadru tras la iso1600 pe Canon e mai lipsit de detalii (se pierd cand se elimina zgomotul).
    Senzorul Nikon are un factor crop de 1.5 iar Canon 1.6 (senzorul e ceva mai mare la Nikon). Modelele Nikon de gama medie si pro elimina automat aberatiile cromatice (datorate faptului ca e foarte greu de pus in focus cele trei lungimi de unda ale celor 3 culori fundamentale, la contururile cu contrast mare apar umbre de culoare cyan sau magenta). Controlul iTTl al Blitz-ului pare sa fie, de asemenea, mai bun decat la Canon.
    Nu pot sa vorbesc depre ergonomia Canon pentru ca nu am avut niciodata Canon dslr (am avut SLR dar cred ca s-au mai schimbat lucrurile de atunci) dar e important si cat de mult timp iti ia (si in cate menu-uri trebuie sa intri) ca sa setezi aparatul pentru un anumit tip de fotografie.
    referitor la obiective, nu m-am explicat cum trebuia. vroiam sa spun ca orice obiectiv al marcii aparatului e mult superior lentilelor pe care le au aparatele point and shoot. Obiectivele de la terzi pot fi bune sau proaste. Adica Tamrom, de exemplu, reuseste sa faca si obiective foarte bune dar si trompete. Inainte de a cumpara unul, cauta informatii despre acel model.
    Cat despre a cumpara un SH, eu as fi cumparat model de peste patru ani pentru a fi ieftin. E posibil sa nu-ti placa DSLR-urile. Gandeste-te ca vei incepe sa te lupti cu profunditatea de camp. La un point and shoot hiperfocala e pe la 5m si ai in focus tot ce e de la 2,5m pana la infinit. In dslr, poti sa ai profunditati de camp de cativa centimetri. Stii ce inseamna sa-i faci o poza cuiva si sa aiba varful nasului in focus si urechile out of focus? E posibil sa nu-ti faci o pasiune din asta si sa-l folosesti de cateva ori pe an si iar nu merita sa dai multi bani pe el. In ultimul caz, e posibil sa te fascineze lumea asta si atunci vei descoperi limitele aparatului tau si vei sti, cu siguranta ce-ti doresti de la viitorul aparat. Atunci, vei vinde sh-ul pe o suma apropiata de cea platita (aparatul fiind vechi si devalorizat nu va mai pierde prea mult din valoarea lui) si o sa stii ce trebuie sa-ti cumperi.
    Cat despre problemele cu un sh. Un obturator este testat pentru 100000 de cadre. Praful din aparat, daca-l are, ar putea fi mai bine (mai scade pretul). Se ridica oglinda, se da cu un spray cu aer comprimat (nu e deloc indicat sa se atinga senzorul) si se rezolva. daca nu vrei probleme, ceri o poza facuta cu aparatul a unui cadru fara detalii (un perete, de exemplu) si daca are praf, se vede. Poza sa fie in raw si esti sigur ca nu e trucata in vreun fel.
    altele nu-mi vin acum in cap.
    bafta!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

In nici un caz sa nu-ti iei obiectiv scump de la inceput. Cumpara-l cu obiectivul standard din kit (18-55), incearca-l cateva luni pana iti dai seama ce doresti apoi poti sa-ti iei un obiectiv mai pretentios. Crede-ma, abia dupa multe luni de incercari ai sa vezi limitarile obiectivului standard.

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    In nici un caz sa nu-ti iei obiectiv scump de la inceput. Cumpara-l cu obiectivul standard din kit (18-55), incearca-l cateva luni pana iti dai seama ce doresti apoi poti sa-ti iei un obiectiv mai pretentios. Crede-ma, abia dupa multe luni de incercari ai sa vezi limitarile obiectinului standard.
    hmmm
    nu sant eu mare fotograf dar eu le-am väzut in primul concediu cand am vrut sä fac primele poze mai de la departare
    pentru acasä si prin grädinä este bun cel de 18-55

Banned

Posts Thanks / Likes

Ai naibii chinezi :

Caoon

In realitate , produsul de mai sus este un ...... USB speaker!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Achizitionat:
    Canon EOS 550D (SLR) mit Objektiv EF-S 18-55mm 3.5-5.6 IS

Multumesc inca o data tuturor pt. sfaturi.

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Smile

Eu am început cu un 18-55...
    Am mai adăugat un 70 - 300
    Schimbat aparatul (trecut la MAXIM)...
    Acum am un 16 - 85, un 70 - 300, un 35 mm f/1.8 G şi îmi ajunge mâine sau poimâine un 70 - 200 VRII...
    Am cheltuit exact bani de-o maşină

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca ar trebui sa te hotarasti pentru un singur obiectiv, care e cel ce te-ar satisface in (aproape) orice situatie?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)