Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Banned Master
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dispozitiv protectie supratensiune 25A

Rog daca stie cineva un magazin online pentru achizitionarea unui dispozitiv pentru protectie la supratensiune de 25A.

Multumesc anticipat

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Man, ori le confunzi, ori ai formulat gresit.
    Supratensiunea(Volti) se refera la o tensiune mai mare decat cea specificata.
    Supracurentul(Amperi) se refera la un curent mai mare decat cel specificat.
    Daca te referi la 25A, ai nevoie de sigurante fuzibile.
    Trebuie sa precizezi si tipul de alimentare: monofazat/trifazat

- pt monofazat: codul CFI6-25/2

pt trifazat :
    cauta codul CLS4-C25/3, puneam poza dar nu am gasit una mai de calitate

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cred ca se refera la FI-schalter (nu stiu cum ii spune in romana), un dispozitiv cu rol de siguranta automata (de diferite valori, de ex. 10A, 16A, 25A, etc.) dar care se monteaza in fata tuturor celorlalte sigurante de sector. Indiferent de valoarea nominala a curentului, ea decupleaza in momentul in care are loc o scurgere de curent mai mare de 30 mA intre faza si pamant. Deci intre faza si nul lasa sa treaca un curent de pana la valoarea nominala, dar intre faza si pamant nu poate depasi 30 mA, valoare considerata ca limita de periculozitate pentru corpul uman. De exemplu decupleaza cand un aparat electric are un defect la izolatie (de aceea cam toate aparatele electrice cu corp metalic au stecker cu impamantare) sau cand pui mana pe un aparat defect (sau chiar pe faza) si nu esti izolat bine fata de pamant. Te zguduie putin, dar iti salveaza viata. Aici sunt obligatorii. Prin apasare butonului de test trebuie sa decupleze (de fapt se introduce o rezistenta intre faza si pamant astfel incat curentul de scurgere sa fie mai mare decat 30 mA).

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Cred ca se refera la FI-schalter ...

...Te zguduie putin, dar iti salveaza viata...
    FI-schalterul "vegheaza" la fehlerstrom,prin el trece faza si nul-ul, la nemti se pun obligatoriu la alimentarea electrica a bailor, lumina si prize deopotriva.
    Probabil omul cauta SLS-Schalter (Selektiver Hauptleitungsschutzschalter), mi-a fost montat mie la imbiss pe linia principala, tot un fel de FI dar de 25 ori mai scump, e obligatoriu la instalatiile noi.
    Asa arata:

Eu am testat personal si pe pielea mea un FI de fata cu electricianul meu si n-a sarit, probabil trebuia sa mai insist! Am fost declarat nebun de Romania...

.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Eu am testat personal si pe pielea mea un FI de fata cu electricianul meu si n-a sarit, probabil trebuia sa mai insist! Am fost declarat nebun de Romania....
    Ai avut skin-ul mai gros/incaltaminte bine izolata. Am colegi care au "testat" 6000Volti, si au scapat.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)