Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Tx-p50vt20e

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Tx-p50vt20e

Plasma si Panasonicul sunt preferatele mele , asa ca pentru a patra oara consecutiv am ales pentru sufrageria mea o astfel de combinatie.
    Mi-am luat un TX-P50VT20E , ieftin la cat de destept pare a fi acest tv.Are tuner DVB/S/S2/T/C si multe alte tampenii pe care incerc sa le descopar.
    3D nu prea ma incanta din doua motive , ce este la ora actuala pe satelit nu este mare lucru , iar playerul meu bluray Samsung nu stie fisiere MKV si culmea nu siteste un disc bluray 3D original !

Singura solutie este sa vizionez filme 3D pe usb stick , dar si aici am o problema , TV nu citeste formatul MKV
    In ce format pot sa transform mkv-ul , astfel incat sa nu pierd din calitate si TV-ul meu sa poate reda respectivul fisier.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Maestre felicitari pt achizitie, pt mkv cumpara un media player ca lumea, gen dune.
    Se misca ceva si pe satelit, vezi brava 3d hd, francezii etc

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

cristi , cumpara un Samsung bluray disc player cu 3d
    http://www.amazon.com/Samsung-BD-C59.../dp/B003QP41EC
    e acelasi lucru cu un cititor dedicat mkv , eu am si popcorn si BD discul asta .
    Citeste mkv 1080 de rupe pe usb ( srt trebuie pusa extern) .
    Eu am ales plasma ca si tine dar am luat samsung PS50C7000 ( am dat 1390 aero cu transport si montare in septembrie) , panoul plasma e super misto calitativ si citeste tot prin usb , inclusiv mkv 1080.

Sal

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Nu stiu de niciun media player sau blu-ray care sa stie de 3D pe mkv. Dar probabil poti sa le vezi de pe PC. Daca vei folosi mkv-uri, poate ca un HTPC de 10-15 mil. nu este exagerat.

v

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Acolo e WD TV LIVE, adica varianta cu placa de retea pe el. Surprinzator, WD nu zic nimic de 3D pe aparatul lor. Stii tu daca merg MKV-uri 3D, ISO blu-ray 3D, amandoua?

v

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Am vrut sa iau si eu modelul ala (felicitari pt alegere, e chiar bun), dar am amanat putin pentru ca nu prea ai la ce sa te uiti. Eu personal la sport nu ma uit, reclamele nu-mi plac iar altceva nu prea ai pe satelit, deocamdata.
    Filme 3D au inceput timid sa apara, dar mare parte din titluri sunt desene animate si nici astea nu ma incanta.
    Totusi iti recomand sa iei in calcul si calculatorul ca sursa 3D, am facut cu niste ISO-uri de la Resident Evil ultima parte 3D , StepUp 3D niste teste, folosind PowerDVD 10 Mark II Ultra si ochelari anaglif si se vede bestial 3D si asta in conditiile in care se vad culorile cum se vad pe anaglif, cu ceva pierderi plus ceva crostalk. Ce n-am reusit sa rezolv inca pe 3D sunt titrarile adaugate, pt limba romana, dar unele ISO-uri au si titrare in romana. Pentru conectica e bine de stiut ca ultimele placi video de la AMD, seria 6xxx stiu HDMI 1.4a, asta pentru cei mai pretentiosi.

Member Mentor

judetul antwerpen, republica regatul belgiei
    Posts Thanks / Likes

Felicitari, Fanta!
    Pe asta il am si eu, am mai scris pe aici despre el prin iulie cand l-am luat. Intr-adevar pare cel mai bun de pe piata la ora actuala (ma rog, si mai bun ar fi fost unul de 65" ), atat in ce priveste PQ cat si crosstalk.
    Da, partea proasta e ca nu suporta nativ mkv (nu suporta el mai multe) iar cu media serverul incorporat nu o sa faci mare lucru. Iar un hdd daca ii atasezi, nu poti decat sa rec de la tv pe el si sa play doar doar pe el, nu il poti folosi in alta parte, pt ca il formateaza in stilul lui.
    Dar astea se rezolva relativ ieftin, cu un Playon HD de exemplu. Pana acum playam cu ps3 prin ps3 mediaserver (ca nici ala nu stie mkv nativ si nici hdd nu te lasa sa agatzi decat fat32, care fat32 nu stie files mai mari de 4gig, etc). Deci faceam streaming la ps3 cu mediaserverul, mkv+srt mergeau fara probleme.
    Dar ce te faci cand vrei sa vezi mkv 3D cu subtitluri? Si ce te faci cand nevasta vrea subtitluri in romana si copiii vor in nederlands?
    Subtitlurile 3d nu mai sunt srt, bazate pe text, ci idx/sub (vobsub) sau png (bluray sup), bazate pe bitmap. Eheee, copiii moshului, mai greu ducea streamingul mkv+vobsub si sa mai pastreze si audio dts. Deci solutia? Un player cu hdd incorporat, ca sa nu mai depinzi de streaming, si care sa stie sa citeasca bluray image. Si atunci luam frumos mkv-ul si subtiluri in cate limbi vrem, care subtitluri le transformam din srt si le facem 3d cu softul omului de pe situl pe care il stim cu totii , si muxam totul in format bluray cu ts muxer. Dupa care facem un iso. Playerul asta (Playon HD am luat eu, dar or mai fi si altele, am inteles ca Popcorn crashuieste, va rog mai veniti cu idei ce playere mai stiu kestia asta) va playa mkv-ul ca pe un bluray si te va lasa sa selectezi ce subtitlu vrei.
    Deci sunt foarte multumit de Playon, ti-l recomand si iti stau la dispozitie cu convertirea 3D mkv/subs etc. Scula costa pana in 150 fara hdd, dar cum spuneam e cam riscant sa te bazezi numai pe streaming, mai ales ca nu are placa gigabit, eu am luat unul cu hdd de 1T la putin peste 200.

@tutu
    Brava 3D e fake, sunt doar conversii de 2D care arata ca dracu. Asa ceva poti vedea si pe un samsung cu conversie 2d-3d, care e o abureala. Nu au inca nici un material fimat in 3D nativ. Poate mai tarziu.
    Mai degraba Sky 3D (uk sau de) si altele, vad ca se chinuie si sky it iar acum a aparut viasat 3d, dar aia e mai greu, ca nu e sharuibil.

@v.b.15
    "Nu stiu de niciun media player sau blu-ray care sa stie de 3D pe mkv".
    "Surprinzator, WD nu zic nimic de 3D pe aparatul lor. Stii tu daca merg MKV-uri 3D, ISO blu-ray 3D, amandoua?"
    Un mkv 3D (side by side sau over/under) nu este altceva decat un mkv normal 1080p impartit in doua. Deci playerul nu il trateaza altfel decat pe orice mkv 1080p. Televizorul face diferenta atunci cand este pus in modul 3D. Bluray iso 3D da, aia depinde de fiecare player daca stie, iar daca stie se executa comenzile mele de mai sus

@cartita
    "Am vrut sa iau si eu modelul ala (felicitari pt alegere, e chiar bun), dar am amanat putin pentru ca nu prea ai la ce sa te uiti. Eu personal la sport nu ma uit, reclamele nu-mi plac iar altceva nu prea ai pe satelit, deocamdata.
    Filme 3D au inceput timid sa apara, dar mare parte din titluri sunt desene animate si nici astea nu ma incanta."
    Absolut tot ce a aparut 3D pe bluray, si nu numai, exista pe net in format mkv.
    "folosind PowerDVD 10 Mark II Ultra si ochelari anaglif "
    Asta ar fi chiar culmea, omul si-a luat tv 3D ca sa se uite cu ochelari anaglyph?

Morala: Fanta, ia-ti un Playon HD si nu vei regreta. Cum spuneam, iti stau la dispozitie cu know-how atat pt Playon cat si pt VT20, le am pe amandoua.

baFTA

PS Fanta, de curiozitate: ti-au dat si Avatar 3D bonus? Eu bineinteles nu am avut sansa asta in iulie. Iar oferta pentru cei care au cumparat devreme vt20 e valabila doar in US.
    Iar ochelari ti-au dat din cei vechi (ty-ew3d10e) sau din cei noi?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Mai eu n-am zis sa-si ia omul ochelari anaglif, asta chiar ar fi culmea, am vrut sa evidentiez posibilitatea folosirii calculatorului (mediacenter ?) ca sursa 3D. Si merge al naibii de bine si fara complicatii care consuma mult timp, gen converteste formatul cutare in cutare, fa ISO, muxeaza/demuxeaza, etc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@fanta

Cum am mai scris , ia un cititor de hard ( eu am Egreat 34a cu firm de popcorn hour A110) sau un popcorn Hour. Pune firm de pe data de 23.12.2010 si vezi toate mkv side by side pe tv.

Dupa aia doar faci sbs din tv si e nativ 3D cu subtitrarea externa cum am scris mai sus.
    Eu am toate filmele 3D ce au iesit pina acum si merg perfect pe Egreat sau pe BD3D Samsung c5900.

p.s. daca ai nevoie de subtitrari externe trimite-mi pm ca le am eu pe toate.

Sal

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Vezi ca pe vt20 nu merge side by side cu .srt, ca pe samsung si care o mai fi. E musai vobsub sau bluray sup, altfel o data pus tv in modul 3d, srt-ul devine ilizibil. De aia ziceam ca trebuie convertite.
    La capitolul asta jos palaria in fatza lui samsung, ca s-au gandit la .srt pentru side by side, aruncand subtitlul in frame-ul stang si drept pentru a se putea suprapune in modul 3d scutind omul de conversie.
    Iar Popcornul, dupa cate am auzit de la cativa useri, crashuieste daca incerci sa play mkv+vobsub/sup+dts audio, deci trebuie sa renunti la una din ele, ceeace ar fi pacat. De aia am optat pt Playon HD asta, pt ca le duce pe toate 3, dar aud ca si WD Media le duce.
    In orice caz trebuie scula cu hdd, nu Playon HD Mini (varianta fara hdd), pentru ca daca depinzi exclusiv de streaming atunci s-ar putea sa ai necazuri la mkv cu bitrate mare. Asta e singurul lucru care ma enerveaza la Playon, ca nu i-au pus placa gigabit ci doar 10/100.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    .Are tuner DVB/S/S2/T/C si multe alte tampenii pe care incerc sa le descopar.
    Are macar 2 sloturi pcmcia pentru CAM?Cite intrari de radiofrecventa are?
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by jerkoffsky View Post
    Vezi ca pe vt20 nu merge side by side cu .srt, ca pe samsung si care o mai fi. E musai vobsub sau bluray sup, altfel o data pus tv in modul 3d, srt-ul devine ilizibil. De aia ziceam ca trebuie convertite.
    La capitolul asta jos palaria in fatza lui samsung, ca s-au gandit la .srt pentru side by side, aruncand subtitlul in frame-ul stang si drept pentru a se putea suprapune in modul 3d scutind omul de conversie.
    Iar Popcornul, dupa cate am auzit de la cativa useri, crashuieste daca incerci sa play mkv+vobsub/sup+dts audio, deci trebuie sa renunti la una din ele, ceeace ar fi pacat. De aia am optat pt Playon HD asta, pt ca le duce pe toate 3, dar aud ca si WD Media le duce.
    In orice caz trebuie scula cu hdd, nu Playon HD Mini (varianta fara hdd), pentru ca daca depinzi exclusiv de streaming atunci s-ar putea sa ai necazuri la mkv cu bitrate mare. Asta e singurul lucru care ma enerveaza la Playon, ca nu i-au pus placa gigabit ci doar 10/100.
    hmmm, da , e aiurea ca Panasonic cu scula asa buna ca si calitate in ceea ce priveste monitorul sa nu puna si un media player cum trebuie pe el .
    In ceea ce priveste Popcorn Hour au scos ziua 23.12 un firm nou , se pare ca merge totul mult mai ok.

Sal si chef placut.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Plasma si Panasonicul sunt preferatele mele , asa ca pentru a patra oara consecutiv am ales pentru sufrageria mea o astfel de combinatie.
    Mi-am luat un TX-P50VT20E , ieftin la cat de destept pare a fi acest tv.Are tuner DVB/S/S2/T/C si multe alte tampenii pe care incerc sa le descopar.
    3D nu prea ma incanta din doua motive , ce este la ora actuala pe satelit nu este mare lucru , iar playerul meu bluray Samsung nu stie fisiere MKV si culmea nu siteste un disc bluray 3D original !

Singura solutie este sa vizionez filme 3D pe usb stick , dar si aici am o problema , TV nu citeste formatul MKV
    In ce format pot sa transform mkv-ul , astfel incat sa nu pierd din calitate si TV-ul meu sa poate reda respectivul fisier.

Fanta
    Intrebarea mea e:
    1 - Cand venim sa dam zapada de pe televizor.
    2 - Ţi-aduc mileu pentru noul televizor? Mileul e 3D
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

lol
    Si sa nu uitam pestele de sticla de la tanti, care merge perfect cu mileul de la bunica. Asta daca ne lasa mama sa il scoatem din vitrina, cum il scoate ea de paste si de craciun sa il stearga de praf, ca si pe elefantul de portelan si "serviciul" de cafea "ala bun", pentru musafiri si sarbatori. Hai ca e mishto Balkanu'.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)