Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Noul A-Klasse cu motor diesel de la Renault

Renault le va oferi celor de la Mercedes unitatea turbodiesel de 1.6 litri si 130 CP de pe Megane. Aceasta va intra in dotarea noilor generatii Clasa A si Clasa B.

Colaborarea incheiata in acest an intre Mercedes si Renault-Nissan va duce la schimburi tehnologice foarte interesante intre cele doua parti. Iar unul dintre acestea se refera la faptul ca Mercedes va monta pe viitoarele generatii A si B-Klasse motorul turbodiesel de 1.6 litri si 130 de cai putere dezvoltat de Renault. Informatia a fost publicata astazi de britanicii de la Autocar, care citeaza surse franceze din interiorul aliantei Renault-Nissan.

Evident, Mercedes va participa la randul sau la evolutia tehnica a celor de la Renault, imprumutandu-i Aliantei Renault-Nissan motorul pe benzina de 2.0 litri si unitatile V6 si V8 din gama proprie.

Asa cum Automarket va anunta acum doua zile, cele mai avantajate modele vor fi cele ale gamei Infiniti, divizia de lux a celor de la Nissan urmand sa beneficieze de aportul unitatilor V6 si V8. Cu ajutorul acestora va fi demarata dezvoltarea gamei de performanta Infiniti IPL, modelele din aceasta linie urmand sa fie prezentate ca "Powered by AMG".

Colaborarea dintre cele doua companii va merge si mai departe, Renault-Nissan si Daimler urmand sa dezvolte in comun o gama de motoare care va varia de la 1.2 la 1.8 litri. Acestea vor fi utilizate atat de A si B-Klasse, cat si de Twingo, Clio si Megane.

http://www.automarket.ro/stiri/noul-...ult-35035.html
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Trist, foarte trist. Dupa ce a distrus Nissan acum Reno isi baga coada si in MB. Mai ramane sa puna motorul de Sandero pe Porsche si s-a dus dreaq industria auto.
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ce te face sa crezi ca motoarele de Renault sunt slabe?
    Sa nu uitam ca Renault are traditie si nu degeaba a aparut sloganul"Renault creator de automobile".
    Nu as crede ca Mercedes ar pune un motor de proasta calitate pe autoturismele lor.E vorba de respect pana la urma.Reciroc al celor doi constructori de autovehicole.
    Respect!

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Din propria experienta vorbesc iar slogan poate sa-si puna oricine orice isi doreste. Ia uite:

Javrica violateur des rozettes
    Last edited by javrica; 8th December 2010 at 18:22.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Common-rail-ul a fost inventat de FIAT si Mercedes l-a folosit prima data in 1997, mi se pare ca pe seria C, inaintea lui FIAT.

Si, oricum, motorul de pe Mini e facut de Peugeot.

v

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Mercedes nu ar fi acceptat acest motor daca nu era bun .

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Accepta asa ceva pentru ca este mult mai ieftin decat unul Mercedes dar nu cred ca cineva isi imagineaza ca este si la fel de bun.
    Din pacate, firmele mari sunt obligate sa accepte astfel de compromisuri pentru a supravietui in aceasta perioada post criza ... pacat, mare pacat ...

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

eu zic ca mercedes isi strica reputatzia cu trompetele de motoare de la renault....n.am vazut masini mai proaste decat alea frantzuzesti si pocnitorile italiene....dar nahh fiecare cu gusturile lui
    ----------------------------------------------

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)