Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sfat achizitie sistem satelit

Salut,

As dori sa trec de la UPC pe satelit. Ideea este urmatoarea. Stau la et 4/4, "deschidere" este 360 grade.
    Vreau un receptor HD m-am gandit la Amiko SHD-7900, sau SHD 8000 Ethernet.

Ca si programe....vreau cele romanesti + nemti (pro7, sat 1 etc ...pe astra banuiesc )

Ce parabola imi recomandati + lnb ?

Ideea e ca nu sunt foarte pasionat si nu prea am timp sa ma uit la TV dar vreau sa am calitate (HD) si sa am totusi ....diversitate la canale.

Multumesc

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

e senzatie dar mi se pare mult prea profi . Dupa cum am spus....ce diametru si ce lnb (uri) imi trebuie pt o imagine cat mai clara ...si sa nu o bata vantul. ?
    Nu ma uit la turci / arabi sarbi/ etc...ma intereseaza ASTRA...in mare parte.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

se poate si fara motor pt inceput ? pana ma plictisesc de astra ?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Se poate,iar ca receptor daca vrei programe HD free ce sunt putine e drept sunt ok modelele alese de tine,daca vrei sa vezi si cele codate dar nu ai bani pentru HD cumpara o clona de DM 500S (originale nu se mai fabrica de 4 ani)

http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=387&category_id=b3689d296cc3f99 e1b816e06baa9c323

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

ok multumesc

la offset de 120 o sa fie probleme cand este innourat ?

Mi se pare foarte ok antena .

Vad ca la antena zice
    "Nu se poate monta pe motor H-H, aceasta nu rezista la greutatea totala al antenei !" in viitor pe ce motor o montez ? la ELSTAR numai H-H uri sunt.
    Last edited by calin009; 7th December 2010 at 00:54.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Rezista fara probleme daca stalpul pe care este montata este prins bine,cat despre H_H,nu iti face griji o duce lejer,am montat una identica in Ploiesti acum 3 ani si inca merge ok!
    asta o duce:
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...80f7e09b014ba7

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default re

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Rezista fara probleme daca stalpul pe care este montata este prins bine,cat despre H_H,nu iti face griji o duce lejer,am montat una identica in Ploiesti acum 3 ani si inca merge ok!
    asta o duce:
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...80f7e09b014ba7
    salutare,

ca sa tina motorul asta, trebuie modificata montura pentru ca motorul are stutul mai subtire....si nu se strange..

se potriveste perfect STAB 120!

Numai bine!

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by calin009 View Post
    e senzatie dar mi se pare mult prea profi . Dupa cum am spus....ce diametru si ce lnb (uri) imi trebuie pt o imagine cat mai clara ...si sa nu o bata vantul. ?
    Nu ma uit la turci / arabi sarbi/ etc...ma intereseaza ASTRA...in mare parte.
    Aia nu e "profi". E pentru amatori. Doar ala care o instaleaza trebuie sa fie profi. Asta e parerea mea. E clar ca ai nevoie de un card HD+, unul UPC Focussat, una bucata diseq si doua antene.
    Deci iti recomand un rec care sa poata cu 2 carduri, ramane sa cauti in functie de cati bani ai, un diseq 2in1, si doua triax TDS110, cu lnb... sa zicem Smart Titanium care ofera calitate ok la un pret cat puta de chinez.
    Da' vezi ce mai zic si "astialanti" dup'aci
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ihi, e ok, dar mai pune si un smargo ceva ca omu vrea si nemti si romani, doar daca nu ii dai si linie, sa traga pe nas aroma libertatii pe cer. Cu antena aia pe motorul ala... hmmm... parca nu m-as incumeta sa-mi fac cruce de cate ori mut de pe un sat pe altul, sau sa ma rog sa nu mai bata vantul tare. Dar la anii tai (de experienta) poate ca stii ce zici.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Daca suportul antenei este montat pe acoperisul casei sa zicem, iar distanta de la marginea antenei (prinsa deja de motor) pana la solul de referinta ( in acest caz acoperisul casei) nu depaseste 30cm va fi ok!,daca se monteaza palaria pe un bat de 2 lei la 1,5-2m inaltime cum fac majoritatea carpacilor( ca sa aiba o vizibilitate beton zic ei) clar va fi dezastru ! multi nu stiu: antena pentru receptia programelor via satelit nu se monteaza la inaltimi ,daca e la sol un suport de maxim 80cm-1m este ok,iar pe acoperisuri cum am mentionat mai sus,in cazul balcoanelor se va folosi un suport cu tripla prindere,adica in plus fata de prinderea initiala a suportului clasic se vor prinde inca 3 tevi de suport respectiv perete sub forma de triunghi,baza mica fiind pe suport,baza mare pe perete!

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Daca suportul antenei este montat pe acoperisul casei sa zicem, iar distanta de la marginea antenei (prinsa deja de motor) pana la solul de referinta ( in acest caz acoperisul casei) nu depaseste 30cm va fi ok!,daca se monteaza palaria pe un bat de 2 lei la 1,5-2m inaltime cum fac majoritatea carpacilor( ca sa aiba o vizibilitate beton zic ei) clar va fi dezastru ! multi nu stiu: antena pentru receptia programelor via satelit nu se monteaza la inaltimi ,daca e la sol un suport de maxim 80cm-1m este ok,iar pe acoperisuri cum am mentionat mai sus,in cazul balcoanelor se va folosi un suport cu tripla prindere,adica in plus fata de prinderea initiala a suportului clasic se vor prinde inca 3 tevi de suport respectiv perete sub forma de triunghi,baza mica fiind pe suport,baza mare pe perete!
    Eu am o antena Emme Esse de 1,15 pe un HH. Ei bine, e montata fix cat sa nu atinga acoperisul cand se duce la extremitati. E bine protejata de vantul care ar putea sa bata din est, nord-est, dar in vara aceasta a batut de cateva ori vantul din vest atat de tare incat nu mai puteam sa vad nimic in conditii bune. Antena vibra ca naiba si nu din suportul pe care era prins motorul (teava) ci era din bratul motorului si din bratul lnb-ului. Si nu are 21 de kg (antena), si e si cu aproape 10 cm mai mica decat Hirshchmann-ul acela. Deci, tot o sa am indoieli. Sa nu "overclockam" motoru"!

Edit: cu toate ca Stabul ala ma pune pe ganduri. Dar nu am testat ca sa zic...
    Last edited by popamare; 7th December 2010 at 20:33.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Ai joc la motor,pt. bratul de lnb foloseste 2 tevi cu care ancorezi bratul antenei cu lnb in extremitati si va fi ok.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)