Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: TVR vs PRO TV

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default TVR vs PRO TV

Am preluat de pe standard.ro , un articol care mi-a intarit inca odata convingerea ca Pro TV este brandul nr 1 din Romania pe piata televiziunilor.
    http://standard.money.ro/macro/un-bu...ant-13028.html

Fotbalul se confrunta cu scaderi importante de audienta pe piata tv din Romania. Cel mai valoros produs fotbalistic din mass-media, Champions League, are un impact din ce in ce mai modest, fata de sezoanele precedente.
    Cel mai recent meci sustinut de o echipa romanesca in Champions League, transmis de televiziunea publica, este foarte relevant. CFR Cluj – FC Basel, partida decisiva pentru supravietuirea campioaneri Romaniei in actualul sezon european, a atins un rating de 8% in mediul urban. Confruntarea cu Bayern Munchen, unul dintre cele mai importante branduri din lumea fotbalului, nu a obtinut mai mult de 7 puncte de audienta. In acelasi timp, unica victorie a clubului ardelean, CFR Cluj – FC Basel, scor 2-1, nu a depasit un rating de 7,5%, chiar daca a coincis cu debutul sezonului 2010-2011.

Cu doar doi ani in urma, partidele aceleiasi echipe, CFR Cluj, generau audiente mult mai ridicate. Intilnirea cu Chelsea a atins 17,2%, o audienta superioara partidei Steaua – AC Fiorentina, desi clubul din Ghencea beneficiaza de 44% din baza de fani din Romania. Potrivit prosport.ro, meciurile difuzate de statia comerciala PRO TV nu au coborit sub marginea de 11,6%. Chiar si in sezonul trecut, meciurile campioanei Romaniei, transmise de asemenea de televiziunea publica, nu au generat un rating mai mare de 9,1%, rezultat consemnat la confruntarea dintre Unirea Urziceni si Glasgow Rangers.
    Toate aceste date sugereaza ca audientele fotbalului sunt dependente mai mult de forta de promovare a televiziunilor privind propriile produse si mai putin de pasiunea fanilor pentru acest joc. Fotbalul de televizor pare a fi un exercitiu de marketing reusit. Tocmai de aceea s-a transformat, cel putin aparent, intr-un fenomen mediatic de mare anvergura.
    Fara substanta insa, sportul devine un business riscant. Poti miza pe valorile sale, dar trebuie sa tii cont de anvergura lor reala. Initial telespectatorii romanii au privit cu nonsalanta migratia fotbalului catre platformele de satelit. Acum parca si telecomanda e prea departe.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Citand din carcotasi... : PROTV si daca transmite o mira..tot face audienta

Daca ar fi schimbat si ei denumirea Prima TV in PRO7...pun pariu ca aveau alta audienta.

Cuvantul Pro deja apare ca un... simbol in opinia consumatorului de tv din romania
    Last edited by scorpyo; 4th December 2010 at 19:50.

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default De ce microbistii s-au indepartat de telecomanda ?

Poate ca o explicatie se gaseste si aici : -http://www.romanialibera.ro/actualitate/sport/uefa-banuita-de-implicare-in-mafia-pariurilor-199857.html -http://www.agentia.org/anchete/mafia-pariurilor-conduce-fotbalul-2740.html -http://www.ziarultimpul.ro/investiga?ii/2010/11/mafia-pariurilor/

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by scorpyo View Post
    Citand din carcotasi... : PROTV si daca transmite o mira..tot face audienta
    Nu stiu cand au spus-o carcotasii dar cu siguranta eu am fost primul care am zis acest lucru
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Junior Member Teacher
    caras-severin[Ţuică County] noua regiune a tarii
    Posts Thanks / Likes

adevarat sant the best,jos palaria pt ce fac pe piata media din romania

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

da asa e sunt the best fac emisiuni din ce in ce mai des cu "persoane colorate " de aici si audienta ... macar pe TVR nu baga kg de reclame in timpul filmelor ( si alea le repeta de cand a inceput sa transmita )
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

"Masele" in general aleg ce e MULT si PROST.
    "Elitele" vor PUTIN dar BUN.

Intrebarea: ce inseamna o audienta mare? Un cacat mare servit pubicului!

N-are le gatura cu tvr vs. protv, dar are legatura cu liderii de piata in media romaneasca.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

E de discutat pe marginea acestui subiect. Audienta foarte buna a PRO TV-ului este datorata unei inertii a faptului ca a fost prima televiziune de tip occidental (american) la noi. Exista o intreaga generatie care a crescut cu aceasta televiziune, o generatie care indiferent ce se va difuza, ea va fi fidela. Acelasi gen de audienta il are si OTV, fidel indiferent de content.

Partea a doua este despre faptul ca PRO TV are acum un continut foarte slab (parerea mea e ca nu intra in primele 5 ca si content), iar audientele continua sa fie ridicate. Mentalitatea romanului inca este ancorata in trecut, formand un tip de scietate foarte conservatoare, inflexibila si foarte putin deschisa la nou.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

adicatelea CFR Kolosvaros face hauditie mai mica decit FCSBecali

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by smv167 View Post
    adicatelea CFR Kolosvaros face hauditie mai mica decit FCSBecali
    Logic , toate sondajele spun ca Steaua are in medie 60-65 % dintre cei ce iubesc fotbalul in Romania , CFR nu apre in sondaj , "U" o domina are aproape 3% la nivel national.

Dar nu asta e problema : Florin Calinescu , Teo Trandafir , Vacanta Mare erau la un momentat nr 1 in Romania la audienta si apoi au disparut in anonimitate dupa plecarea din trustul Pro.

Champions League are audiente scazute , Europa League din ce in ce mai mari ? De ce ? totul se rezuma la PROMOVARE , acole unde pe piata TV din Romania nu exista decat de PRo TV.

Uitati-va la K1, PRO TV-ul aproape ca l-a facut sport national , au ajuns "vedetele'' din K1 mai cunoscute decat campionii mondiali din box.Nu fac camparatii intre nume , dar cred ca stiti la cine ma refer.

Sport.ro , zero ca si content , dupa parerea mea mai slab din acest acest punct de vedere decat SportKlub a ajuns sa fie pe primul loc din punct de vedere al audientelor pe nisa sport , in conditiile in care DigiSport are content de nivelul celor de la Sky Sport.

Nu vedeti ca pe segmente orare similare , concurenta A1 , face emisiuni cu aceasi tematica dar niciodata nu bate PROTV-ul.

Ma bucur ca si carcotasi au spus acelasi lucru pe care l-am spus de amuc 4-5 ani , o luna daca PRO TV-ul emite numai bare color (mira) va fi pe primul loc al audientelor.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Exceptand faptul ca la ProTv se pune accent pe sport, care aduce audienta in functie de eveniment, parerea mea este ca aceasta televiziune nu mai este ceea ce a fost.
    Pentru mine, care ma uit si la alte televiziuni made in EU, vad diferenta programelor "balcanice" fata de cele ale tarilor "civilizate". In esenta doar atat doresc sa va spun ca acest post are succes doar in Romania; in cazul in care s-ar localiza si in alte tari cu acest content ar fi pe ultimele locuri in audiente.
    La fel si A1, al carui public tinta este tiganul si taranul incult, ar da faliment dupa primele 3 luni.
    Ideile exprimate de userul acestui cont reflecta opinia personala si trebuie tratata ca atare.

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Am preluat de pe standard.ro , un articol care mi-a intarit inca odata convingerea ca Pro TV este brandul nr 1 din Romania pe piata televiziunilor.
    http://standard.money.ro/macro/un-bu...ant-13028.html

Fotbalul se confrunta cu scaderi importante de audienta pe piata tv din Romania. Cel mai valoros produs fotbalistic din mass-media, Champions League, are un impact din ce in ce mai modest, fata de sezoanele precedente.
    Cel mai recent meci sustinut de o echipa romanesca in Champions League, transmis de televiziunea publica, este foarte relevant. CFR Cluj – FC Basel, partida decisiva pentru supravietuirea campioaneri Romaniei in actualul sezon european, a atins un rating de 8% in mediul urban. Confruntarea cu Bayern Munchen, unul dintre cele mai importante branduri din lumea fotbalului, nu a obtinut mai mult de 7 puncte de audienta. In acelasi timp, unica victorie a clubului ardelean, CFR Cluj – FC Basel, scor 2-1, nu a depasit un rating de 7,5%, chiar daca a coincis cu debutul sezonului 2010-2011.

Cu doar doi ani in urma, partidele aceleiasi echipe, CFR Cluj, generau audiente mult mai ridicate. Intilnirea cu Chelsea a atins 17,2%, o audienta superioara partidei Steaua – AC Fiorentina, desi clubul din Ghencea beneficiaza de 44% din baza de fani din Romania. Potrivit prosport.ro, meciurile difuzate de statia comerciala PRO TV nu au coborit sub marginea de 11,6%. Chiar si in sezonul trecut, meciurile campioanei Romaniei, transmise de asemenea de televiziunea publica, nu au generat un rating mai mare de 9,1%, rezultat consemnat la confruntarea dintre Unirea Urziceni si Glasgow Rangers.
    Toate aceste date sugereaza ca audientele fotbalului sunt dependente mai mult de forta de promovare a televiziunilor privind propriile produse si mai putin de pasiunea fanilor pentru acest joc. Fotbalul de televizor pare a fi un exercitiu de marketing reusit. Tocmai de aceea s-a transformat, cel putin aparent, intr-un fenomen mediatic de mare anvergura.
    Fara substanta insa, sportul devine un business riscant. Poti miza pe valorile sale, dar trebuie sa tii cont de anvergura lor reala. Initial telespectatorii romanii au privit cu nonsalanta migratia fotbalului catre platformele de satelit. Acum parca si telecomanda e prea departe.
    Asta nu spune ABSOLUT NIMIC despre calitatea PRO TV-ului. Au rating mare pentru ca stiu sa ofere prostilor circ...
    In space no one can hear you screaming.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

off
    mei , care l-ati pacalit pe @satenicu ca face rating cu mira pe voxnews

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

in caz ca nu stiti protv este un post "Exemplu" pentru programele din europa de est si nu numai.
    s-a incercat sa se schimbe formatul postului, formatul stirilor, exista proiecte noi, cu totul diferit de ce este in romania televiziunea, dar deocamdata sunt in stand by. De ce? formatul care este acum merge foarte bine.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tylk View Post
    Exceptand faptul ca la ProTv se pune accent pe sport, care aduce audienta in functie de eveniment, parerea mea este ca aceasta televiziune nu mai este ceea ce a fost.
    Pentru mine, care ma uit si la alte televiziuni made in EU, vad diferenta programelor "balcanice" fata de cele ale tarilor "civilizate". In esenta doar atat doresc sa va spun ca acest post are succes doar in Romania; in cazul in care s-ar localiza si in alte tari cu acest content ar fi pe ultimele locuri in audiente.
    La fel si A1, al carui public tinta este tiganul si taranul incult, ar da faliment dupa primele 3 luni.
    Crezi ca cei de la Pro TV sau A1 au contenul pe care-l doreste Sarbu sau Voiculescu ? Nu...asta-i clar !

Toate generalistele noastre promoveaza subcultura , nu vad diferenta intre manele si telenovele , televiziunile din Romania ofere ceea ce cere piata , in speta prostimea. Cui nu-i place poate alege un canal de documentare sau un Mezzo ....dar nu mai comentam audienta acestor programe TV.

Dar si asa , PRO TV-ul este de departe liderul programelor TV din Romania.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)