Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Televiziunea DW-TV vrea să intre n Romnia

Deutsche Welle a trimis către CNA, prin directorul de Strategie al trustului media, Guido Baumhauer, o scrisoare prin care se solicită introducerea DW-TV n grila must-carry a cabliştilor, alături de TV5.
    Sursa: Arhiva EVZ
    "Prin televiziunea DW-TV, Deutsche Welle doreşte să ofere telespectatorilor din Romnia un model socio-cultural european, precum şi, citnd un membru al CNA, un model de jurnalism, marca Deutsche Welle", se precizează n scrisoarea trimisă la CNA de Guido Baumhauer.

Deutsche Welle este radioteleviziunea internaţională a Germaniei care difuzează n ntreaga lume programe radio şi TV, precum şi conţinut online şi multimedia prin Internet.

"Cu peste 50 de ani de experienţă de presă, produsele DW reprezintă o sursă fundamentală de informaţie independentă, de ncredere şi de calitate, asigurată dintr-o perspectivă germană şi europeană, pentru o audienţă multiculturală internaţională", se mai precizează n scrisoarea adresată de reprezentanţii Deutsche Welle către CNA, n vederea examinării posibilităţii introducerii postului DW-TV n grila must-carry a cabliştilor, alături de postul TV 5.
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Sincer mai bine de 100 de ori DW decat 1 data TV5.
    Ideile exprimate de userul acestui cont reflecta opinia personala si trebuie tratata ca atare.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

TV5 e subtitrat in romaneste de mult timp.
    SHALOM

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Esti obisnuit cu porcariile televiziunilor romanesti .

Daca ai incerca o saptamna , seara de seara sa privesti TV5 (si sa vb franceza un pic) ai intelege de ce ei sunt mai civilizati si noi mai salbatici .

Fa o mica incercare . Eventual o saptamana seara de seara cu TF1 , M6 , F2 , F3 , W9 , TMC , arte , F5 , F4 . (la canalele de stiri nu se uita NIMENI , nici nu apar in studiile de audienta)

Apoi treci o saptamana la Antena1 , OTV , Antena3 , Realitatea , prima , KanalD . Te vei speria dar vei intelege de ce ei sunt mai calmi si noi mai innebuniti zi de zi .
    Bine zis. Posturile romanesti sunt de groaza.. Sunt bagati in fata toti analfabetii, iar stirile sunt plin ochi de tot felul de orori... Cum naiba sa fii relaxat?!
    In space no one can hear you screaming.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Un alt canal de doi bani.Tv5 e doar de un ban.Astea trebuiesc transmise free pe satelit si cine vrea il baga in lista .
    N-am auzit porcarie mai mare decit cea cu "must-carry".In alte cuvinte e publicitate fortata?Daca tot esti un canal privat sau de stat din alta tara NU ar trebui sa poti cere asa ceva.
    De ce ar trebui sa ma intereseze pe mine ce probleme au francezii sau nemti?

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tylk View Post
    Sincer mai bine de 100 de ori DW decat 1 data TV5.
    TV5 e un canal cu mult peste majoritatea posturilor romanesti. DW nu au cerut sa fie introdusi in locul TV5, ci alaturi de ei, asa ca o sa poti alege. Numai sa accepte CNA cererea DW...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Esti obisnuit cu porcariile televiziunilor romanesti .

Daca ai incerca o saptamna , seara de seara sa privesti TV5 (si sa vb franceza un pic) ai intelege de ce ei sunt mai civilizati si noi mai salbatici .

Fa o mica incercare . Eventual o saptamana seara de seara cu TF1 , M6 , F2 , F3 , W9 , TMC , arte , F5 , F4 . (la canalele de stiri nu se uita NIMENI , nici nu apar in studiile de audienta)

Apoi treci o saptamana la Antena1 , OTV , Antena3 , Realitatea , prima , KanalD . Te vei speria dar vei intelege de ce ei sunt mai calmi si noi mai innebuniti zi de zi .
    Televiziunile romanesti transmit ceea ce vrea clientul.Daca nu fac astazi o emisiune gen scandal,plina de injuraturi nu se uita nimeni.Romanul nu-si poate vedea de treaba lui.E curios de vecini,cunostinte,vedete ,politicieni.OTV-ul a inceput sa le serveasca ceea ce aveau nevoie.Restul televiziunilor doar au continuat pentru a nu pierde rating.
    Asta e adevarul.Restul cu cultura si alte abureli nu tin in romania.
    Pe de alta parte de vina e si situatia economica din tara.La veniturile din ziua de azi putini sint cei care a-si mai permit sa cumpere o carte sa mearga la un spectacol.

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gymi View Post
    Un alt canal de doi bani.Tv5 e doar de un ban.Astea trebuiesc transmise free pe satelit si cine vrea il baga in lista .
    N-am auzit porcarie mai mare decit cea cu "must-carry".In alte cuvinte e publicitate fortata?Daca tot esti un canal privat sau de stat din alta tara NU ar trebui sa poti cere asa ceva.
    De ce ar trebui sa ma intereseze pe mine ce probleme au francezii sau nemti?
    Poate ma intereseaza pe mine, pe X, sau pe Y!

Din cate stiu, canalele astea sunt gratuite, asa ca nu-ti baga in plus la abonament, iar tu ai telecomanda daca nu-ti place...
    Sunt curios daca te-ai scandalizat cand s-au bagat pe toate cablurile Taraf, 0TV si celelalte balarii...

Si tu vorbesti de satelit... In articol este vorba despre CABLU. Daca esti la bloc, intr-o pozitie care nu-ti permite sa pui antena, ce faci?
    Last edited by SpaceDebris; 1st December 2010 at 21:36.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default parerea mea

TV 5 este foarte bun,calitate,subtitrarile acopera cam 50% din emisiuni;
    DW este bun,dar nu must carry.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Exclamation

Daca tot trebuie TV5+DW, nu ar fi mai bine arte (sonor ger/fra) si emisiuni mai variate ca si TV5/DW?

Alf

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Problema mea este ca ma uit cam mult la programe straine si nu la cele made in Ro. Poate nu m-am exprimat eu asa cum am gandit, personal intre DW sau TV5 tind sa cred ca DW este mai bine "organizat" la content decat TV5.
    La programele de stiri ma uit in ultima vreme doar atat cat este indispensabil. Adevarul este ca in Romania televiziunile nu stiu sa faca programe, sunt doar kitchuri, sau in cel mai bun caz imitatii ieftine. Au evident avantaj persoanele care , ca si mine, vorbesc mai multe limbi si se uita si la programe made in EU; la urma reiese si faptul ca asa mult laudatul ProTv defapt este o porcarie ieftina, daca s-ar difuza in oricare tara din EU in limba locala, ar fi pe ultimul loc la audienta.
    In consecinta TV5 este bun, iar DW este cu o jumatate de pas in fata, in opinia mea.
    Ideile exprimate de userul acestui cont reflecta opinia personala si trebuie tratata ca atare.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)