Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default dm 800hd si sunet 5.1

Buna, de curand am o astfel de instalatie :
    un receiver sony http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/...52921665361526
    cu boxe, 4 buc stateliti maganat supreme 100 http://www.avstore.ro/boxe/magnat-monitor-supreme-100/
    pe centru magnat supreme 250 http://www.avstore.ro/boxe/magnat-mo...me-center-250/
    bass activ koda sw-10a http://koda.en.alibaba.com/productsh...Subwoofer.html
    si evident un dm 800 hd, am realizat conexiunea intre receiver si dm prin cablu optic, de auzit.... se aude... insa nu 5.1
    rugamintea mea, pt cei care utilizeaza 5.1 si dm 800hd sa imi spuna pe ce setari merg la receiver, dolby prologicII sau stiu eu... unde gasesc un program de muzica hd cu sunet 5.1 sau orice alt program sa pot auzi un sunet 5.1 de pe satelit.
    ce altceva ar mai trebui avut in vedere pt un sunet 5.1 la dm800hd ? setari, etc....

multumesc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut...Nu stiu la programele HD..dar la prog SD sunt o multime de prog care transmit AC3 Dolby Digital. De ex Sky Movie toate de pe Astra 28,2 est. mai sunt prog de filme din pachetul nemtesc Sky dar ei transmit in limba germana ..la fel si italienii de la Sky Italia. In sonorul original mai transmit doar nordicii in AC3. Si din cate stiu HBO din pachetul de la DIGI mai transmite unele file in Dolby Digital.Program de muzica in AC3 gasesti pe Asta 19 est Deluxe Music.
    La DM500 se intra in meniul audio si de acolo se alege ( stereo, AC3, NAR..etc )
    ClearOS 5.2 Server, 2x Vu+
    offset 1,25m, parabola 1,50m, Focus Sat Full

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Apesi butonul Audio de la dm800 si acolo ai optiunea Dolby Digital Downmix. Pune-o pe off. La tine mai mult ca sigur e pe on.
    Si apoi...o sa ai sunet 5.1 pe canalele care transmit AC3-marea majoritate a celor HD.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dan de burgh View Post
    Salut...Nu stiu la programele HD..dar la prog SD sunt o multime de prog care transmit AC3 Dolby Digital. De ex Sky Movie toate de pe Astra 28,2 est. mai sunt prog de filme din pachetul nemtesc Sky dar ei transmit in limba germana ..la fel si italienii de la Sky Italia. In sonorul original mai transmit doar nordicii in AC3. Si din cate stiu HBO din pachetul de la DIGI mai transmite unele file in Dolby Digital.Program de muzica in AC3 gasesti pe Asta 19 est Deluxe Music.
    La DM500 se intra in meniul audio si de acolo se alege ( stereo, AC3, NAR..etc )
    In A/V Settings trebuie activat AC3 default si AC3 downmix dezactivat , dar asa nu se se va auzii sunetul AC3 in boxele televizorului, doar pe iesirea optica

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

merci foarte mult, este un mare pas inainte ! am facut setarile respective si sa activat pe receiver sunet dolby digital 3/2.1 ( asa imi apare pe display la receiver ) asta pe canalul delux music.
    sa vedem acum si canale care transmit nativ 5.1 ....
    merci.

L.E.
    se pare ca nu mai pot trece de aici: sunet dolby digital 3/ 2.1
    oricat am cautat...
    si volumul sunetul de la telecomanda receptorului, doar de la receiver, dar asta nu ar fi o problema...

merci.
    Last edited by croconelu; 28th November 2010 at 11:38.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

numai prin antrenament poti devenii maestru !
    asa ca butoneaza nu musca nimik acolo !

daca testezi ac3 iti recomand astra si thor ...celelalte mai au inca (cateodata) prob.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Eu daca pun AC3 Downmix off e liniste peste tot- pe HDMI, pe optic,...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

intradevar pe hbo din pachetul digi are sunet ac3 insa imaginea.... pacat de ea.
    asa ca prefer sa ma uit la hbo pe upc, imagine mult mai buna si 16:9 nativ.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by croconelu View Post
    merci foarte mult, este un mare pas inainte ! am facut setarile respective si sa activat pe receiver sunet dolby digital 3/2.1 ( asa imi apare pe display la receiver ) asta pe canalul delux music.
    sa vedem acum si canale care transmit nativ 5.1 ....
    merci.

L.E.
    se pare ca nu mai pot trece de aici: sunet dolby digital 3/ 2.1
    oricat am cautat...
    si volumul sunetul de la telecomanda receptorului, doar de la receiver, dar asta nu ar fi o problema...

merci.
    Mai nenea Nelu, nu inteleg ce este in neregula cu Dolby 5.1... 3+2 nu fac 5? La receiverele Sony asa sunt facute setarile, pune matale pe AFD AUTO sau cum apare pe acolo si este "nativ 5.1" cum doresti. Mai mult de atat nu se poate. Asa cum au zis si colegii: Sky-urile si Canal+Nordic & HBO.
    Cu respect.
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Lalipuk View Post
    Mai nenea Nelu, nu inteleg ce este in neregula cu Dolby 5.1... 3+2 nu fac 5? La receiverele Sony asa sunt facute setarile, pune matale pe AFD AUTO sau cum apare pe acolo si este "nativ 5.1" cum doresti. Mai mult de atat nu se poate. Asa cum au zis si colegii: Sky-urile si Canal+Nordic & HBO.
    Cu respect.
    Doreleeeeeee, ai ascultat vre-o data un receiver Sony, sa auzi cum suna pe AFD AUTO daca nu.... te invit la mine la un sprit, sa asculti, o sa ma rogi sa il opresc repede sau sa-i fac ceva...
    cat despre tabla adunarii nu te contrazic, dar eu vreau un sunet 5.1, ca fara subwoofer e varza.
    sau sti matale niste setari la receiverele astea Sony, poate imi scapa mie ceva.

merci.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

...si daca pui "AC3 default yes" nu stiu la altii cum e, dar la mine daca am pid-uri audio setate manual NU mai tine cont de ele, pune default prima coloana sonora AC3 gasita (si de obicei nu cea originala)

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Da,asa e, exclude orice alta coloana audio si o ia pe cea ac3.Pt a evita asta, dar a pastra sunetul ac3 in varianta 5.1 e suficient sa pui off la optiunea DolbyDigital downmix!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)