Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

View Poll Results: In conditiile in care nu vom mai putea vedea fara subscriptie platita programe de calitate sunteti d

Voters
40. You may not vote on this poll
  • DA

16 40.00%
  • NU

20 50.00%
  • Nu stiu

4 10.00%
Results 1 to 10 of 10
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default *** TEMA SAPTAMANII (3) ***

Nu stiu cati dintre voi isi mai reamintesc acel topic de la sfarsitul anului trecut
    cand am prevazut in acest an sfarsitul posibilitati de a urmari programe pay-tv fara subscriptie.
    Din nefericire,nu m-am inselat,chiar daca TPS Crypt nu a disparut in luna mai si pentru cateva luni am avut
    posibilitatea sa vedem pachetul nordic in conax.In rest toate celalalte previziuni(negre) s-au adeverit.

Irdeto1 nu este inca istorie pentru ca mai avem aici cateva programe din pachetul Canal+ Olanda,in rest
    nu mai gasim nici un program in aceasta norma de codare.
    Betacrypt-ul isi traieste si el ultimile clipe,Premiere aproape sigur ca schimba codarea in nagavision,
    iar ORF si Kabel Deutschland(Mediavision) prezinta un interes aproape zero.

Mediaguard 1 pe vremuri cel mai "piratat" sistem,exista acum doar datorita unor pachete ca :
    Mediatech (Minimax),Rai,Mediaset si AB Sat.Restul pachetelor nu prezinta interes deoarece nu au spoturi care Europa.
    S-a reusit ceva,foarte putin in ceea ce priveste cartelele MOSC pentru seca 2.Despre acest subiect vom mai vorbi.

Viaccess. Daca spunem ca Viasat,TPS si NTV Plus emit acum si in viaccess 2,cred ca se intelege ca ne vom mai bucura
    mult timp de aceste pachete. Vom ramane cel mai probabil cu pachete gen : SRG,HRT,SLO TV.
    Cu siguranta pana la sfarsitul anului se va renunta definitiv si la TPS Crypt.

Nagravision va pierde cu siguranta cel mai vizionat pachet : Via Digital care in urma fusiuni u CSD va forma un mega pachet
    codat doar in seca2.TV Cabo va face cu siguranta ceva modificari,s-a vorbit la un moment de trecerea la rutina folosita de Polsat.
    Restul pachetelor in nagra sunt ca inexistente pentru noi.

Conax su Cryptoworks chiar daca nu sunt sparte,au schimbat cartelele (Canal+ Nordic,Cyfra+,Dugiturk) ceea ce a facut chiar
    la nivel mai ridicat imposibil de piratat.

Ce vom face? Se va sparge in sistem cu 2 in coada? Exista sanse sa vedem cryptoworks si conax fara subscriptie? NDS un bau-bau pentru pirati?
    In viitor ne vom face abonamente oficiale?Ce vor face dealari de aparatura destinata receptiei prin satelit?
    Situri gen RDI vor prezenta un interes foarte scazut in viitor si vor deveni chiar inutile?Vom deveni vanatori de feed-uri?
    Sunt intrebari la care poate dumneavoastra aveti raspunsuri,eu unul nu am.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

In istoria omului intotdeauna a existat dorinta unora de asi proteja avutia asa cum a existat ambitia/mandria altora de a le incurca primilor socotelile.
    Vezi cazul 'Troia' unde am putea spune ca a fost primul caz in care s-a 'spart' sistemul de securitate atit de bine pus la punct.
    Nu stiu daca pe termen scurt va apare o bresa in sistemele '2' dar pe termen mediu si lung sunt convins ca invulnerabilitatea acestora nu va mai insemna mare lucru pentru doritorul de programe ppv. Aceasta datorita extinderii cu repeziciune a o multime de alte posibilitati de 'entertainment' macar la fel de pasionante ca si sat tv. Ma refer la acesul la show-uri, filme etc prin internet de mare viteza, DVD etc. Toate acestea din ce in ce mai ieftine si mai usor accesibile.
    Care va fi reactia fireasca? Providerii de sat tv vor fi nevoiti sa faca sistemele mai accesibile dpdv pret pentru a putea face fata concurentei.
    In ultima instanta vorbim de medii de distributie a informatiei. Daca aceasi informatie este distribuita prin doua medii diferite ca si suport si pret, evident ca 'end customer-ul' va alege varianta mai ieftina si mai comoda.
    Poate par prea optimist dar ginditi-va ca acum 10 ani nu ne-am fi imaginat ca putem gasi atitea informatii pe net asa cum gasim astizi. Si totusi este adevarat.
    Tehnologia informatiei are o crestere exponentiala si foarte probabil sa-si mentina aceasta crestere si in viitor.
    Este interesant sondajul initiat de Fanta referitor la programul TV favorit.
    Sunt convins ca multi dintre noi nu au timpul fizic necesar urmaririi programelor de satelit, chiar asa putine cum au ramas.
    Multi din cei de aici sunt entuziasmati de provocarea in sine data de abilitatea de a 'ocolii' reguli si de a surmonta dificultatile tehnologice date de sistemele sat tv.
    Aceasta parte 'romantica' a hobby-ului va ramine indiferent de ce va veni mine si in mod clar si peste ani vom accesa emotionati site-ul RDI sa vedem daca se stie ceva cumva de bug-uri ale sistemului SECA45.

O zi buna.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Ha ha ha. Hai sa fim seriosi, cine in Romania ar plati un abonament oficial tinand cont ca salariul mediu pe economie este de 2.700.000( acesta fiind si salariul meu). Faptul ca un abonament oficial pe 6 luni la cateva canale cum ar fi pachetul ABsat este de 250 euro, cine si-ar permite? Cred ca si Tiriac(hackueste ) Cred ca majoritatea care acceseaza site-ul nostru o face din placere si nu ca afacere.

Bunic Expert
    Posts Thanks / Likes

Babanovac are dreptate, cinesi poate permite sa dea jumatate din salar pe un abonament (care nici macar nu tzine de foame) dar eu nu intzeleg pe cei din Germania (shi nu numai) ca nusi fac macar un abonament de 5 Euro pe luna an Germania se vorbeste de un milion de de vizionari la negru dar cifra reala e mai mult de dublu. ALI din Germania vinde cartele pirat cu 100 de Euro bucata shi castiga mai mult decat Premiere la fiecare client. Eu cred ca daca nu ar fi fost asa de multe vizionari la negru nu ar fi aparut faimosul 2 shi spun asta ca pierderile nar fi fost asa de mari (miliarde de $ pe an).

Referitor la Seca2,Irdeto2.........
    TOT CE E FACUT DE MANA OMULUI SE VA DESFACE TOT DE MANA OMULUI ca programatori nu sant mai deshtepti decat HAKERI.

An concluzie pe viitor ar fi bine ca fiecare sa-si faca un abonament (ma refer de cei de afara care nu au) ca de nu iar va fi antuneric pe ecrane.

GAGI

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

As avea citeva observatii. Credinta mea este ca:
    1. Singurele "spargeri" reale au fost MOSC-urile. Cu mari sacrificii de bani si timp.
    2. Nici un sistem nu a fost spart fara informatii din interior (sau de la concurenta). Cu exceptia poate a TPS (asta stiu exact cum a fost spart ). Zic poate, pentru ca TPS nu este practic un sistem ci o supraencriptie.
    3. Odata primite informatii despre sistem, emularea urmeaza in relativ scurt timp. Privat sau public.

Daca analizam teoretic comunicatia criptata dintre un emitator si un receptor pe un canal nesecurizat urmarit de un observator interesat, observam ca atita timp cit nici unul dintre pricipiile Rivest/Adleman nu este incalcat informatia este securizata.
    Din fericire, pina acum, pentru citeva sisteme "schimbul initial de chei" (management-ul cheii private) a fost compromis.
    Pe de alta parte, dupa cum si Menzes spune, tinerea secreta a algoritmului este apropape imposibil de facut.
    In acest moment (dupa cum spunea si Fanta) pe acest nivel situatia e cam albastra.
    Exista insa un lucru foarte interesant. Exista un alt principiu care poate fi incalcat si anume accesul la cheia de decriptare in perioada timpului ei de viata. Aceasta vulnerabilitate cunoscuta sub numele "DCW over IP" cred ca va fi solutia pentru/in viitorul apropiat.

Cheers,
    us
    Think big, start small!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Bani pentru programe codate ? De unde ... poate de la Mos Craciun daca s-ar milostivi sa ne aduca.

Va spun ca este o problema de timp pina vor cadea toate din nou.

Daca VIA si CABO schimba sistemul atunci S***2 nu cred ca va rezista mai mult de 5-6 luni.
    Pe site la Zacky deja au aparut versiuni de soft care sa contracareze comanda $02 folosita de Polsat.

Si pina la urma, in ultima luna, nu cred ca am vazut doua filme intregi pe satelit.
    Tot ceea ce facem este un hobby si tocmai de aceea ne vom descurca.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

amigos problema nu vor fi sistemele ci legile ce se scot ca sa le protegeze aici in spańa au trecut la atac statul au scos o lege ca sa ne vineze ca pe muste multi dintre cei ce avem site in spańa trebuie sa emigram in alte parti
    seca2 ce sa va zic sa dat primul pas acum ramane sa intelegem cum funcioneaza sistemul nagrta poate dispare dar inca nu cea ce se abserva este o schinbare in emulatie se folosesc tot mai putin cardul si se scoate aur din aparate stil humax samsung pioneer strong cred ca viitorul va fi flasul aparatului un procesador foarte mare rapid si imposibil de stricat

elrumano

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Sistemele au fost concepute sa dureze pe o perioada de x ani altfel nimeni nu le-ar cumpara deci implicit nu ar fi piata pt. ele adica no pay-tv.
    Sistemele devin vulnerabile din cauza a ceea ce "acopera",respectiv cat poate sa castige pirateria comerciala.Nici un sistem nu a fost spart de indivizi care lucrau de nebun la lumina unei veioze pe timpul noptii.Toate au fost sparte,sau mai degraba au fost gasite bugurile(nici seka1 nu este spart) cu ajutorul companiilor sa zicem concurente pt. a justifica contractul existent cu operatorul sau pt. a incheia un nou contract.Drepturile de detinere-folosire(Royalities) unui sistem de codare nu costa putini bani si nu-i este tot una celor de ex. de la Mindport ca incheie un contract cu Premiere sau Cyfra sau il pierde;luand exemplul "cangurului"Murdock se da o mica scanteie pt. cryptoworks si astfel Mindport poate sa justifice ca ******-ul lor este mai bun decat crypto...samd.

In ceea ce priveste subscriptiile,da,eu cred ca va fi nevoie de MOSC-uri originale pt. care se plateste abonamentul minim ,care dupa aceea se va putea deschide prin diverse metode specific fiecarui sistem.
    Nu stiu exact cum va fi dar in Italia sunt cam nelinistiti cu Sky si cu preturile care incep de la 22 de Euro si se intinde pana la 60 de Euro si noile abonamente se vor face doar in NDS cu receptoarele proprii.
    Ideile exprimate de userul acestui cont reflecta opinia personala si trebuie tratata ca atare.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu disperati, cu toate ca situatia va da dreptul sa fiti:ma gindeam si eu ca peste un an poate ne uitam la programe gen HRT sau Slotv ramase in 1.
    dar ce ziceti de solutii( e drept ce implica momentan anumite costuri legate de conexiunea permanemta la Net) gen Amilo sau Xdroid pentru DVB?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Salutare tuturor :P
    Situatia nu va fi favorabila celor impatimiti in receptia digitala si care nu dispun de un venit care sa le permita un abonament minim oficial.Acest lucru nu ne permite decat sa studiem pt.a ajunge la vremuri mai bune, la urmarirea unor sateliti care altadata nu prezentau interes datorita limbii programelor din care sunt alcatuite pachetele sau a pozitiei la limita receptionarii lui
    Siteurile de acest gen si cu aceasta tematica nu vor disparea, poate se va simti o scadere a postarilor si in general a activitatii.Intotdeauna vor exista incepatori sau cei care doresc sa-si aprofundeze cunostintele in acest domeniu dar si probleme care apar neprevazut si care isi asteapta rezolvarea on-line sau intr-un timp extrem de scurt.
    Cea mai mare realizare din puncul meu de vedere este etapa care s-a produs acum un an si... si care a reunit majoritatea sistemelor de criptare pe o singura "platforma" ALLCAM-ul, FREECAM si mai apoi MM.Cu toate inconvenintele si bug-urile aparute la inceput si pe parcurs (a se vedea ziua de 01.04.2003 ) s-a facut o economie de spatiu, bani si tehnica :P
    In privinta dealarilor acestia se vor "bate" pt.suprematia pietii si se va ajunge la o ieftinere a produselor lucru de care se va bucura doar simplul consumator :P Acest lucru se simte de pe acum (ex.MM care este putin peste 100 euro)
    Pt.tot ce este cu 2 in coada va exista o nastere (o avem) o viata si apoi un apus.Sa speram ca cei marunti ca noi sau ca mine se vor bucura de un apus cat mai lung la fel cum a fost PW.Aici mai intervine si "spionajul industrial"intre firmele concurente care prin aceasta invaluire tehnologica sa castige cati mai multi abonati in defavoarea firmelor concurente.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)