Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking Unii cu o pasarica, eu un banc de pesti !

Aseara am umplut acvariul cu apa, am montat sistemul de filtarare al apei si sistemul de incalzire. Mai am de asteptat 2 zile si plec la shopping de pestisori.

Aaaaa, mai am de curatat pretul de pe acvariu

Vreau sa cumpar 2 neoni, 2-4 sanitari, o pereche de gupi, o pereche de xifori. Ce pesti mai pot pune in acvariu fara sa se certe c ceilalti ?
    Last edited by Zgrongy; 23rd November 2010 at 14:03.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Ti-ai tras si caracatita Paul se pare sa intelegem ca te apuci de jucat la pariuri?
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa nu uiti sa il bagi pe ala care il pui pe mileu, pestele bibelou, fara ala nu are nici un farmec!

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Neonii se tin in "schwarm", cel putin 10-15 sa fie in acvariul asta mic al tau, atunci se simt ei bine si arata si frumos; la mine in 240 l de apa am 40 de bucati.
    2 zile e cam putin timpul de "rodaj" al acvariului, nu te speria daca vor da coltul unii din pestisori, cu timpul se formeaza toate bacteriile de care ai nevoie

Frumos arata si sa bagi 2 familii de molly, o familie intotdeauna un mascul si 2 femele, o familie alba-argintie si una neagra.
    Foarte probabil iti vor apare in perioada imediat urmatoare primele probleme, melcii si algele!
    Iti fac eu zilele astea o lista cu ce pesti sa iei care se impaca bine, arata bine si nu sunt pretentiosi.
    Si nu uita, la amiaza sa li se stinga neaparat lumina pentru 2 ore, astfel intrerupi ciclul de dezvoltare/inmultire a algelor...

.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Astazi am cumparat 4 sanitari, 2 xifo si 2 neoni.
    Ai dreptate in legatura cu neonii, se plimba prin acvariu in "grup", maine ma duc sa mai cumpar inca 2 sa nu se simta singuri.

Pana acum am avut de doua ori acvariu, o data la varsta de 5 ani si apoi pe la 12 ani, de fiecare data am ramas fara el pe motiv de "neglijenta in serviciu".
    Acum sunt hotarat sa-mi asum riscurile.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@Zgrongy

Acu serios: ia-ti un rechin... ai avanataj ca daca iti vine vreun oaspete nepoftit l-ai aruncat in acvariu si l-ai rezolvat. N-am zis de piranha, finndca cacatii aia nu vor sa manance si oasele...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Administrator Expert

Posts Thanks / Likes

Sa vezi ce-l dai la sfinti pe acvariu dupe doo spalari ....ma stiu pe mine.

Pusesi bomboane da coliva in el?!
    MAGAZINE ONLINE LA CHEIE - DEMO - WWW.DIGICART.RO - Magazine online la cheie in 24 de ore, sisteme de plata integrate, module de curierat integrate.

zu Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs down sal

Quote Originally Posted by Zgrongy View Post
    Aseara am umplut acvariul cu apa, am montat sistemul de filtarare al apei si sistemul de incalzire. Mai am de asteptat 2 zile si plec la shopping de pestisori.

Vreau sa cumpar 2 neoni, 2-4 sanitari, o pereche de gupi, o pereche de xifori. Ce pesti mai pot pune in acvariu fara sa se certe c ceilalti ?
    Salut! Daca imi permiti iti pot da niste sfaturi in legatura cu acvariul pe care tocmai vrei sa il setezi:
    1. Scoate toate "jucariile" alea din el, cauta un pietris natural cu o granulatie de 2-4 mm, plante naturale.
    2. Neonii sunt niste pesti de cârd, se simt bine daca sunt minim 5.
    3.Gupii si xifo sunt pesti vivipari , neonii sunt ovipari (sunt site-uri specializate unde te poti documenta).
    4.Apa din acvariu trece printr-o perioada, numita ciclare(perioada in care filtrul trebuie sa functioneze non-stop), care dureaza aproximativ o luna, timp in care nu este recomandat sa populezi acvariul cu multi pesti (vei constata ca ai dat banii degeaba pe ei).
    Pentru inceput poti pune in acvariu cativa sanitari , apoi dupa o perioada in care vei tine sub observatie evolutia lor, mai poti adauga si alti pesti mai pretentiosi , dar nu prea multi (in functie de cati litrii are acvariul tau).

Si da poti curata si pretul de pe el .
    Acvaristica este un hobby destul de costisitor.
    Bafta si sper ca nu am deranjat pe nimeni .

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    @Zgrongy

Acu serios: ia-ti un rechin... ai avanataj ca daca iti vine vreun oaspete nepoftit l-ai aruncat in acvariu si l-ai rezolvat. N-am zis de piranha, finndca cacatii aia nu vor sa manance si oasele...
    eu am si rechini.2 buc.imi place la ei ca sunt mereu activi deoarece respira prin miscare.insa cel mai mult imi plac scalarii deoarece sunt lenesi si ma relaxeaza mai mult
    boy2good

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

De acord cu str-evo. Acvariul in forma de acuma e orice dar numai un colt de natura nu (ori asta banuiesc ca vrea un acvarist). In mod normal prima chestie era documentarea si de abia dupa achizitia de una alta.
    deci:

1. Primul strat e in mod nomal format dintr-un substrat de vreo 2 cm grosime: AquaBasic de la JBL, sau gasesti in galeata de la Sera sau Tetra.
    2. Pietris 1-3 cm tot macar vreo 2 cm
    3. Plante naturale, pentru tine recomandat plante cu crestere rapida, intrebi de unde le cumperi care sunt alea
    4. Daca vrei pesti mai repede pui de exemplu de la sera Nitrivec care contine colonii de bacterii
    5. La inceput iluminarea pe o perioada de 6-7 ore cu o pauza de 2 ore la amiaza (unii sunt ccontra altii pro)
    6. read on acvarist.ro forum
    DM800 HD PVR, IPBOX900HD, DM500, OPTIBOX500, Antena Aluminiu 1,2, Multifocus 1,1

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Exact.

Si dupa ce termini toata treaba cu popiulatul piscicol si esti fericit de imagine, cumperi un electrosoc de pe okazii si il probezi putin pe buza acvariului. Trece prin acril flama. Probat de mine.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

moo,neoane ti-ai luat?vezi ca sunt de mai multe feluri
    boy2good

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Zgrongy View Post

Moo ,acum pe bune ,daca tot ai pus bomboane de coliva in acvarium , parintele un l-ai lasat?
    No vas ca e garnisit si cu flori parca sant violete .
    Last edited by porcusor; 27th November 2010 at 16:52.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Domnilor, am aruncat "bomboanele", am scos caracatita si submarinul, am scos si plantele de plastic.

Marti seara cand am ajuns de la munca, am gasit apa din acvariu tulbure, da ce zic eu tulbure, nu se mai vedeau deloc pestii in ea parca inotau in lapte.

Am achizitionat de la un pet shop niscai Kg de piatra clasica pentru acvariu (intre 3 si 5 mm diametru), am fierto in 2 ape, si acum zace intr-un borcan de 15 L cu apa de 2 zile. Daca ma invrednicesc maine fac iar amenajarea bazinului.

Ma ingrijoreaza foarte tare filtrul de apa ( "vibratorul" ), debitul de apa este mult prea mare atunci cand este dat la minim, practic pestii sunt purtati de curentul de apa prin tot acvariu.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa arata in momentul de fata, sper sa nu mai trebuiasca sa scormonesc in acvariu prea repede.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)