Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Default Ciudatenii semnal

Azi am urcat la antena si am mai facut niste probe, ca, la sfarsit, sa revin la Invacomul meu de
    3db. Ce am observat. Daca inainte semnalul pe Gsp era undeva la 84-85% acum este de 98-100%. Asta
    fara sa intervin la suruburile antenei. In rest tp cu C+ Hits de es e la 64-65%, iar cel cu
    Animal Pl Nord (11229H) e la 41% (face macroblocuri din cauza fec-ului mare)
    Astra 1H e ok, la fel ca inainte, intra ok, RomaniaInternational de pe 23,5, bla bla, bla.
    O treaba ciudata mi s-a parut tp cu ESPN America HD de pe 28,2E... 12265 , snr 29500, fec 3/4.
    Ce e ciudat la el este ca merge excelent, fara macroblocuri, desi snr este la... 20-25-28% (cu fec 3/4)
    Asta in conditiile in care ESPN HD (12324v, 29500, 3/4 pe 28,2) "joaca" haotic intre 35-50%, cu macroblocuri
    incat nu e chip sa vezi ceva in conditii decente. Initial am crezut ca asta e de la skin, dar a fost
    vorba de o pura coincidenta. Nu cred ca e de la lnb, pentru ca la fel face su cu Invacom si cu Amstrad, de ex.
    O sa verific si pe mai multe site-uri sa nu cumva sa am eu ceva greseli la Tp-uri in satxml
    Daca are cineva vreo explicatie....il astept bucuros
    Sa aveti sanatate
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Azi am facut si eu un mic fine tuning la antena (Triax 110), doar din receptor, si am prins si eu semnal util cat de cat pe polarizarea H, Thor5, tp-ul cu Animal Planet nordic care pana acum nu intra deloc are un semnal de 41-42% pe tunerul unui Vu+duo si cu lnb Inverto.
    Problema semnalata de tine am avut-o si eu pe Espn HD America, cu semnal de 38-40% aveam macroblocuri la greu,imposibil de urmarit ceva, in timp ce Sky one hd cu semnal 30-32% mergea super ok. A tinut-o asa cam 1 luna...dupa care a disparut subit,fara sa schimb nimic. Deci nu cred ca e de la tine...
    Last edited by cristo4; 20th November 2010 at 17:41.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    voi folositi converse pe post de satfinder ?
    Eu sunt doar un amator... Satfinder? Crezi ca e rentabil sa bag cateva sute de ron (milioane) intr-un satfinder cat de cat acceptabil atat timp cat nu sunt montator de profesie? Ca mai pun pe la un prieten sau imi reglez eu acasa e altceva... Nu e nevoie de satfinder pt asta. Da, tunningul fin il fac pe conserva, cu una bucata prieten in fata la tv si... telefon ca am geamurile si balconul spre nord.
    Sincer nu am dat gres niciodata. Si... acim nu avem cum sa fim toti de-alde Satenicu. Pt majoritatea de aici acesta este un hobby, nu o profesie. Daca vrei sa ma crezi, in zilele cu soare nu imi ia mai mult de 30 sec - 1 minut sa gasesc un satelit (cu antena in brate, nu pe bat), restul... dureaza ca sa dai cu cheia la piulite si suruburi. Repet, e doar un hobby, sunt doar un amator

Edit: ah, am uitat, chiar am un satfinder, si-l donez cui il vrea. Am dat vreo 30 de lei pe el . De multe ori m-a racait sa-l fac avion. Cu ala mai rau am dereglat antena
    Last edited by popamare; 20th November 2010 at 22:35.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

ideea era ca folosind un numar de recivere posibilitatea ca sa se afiseze rezultate diferite e destul de mare, nu credeti ?
    Da, corect. Eu am folosit un DM800 cu GP 510. Asta daca are vreo relevanta

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by popamare View Post
    Eu am folosit un DM800 cu GP 510. Asta daca are vreo relevanta
    Are relevanta, problema este de la DM800. A mai fost discutata problema pe aici si cred ca tunerul face aceste probleme. Apare pe 28'E la transponderele 12324 si 11798. Chiar si pe o antena de 1.8m si snr peste 65-70% am vazut aceeasi problema.
    La mine pe dm500HD si o antena de 0.9 de tipul celor akta, am pe 12324 un snr de 47% si pe 11798, 48% stabil fara variatii si fara freeze pe imagine.

O treaba ciudata mi s-a parut tp cu ESPN America HD de pe 28,2E... 12265 , snr 29500, fec 3/4.
    Ce e ciudat la el este ca merge excelent, fara macroblocuri, desi snr este la... 20-25-28% (cu fec 3/4)
    Nu este nimic ciudat, transponderii dvbS2 cu modulatie qpsk sunt mai usor de receptionat la acelasi nivel de semnal decat in dvbS1(acelasi fec). De exemplu pe Dm800 pentru a receptiona un transponder in dvbS1 cu fec3/4 este nevoie de un nivel de semnal mai mare de 5.00db sau 32% snr. Pentru dvbS2, modulatie qpsk si fec 3/4 este suficient un snr de 26-27% pentru receptie la limita.
    Daca vrei sa compari doua lnb-uri, cel mai bine este sa testezi numai pe frecvente cu semnal la limita, pe cat mai multe frecvente intre 10700 si 12750 mhz si timpul intre schimbul lnb-urilor cat mai scurt.

timplar Expert
    Posts Thanks / Likes

ei vezi, esti vinovat. daca foloseai o conversa de gigi aveai 100 cu 98.
    ce este aia "conversa",daca te referi la receptoarele de la Digi n-ai cum sa ai 100 cu 98 eventual 80 cu 98 ....
    dm500s Vu+Zero hss1170...şî maxim şasă cai frumoşi

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by popamare View Post

Animal Pl Nord (11229H) e la 41% (face macroblocuri din cauza fec-ului mare)

Maestre, poti scrie din experienta un mic tabel cu valorile minime ale SNR pentru fiecare FEC a.i. sa nu existe macroblocuri ?
    Pe mine ma intereseaza deocamdata pt receptia DVB-S dar poti trece si DVB-S2 in tabel ca sa-mi fac o idee despre viitor...

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gen70 View Post
    Maestre, poti scrie din experienta un mic tabel cu valorile minime ale SNR pentru fiecare FEC a.i. sa nu existe macroblocuri ?
    Pe mine ma intereseaza deocamdata pt receptia DVB-S dar poti trece si DVB-S2 in tabel ca sa-mi fac o idee despre viitor...
    Asa, din cate imi amintesc...
    FEC 2/3: minim 21-24%
    FEC 3/4: minim 32-33%
    FEC 5/6: minim 42-43%
    FEC 7/8: minim - aici nu sunt foarte sigur...

Valori valabile pe DM800, pe transpondere dvb-s, cu modulatie qpsk. Valorile pot avea o rata de eroare de +/- 1%.

Asteptam si alte opinii

Edit: E vorba de minimul pe care il consider necesar pt vizionarea in conditii bune a unui canal tv. O sa revin cu completari in cazul in care am gresit pe undeva
    Last edited by popamare; 21st November 2010 at 17:39.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Confirm si eu pt HUMAX digi 4:
    - FEC 5/6: minim 41-42%
    Sub 41 SNR, dispare de tot AGC...

Am facut teste acum pe 11061 H 5721 5/6 la EUTELSAT 16 E.
    Am avut si macroblocuri in ultimile 15 min dar acum e ok undeva la 45-49 SNR.

Este utila si informatia pentru FEC 7/8 caci de ex 39 E are pt dolce aceste valori pe cam toate TP-urile !

Update: Acum merge si cu SNR 33% pe FEC 5/6...
    Este din ciclul descris in titlul topicului...ciudat adica
    Last edited by gen70; 21st November 2010 at 18:44.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Da...
    Si un sfat util pentru receptia Dolce... Este vorba de transponderul cu Vox si pachetul cu programele in limba maghiara. Cu lnb-ul lor (Daxio, dar si inca unul nu retin exact cum ii zice, single, dat in ultaima perioada) aceste programe au mari probleme. Pe antena mea nivelul semnalului este foarte puternic (Emme Esse 115 cu Invacom). De asemenea la un prieten i-am dat eu un lnb GoldenInterstar cu care intra ok aceste canale (nu intrau cu lnb de la ei).
    Aici dau o bila neagra celor de la service RTC care au venit si si-au batut joc de om. Doar i-au schimbat vechiul lnb cu unul twin, dar canalele respective tot nu mergeau.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)