Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default SERVER HACK-uit.

Salutare,

Am o problema cu server-ul de share, va rog sa ma ajutati cu ideii de securizare, in imaginea luata de pe net am avut server de mail care forwarda cccam.cfg-ul .

Acum avand dns-ul public , am fost nevoit sa schimb tot.

Cei care sunt in masura ii rog sa dea cateva exemple de securizare dream+imagine, eventual cum se procedeaza cu schimbarea port-urilor de telnet, ftp, se activeaza nu se activeaza.

Poate sunt multi care au aceasta problema, sau care vor trebui sa-si ia masuri de siguranta suplimentare, avand in vedere cat ai de munca in situatia de publicare a dns-ului si a liniilor.

Multumesc mult.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Salut,

Cred ca cea mai simpla metoda este sa pui un router in fata cu firewall si un script care permite conexiuni la serverul tau doar de pe adresele cunoascute (sau IP-uri, dar aici intervine DHCP-ul). Cred ca vazusem pe aici un script care crea o white list si restul era blocat. Scriptul era scris in bash si pus pe routerul ASUS.

Succes

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Reminder:
    - nu folositi imagini din surse necunoscute si in special ISO-urile care iti instaleaza sistemul Linux de la zero.
    - o alta gaura majora de securitate este CCcamInfoPhp, modulul de editare a CCcam.cfg permite access remote la CCcam.cfg.
    - daca folositi servere Linux, uitati-va in loguri dupa IP-uri de unde se scaneaza porturile sau incercati psad, este un tool excelent.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)