Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

View Poll Results: Poate fi interesanta o sectiune noua DIY in care sa ne postam proiectele personale ?

Voters
73. You may not vote on this poll
  • Da.

70 95.89%
  • Nu.

3 4.11%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
    GOLAN Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up Propunere sectiune noua RDI-DIY (Do it yourself )

Tinand cont ca suntem multi cu oaresce hobby-uri pe aici , poate ar fi interesanta o sectiune noua in care sa ne postam proiectele personale ...
    Ce ziceti credeti ca ar fi interesanta . Sunt "musterii" interesati ?
    #N# ( : EU sînt ca şi tine ... inventez.eu ...sînt de fapt chiar TU : )

Stii, am fost crescuţi să credem că toţi sunt egali, că nu eşti mai bun decât altcineva.
    Bineînţeles că asta e o minciună.
    Unii sunt mai buni decât alţii şi cei ce recunosc ce-i face mai buni şi învaţă să exploateze asta, sunt cei ce reuşesc.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

-= yep - okay - gda =-
    Ip-ul si Providerul tau:

-=Sambata - 9 - Februarie - 2013=-

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Ar fi o treaba.
    Cum ziceam si in celalat topic eu lucrez acum la ceva....ceva care ar trebui sa arate cam asa.

http://www.youtube.com/watch?v=A4CNIVIwIes&NR=1

Deja sunt la a doua varianata. Prima am facut-o cam din topor. Montajul a iesit prea greu si nu am reusit sa-l pun in functiune.
    Varianta a doua este mult mai eleganta; actual e finalizata dar nu reusesc sa o pun in functiune. Nici nu prea am mai avut timp in ultima perioada...dar poate daca aveam si putin ajutor acum era poate gata.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sunt pentru, dar am mici semne de inoiala........

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Da, de ce sa nu se faca?
    Numai sa nu se fure ideea proiectului (pt OSIM)
    Ca trece tineretea, nu-i mare paguba...
    Problema e ca trece si batranetea...

GOLAN Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    tinind cont de tendinta actuala a forumului de a se concentra pe off topic poate nu ar fi rau sa incercam un blog, ca o noua sectiune.
    de acord si cu ideea cealalta. daca e cineva care face bani e invitat sa dezvolte ideea.
    Problema unui blog este aceea ce fiecare are drept de moderare in propriul blog si astel se descentralizeaza o anumita tendinte centralizata ...
    Eu ma gandeam doar sa facem o sectiune in care sa facem nebunii ..
    De exemplu sursa aia stabilizata a pytonului ...sau cum sa .....faci o antena si sa o ridici cu un balon si sa faci DX-uri ....
    Sau cum sa lipesti un condenator la sursa hyunday si sa faci update la conserva digii ... sau cum sa .. ma rog ..sa faciun generator de microunde directional care sa prajeasca creierii unor furnici ...

Stii, am fost crescuţi să credem că toţi sunt egali, că nu eşti mai bun decât altcineva.
    Unii sunt mai buni decât alţii şi cei ce recunosc ce-i face mai buni şi învaţă să exploateze asta, sunt cei ce reuşesc.

GOLAN Expert
    Posts Thanks / Likes

UP . . . . Ca sa nu zic sticky : )

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by Zgrongy View Post
    Sunt pentru, dar am mici semne de inoiala........
    inoiala

Poate indoiala. Sau poate nu . Se indoaie. Inca.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am votat DA, poate daca se infiinteaza pot pune si bancuri bune cu ungurii, fara sa se supere unul si altul ca acum daca pui unul la bancuri se interpreteaza cu totul altceva

Glumeam desigur. Sunt de acord poate fi o rubrica instructiva, va dati seama cate poti invata
    Last edited by costelo; 18th November 2010 at 21:44.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    foloseste in loc de unguri, ceangai !
    Pai nu pot! dupa ce scrie aici:
    Ceangăi (maghiară: csángó) este denumirea etnografică și po....ră comună a trei grupe de oameni:

Din anul 1977, la recensăminte ceangăii figurează ca naționalitate de sine-stătătoare. Potrivit recensământului din 2002, numărul persoanelor care au ales să se declare ceangăi este de 1.370, restul s-au declarat ori maghiari (cei din Ghimeș și Bărsa), ori români (majoritatea covârșitoare a celor din Moldova, câteva mii de ceangăi moldoveni s-au declarat de asemenea maghiari).
    Nu trebuie confundați cu secuii din Bucovina, o po....ție maghiară care a trăit în județul Suceava între 1777 și 1940, și dintre care o parte au ajuns în Deva, fiind numiți în mod eronat ceangăi.
    În ultima vreme, în terminologia românească prin ceangăi se înțelege doar ramura din Moldova a ceangăilor. Aceștia se disting prin particularități lingvistice și prin bogăția de tradiții și artă po....ră. În decursul secolelor, identitatea ceangăilor din Moldova s-a bazat pe apartenența la Biserica Catolică de rit latin.
    Analizele genetice au demonstrat însă că nu există înrudiri între ceangăii ardeleni și secui

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ceang%C4%83i

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Cei care sunteti de acord cu aceasta idee, ati putea sa spuneti si ce subiecte ati vrea sa abordati? Asa ar fi mult mai usor de decis daca sectiunea se justifica sau nu.
    Pe de alta parte avem sectiunea de Sfaturi Utile ...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Cei care sunteti de acord cu aceasta idee, ati putea sa spuneti si ce subiecte ati vrea sa abordati? Asa ar fi mult mai usor de decis daca sectiunea se justifica sau nu.
    Pe de alta parte avem sectiunea de Sfaturi Utile ...
    Pai de toate! hobby adica, de la realizarile pe care fiecare in functie de pasiunea lui le-a realizat de-a lungul timpului si nu numai

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by costelo View Post
    Pai de toate! hobby adica, de la realizarile pe care fiecare in functie de pasiunea lui le-a realizat de-a lungul timpului si nu numai
    In electronica satelitara, sunt deja bunic. Am realizat in 91 un receptor analogic (Tehnium) cu care receptionam Astra.

In rest, dezvirginez prosti.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

GOLAN Expert
    Posts Thanks / Likes

subiecte....
    Cum sa faci o sursa stabilizata ca alui pytonul .. de ex :
    sau cum sa pui jtag-ul be hyundaiul de la digi ....
    sau cum sa programezi un PIC
    Sau cum sa folosesti arduino
    sau cum sa faci un ceas POV dintr-un motor de HDD ...
    sau nustiu .. mai bine stergeti postul si uitati .. ca nu intereseaza pe nimeni tampenii dastea ... ca nu sint utile :: mai ales ca exista deja sfaturi utile ....nu?!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

asa discutam parca am avea nevoie de fonduri de bani de la FMI care trebuies aprobate de nu stiu cine

ce e asa de greu ca admin cu 2-3 clickuri sa infiinteze o sectiune nou, parca costa bani

eu zica sa mergem fe forum la spaniolul unde ne face si moderatori si ne mai face si tot ce vrem

hai spanioluuuuuuuuuuuuuu
    Ip-ul si Providerul tau:

-=Sambata - 9 - Februarie - 2013=-

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)