Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5

Thread: claritate

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default claritate

aveti idee de ce la unele canale claritatea e maxima ....si se aude si vede foarte bine si la altele ...ajunge doar la 75% si mai face figuri ...exista vre-o posibilitate sa maresc puterea semanlului sau sa ajung la o claritate mai mare la celelalte canale(la digi) ?

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Solutii...

Quote Originally Posted by bubu23 View Post
    aveti idee de ce la unele canale claritatea e maxima ....si se aude si vede foarte bine si la altele ...ajunge doar la 75% si mai face figuri ...exista vre-o posibilitate sa maresc puterea semanlului sau sa ajung la o claritate mai mare la celelalte canale(la digi) ?
    La semnal ai putere si calitate semnal. In general calitatea semnalului e mai mare decat puterea. Eu de exemplu acum am pe ProTV HD putere 98% si calitate 100%. In cazul in care ai probleme cu anumite canale de cele mai multe ori e de la puterea semnalului care ajunge la tine. In casa nu poti face prea multe, eventual sa folosesti splitere de calitate. Daca tot apar probleme...suni la RC si anunti problema.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

mda ..o sa vb si cu cei de acolo...desi cei care mi-au instalat antena mi-au zis ca e puterea maxima pentru zona mea (la 10 km de ploiesti) ...oare? la music channel am claritate 100 si la mtv de exemplu doar 74....sa fie cv legat de pozitionarea antenei?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

......mi-au zis ca e puterea maxima pentru zona mea (la 10 km de ploiesti) ...
    nu pot sa zic decat "LOL" ce fel de citate au de traducere!satelitul are semnal pe toata Europa ,iar tu pentru ca esti cu 10 km mai departe de Ploiesti ai semnal mai slab...abureala pentru clienti!

ai una din astea 3:

1. Antena ta nu e reglata corect (poate si lnb nu e pus corespunzator)
    2. Conectica... cabul e de proasta calitate sau este cu mufe de inadire in mai multe locuri
    3. Antena ta este o antena noua sau second hand si datorita transportului sau al ansamblarii "experilor" care te-au "tradus"! aceasta este defocalizata si nu mai are randamentul maxim!

la music channel am claritate 100 si la mtv de exemplu doar 74....
    unii transpoderi au semnal mai puternic decat altii si e normal ca pe unii sa ai semnal mai bun!

...ajunge doar la 75% si mai face figuri ..
    Poti spune mai detailat ce anume inseamna "figuri"?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valentyn0_sat View Post
    nu pot sa zic decat "LOL" ce fel de citate au de traducere!satelitul are semnal pe toata Europa ,iar tu pentru ca esti cu 10 km mai departe de Ploiesti ai semnal mai slab...abureala pentru clienti!

ai una din astea 3:

1. Antena ta nu e reglata corect (poate si lnb nu e pus corespunzator)
    2. Conectica... cabul e de proasta calitate sau este cu mufe de inadire in mai multe locuri
    3. Antena ta este o antena noua sau second hand si datorita transportului sau al ansamblarii "experilor" care te-au "tradus"! aceasta este defocalizata si nu mai are randamentul maxim!

unii transpoderi au semnal mai puternic decat altii si e normal ca pe unii sa ai semnal mai bun!

Poti spune mai detailat ce anume inseamna "figuri"?
    adica sunetul se aude mai prost si pe tv apar macroblocuri

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)