Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Elevatie, declinatie antena offset

Care este legatura intre unghiul de elevatie, cel de declinatie, dimensiunile antenei (offset sau prime focus)?
    Am o antena de 1.15 Offset si vreau sa o pun de HotBird (de exemplu), cum ar trebui sa o reglez?

Multumesc!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Pitesti - Romania
    Latitudine 44.85 Longitudine 24.87

Pe www.satlex.ro mi-a dat unghiul de declinatie -6.75 pentru un unghi de elevatie de 37.04 pentru Hotbird 1-4, asta inseamna ca inclin fata de verticala
    antena offset cu 6.75 grade?

Precizez ca sun incepator in ale satelitilor.

Multumesc

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Hotbirdu il prinzi cu ochii inchisi atata vreme cat stii directia , dupaia faci reglajul fin in fuctie de semnalul pe care ti-l arata receptorul nu te mai complica cu grade parerea mea... asta doar in cazul hotbird pentru alti sateliti iti pot fi foarte folositoare gradele...

Remember Digitalus!! Expert

Posts Thanks / Likes

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

no ...pune mana pe carte...nu astepta sa-ti baje mura-n gura
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Multumesc pt sfaturile date..... Am pus intrebarea de mai sus tocmai pt ca citesc de ceva timp ce se scrie pe acest topic, si chiar am citit sectiunea pt incepatori.
    Lucrurile au fost intr-atit de "clare" incit am simtit nevoia sa cer o lamurire scurta si precisa.
    Daca liviusky simti nevoia sa raspunzi in felul de mai sus, n-am decit sa-ti multumesc inca o data pt indicatia extraordinar de pretioasa pe care mi-ai dat-o.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Hai ca nu vrea nimeni sa te sperie ...

Hai s-o luam usor ! Intrucat tu oricum nu ai aparate de masura care sa-ti poata indica unghiurile teoretice ... nu ramine decat solutia practica ...

- inclini planul antenei offset cu cca. 15 grade de la verticala pe spate ( cu partea concava in sus ) ... cu aceasta elevatie ar trebui sa ai semnal pe Astra si Hotbird. Daca ai o antena de 0.9m ... pe suportul care permite reglajul de elevatie sint diviziuni ... pui acolo cu aproximatie 37 de grade ! o sa mearga cu siguranta !

Materialele de la Coltul incepatorului , desi se adreseaza ... incepatorului , trebuie sa aiba o anumita rigoare ... rigoarea le da generalitate ... metodele euristice , practice , depind oarecum si de pozitia geografica ... pentru Satu Mare si Constanta recomandarile practice pot diferi extrem de mult !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Am aflat raspunsul pe care il doream: legatura intre declinatie elevatie si unghiul antenei (dat de producator)

http://www.satsig.net/22-deg-offset-dish.htm

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by colcm
    Am aflat raspunsul pe care il doream: legatura intre declinatie elevatie si unghiul antenei (dat de producator)

http://www.satsig.net/22-deg-offset-dish.htm
    Bun link am incercat sa gasesc ceva de genu asta acum ~2 ani de am inebnit, ar trebui postat si la coltu incepatorului.
    Super.
    With love,
    Arcan

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default ajutor!!!!!!!!!

sant de doua zile in gr si nu reusesc sa reglez un digi care il am pe camoin. ce sa mai fac am antena de 65/60 si nu-i dau de capat. da o arunc in mare?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by calin76 View Post
    sant de doua zile in gr si nu reusesc sa reglez un digi care il am pe camoin. ce sa mai fac am antena de 65/60 si nu-i dau de capat. da o arunc in mare?
    Fa rost si de un receptor analogic cu care sa prinzi Astra 19,2 si apoi roteste incetisor spre dreapta ta si coboara putin elevatia!(privind din spatele antenei!) Evident ca dupa ce ai prins un satelit va trebui sa maximizezi semnalul si din reglajul LNB-ului.
    Si daca ai loc pune o antena mai mare! (0,9.....)
    Calculele sunt una iar practica e alta!cu antena mica trebuie sa prinzi orice satelit poti, dupa aia sa aflii ce ai prins iar apoi sa pleci in stanga sau dreapta, din aproape in aproape pana la satelitul dorit!
    Last edited by ardu67; 7th August 2010 at 16:41.
    Skystar2, SG-2100, 2xDolce, 1xDigi, poz. Strong x 1.2 Fe

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Uite aici o adresa utila http://www.dishpointer.com/ .

CAuti locatia ta, selectezi sa-ti arate Thor,dai zoom, si linia iti arata incotro sa orientezi antena.

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Va agitati muuuult, mult prea mult. Sincer sa fiu, nu mi se pare o asa mare filosofie reglajul unei antene... Eu, daca vreau sa reglez o antena, fara busola, iau reper o alta antena. Daca nu am una prin preajma, iau ca reper sudul (pozitia soarelui), cu aproximatie, pun receiverul pe un tp cu semnal foarte puternic si caut directia buna, dupa care imi iau reper pt a o pune pe bara. Elavatia... hmmm... asta scade progresiv si uniform pe masura ce te duci catre extremitati, deci, nici pentru respectiva nu e nevoie de vreun site, atat timp cat iti stii pozitia geografica. Pozitia lnb-ululi? De asemenea inclinatia lui creste progresiv si uniform, cu cat te pozitionezi mai mult catre extremitati. Cu aceasta metoda "a la tanti Vasilica" (babeasca)-scuze pt Vasilicele tinere- nu mi-a luat niciodata mai mult de 2 minute sa gasesc un satelit.

De fapt, propun moderatorilor sa deschida o sectiune numita SAT-DICTIONAR versiuni in romana si engleza, in care sa se explice clar si concis, ce inseamna termeni ca declinatie, elevatie, pid, transponder, etc etc.
    Asta daca vor un site cu adevarat util. Asa ca sa se dea apa la moara unor destepti care dau raspunsuri gen "mah, io stiu, io's destept, da' nu zic, ca si io am fost praf, da' am invatat, d'aia is destept, invata si tu ce cauti tu intre destepti ca mine, io is prea sus sa imi ajunga bara la antena la nas". Decat sa se dea asemenea raspunsuri....

Numai bine
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)