Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 2 of 2
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intrebare tehnica resolutie scan fotografii

am scanat folosind Canon Canoscan 4200F, o gramada de fotografii vechi multe din ele de dimesiuni mici 5x10cm si 10x15cm.

am folosit resolutia de 600dpi.

intre timp am descoperit ca ar suporta si rezolutia de 1200dpi.

ce diferenta reala ar fi intre cele doua tipuri de rezolutie, intrucat stiu ca peste o anume rezolutie, se introduc artificial pixeli din software?

fotografiile nu vor fi printate, ci salvate in cataloage digitale (DVD) pentru a fi trimise familiei.

unele au nevoie de restaurare, am inteles ca photoshop-ul ar fi programul recomandat pentru asa ceva. care versiune dintre cele disponibile ar fi de folosit?

nu as vrea ceva care sa ingreuneze pc-ul.

Memento Mori Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

rezolutia mai mare de 300dpi e necesara daca vrei sa imprimi fotografii mai mari decat originalul scanat. daca sunt pentru web, 300 dpi sunt mai mult decat suficienti. Pe monitor nu este nici o diferenta intre, 300, 600 si 1200 dpi. Cat despre versiunea photoshop, pentru ce vrei tu cauta una mai veche ca sa ocupe mai putin pe hd

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)