Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7

Thread: probleme sunet

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default probleme sunet

Salut ,sunt nou aici si am o problema
    Acum o luna mi-am achizitionat un abonament la digi dth ..si am probleme la sunet ...
    Mai exact : am adaugat la tv ( lg ) un sistem 5.1 ...si cand las sonorul din telecomanda la minim se aude un zgomot de fond care noaptea cand este liniste este destul de enervant.
    Tin de precizat ca reciverul primit de la cei de la RDS este humax ,fiind conectat la tv prin euro-scart ,rca-uri pentru iesirile audio,si un cablu tata-mama (la cererea celor de la service de la digi) .Rezultatul":zgomotul inca persista .
    Are careva dintre voi ideii...?
    (Mi sa mai spus ca poate fi si din cauza semnalului care este : la power 75 % si claritate :80 % ,cei care mi-au instalat antena mi-au zis ca e maxim in locatia in care ma aflu)
    Astept opinii
    Last edited by bubu23; 4th November 2010 at 00:01.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bubu23 View Post
    Salut ,sunt nou aici si am o problema
    Acum o luna mi-am achizitionat un abonament la digi dth ..si am probleme la sunet ...
    Mai exact : am adaugat la tv ( lg ) un sistem 5.1 ...si cand las sonorul din telecomanda la minim se aude un zgomot de fond care noaptea cand este liniste este destul de enervant.
    Tin de precizat ca reciverul primit de la cei de la RDS este humax ,fiind conectat la tv prin euro-scart ,rca-uri pentru iesirile audio,si un cablu tata-mama (la cererea celor de la service de la digi) .Rezultatul":zgomotul inca persista .
    Are careva dintre voi ideii...?
    (Mi sa mai spus ca poate fi si din cauza semnalului care este : la power 75 % si claritate :80 % ,cei care mi-au instalat antena mi-au zis ca e maxim in locatia in care ma aflu)
    Astept opinii
    Incearca sa pui o pamantare la carcasa receiverului.
    Sau cabluri ecranate pentru audio.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

cel mai probabil cred eu, ca ai dat volumul televizorului la maxim sau la jumatate, iar nivelul receptorului la minim.

acel zgomot de care tu zici se aude in difuzoarele tv-ul si nu scade daca reduci volumul tv-ul-lui?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

sonorul la tv este la 30...iar cel de la receptor il tin mai mereu la jumate...
    dar nu cred ca ai inteles nu se aude cand e dat tare ....se aude cand il las foarte incet

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

s-ar putea sa nu ai masa facuta bine intre tv si receptor, sa fie cablurile de vina...

desi daca ai tv-ul la 30, eu zic ca este destul de tare... eu, la un lcd LG daca il dau mai tare, (mai mult de 15,) cu toate ca este conectat prin hdmi, iar receptorul este dat incet, se aude acel fasait de care zici tu.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by scary View Post
    s-ar putea sa nu ai masa facuta bine intre tv si receptor, sa fie cablurile de vina...

desi daca ai tv-ul la 30, eu zic ca este destul de tare... eu, la un lcd LG daca il dau mai tare, (mai mult de 15,) cu toate ca este conectat prin hdmi, iar receptorul este dat incet, se aude acel fasait de care zici tu.
    urata treaba...si totusi trebuie sa fie o solutie prin care putem scapa de el

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

nu prea ai ce sa-i faci, e zgomotul de fond al amplificatorului. oricum nu trebuie sa controlezi volumul din telecomanda receptorului. da volumul la maxim din receptor si lasa-l din tv, sa vezi ca zgomotul acela dispare....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)