Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Long Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default abonament DigiTV(satelit)

am un preten ,vecin cu mine .vrea sa se aboneze,dar nu sant aparate in tot bucurestiul
    ce se poate face
    daca cumpara aparat,trebe ,cica sa plateasca si cartela (24 euro)si taxa de activare(50ron)oala +lnb =
    nu e ca piperat?
    daca ii gasesc conserva,imi trebuie factura la eamerg cu ea la un centru digi pt imperechere?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ginu fraieru View Post
    am un preten ,vecin cu mine .vrea sa se aboneze,dar nu sant aparate in tot bucurestiul
    ce se poate face
    daca cumpara aparat,trebe ,cica sa plateasca si cartela (24 euro)si taxa de activare(50ron)oala +lnb =
    nu e ca piperat?
    daca ii gasesc conserva,imi trebuie factura la eamerg cu ea la un centru digi pt imperechere?
    Factura iti trebuie certificat de nastere a conservei, parintele adoptiv, adica proprietarul, care trebuie sa aiba toate darile platite la zi dovada ca are aparatul prin contractul nr. xxxxxxxxxxx etccccccccccccccc mai bine stai potolit, vezi ca sa mai discutat
    Last edited by costelo; 3rd November 2010 at 14:48.

Long Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by costelo View Post
    Factura iti trebuie certificat de nastere a conservei, parintele adoptiv, adica proprietarul, care trebuie sa aiba toate darile platite la zi dovada ca are aparatul prin contractul nr. xxxxxxxxxxx etccccccccccccccc mai bine stai potolit, vezi ca sa mai discutat
    am vazut si eu discutziile dar nu este nici un raspuns concret~

cel mai bine ar fii daca ar gasii sa preia un contract!

PS si asta cu platitul cartelei de cand e bagatanu se mai face contract!
    Last edited by ginu fraieru; 3rd November 2010 at 15:00.

Vornic Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Exista 2 variante:
    1. Decodor cumparat existent pe un contract reziliat (conform contractului).

Solutie: se prezinta un document sau niste date de identificare ale vechiului titular. In situatia in care acesta a cumparat aparatul si a facut rezilierea cu predarea cartelei si plata la zi, se va incheia un nou contract pe numele persoanei prezente in casierie cu actul de identitate si cu semnarea unei declaratii pe propria raspundere ca decodorul cu seria xxx este cumparat de la yyy (yyy = vechiul titular)

2. Decodor cumparat pe un contract suspendat pentru neplata.

Solutie A: Se achita datoriile restante + luna in curs (daca se merita...) si se va utiliza decodorul pe acelasi nume ca si pana acum;

Solutie B: Se convinge actualul titular sa se prezinte pentru rezilierea contractului dupa care se aplica solutia de la de la punctul 1.

Observatii:
    - Se recomanda utilizarea punctului 1
    - La schimbarea titularului se plateste o taxa de 62 ron (50 taxa de activare, 6 taxa de schimbare titular si 6 taxa schimbare locatie), (ultimele 2 taxe au fost scoase in ultimul timp).
    - cartela nu se plateste ci se elibereaza clientului doar in custodie. Taxa de 20 euro se achita doar in situatia de pierde, furt sau deteriorare, sau daca din diverse motive nu se poate preda la solicitarea rezilierii.
    - atentie cu aceste decodoare achizitionate de pe net, din targ sau din alte surse neverificabile. E posibil ca decodoarele sa fiegureze in custodie sau suspendate pentru neplata.
    - transferul de proprietate al decodorului se face la mica intelegere intre cei doi insa atentie, un decodor nou achizitionat de la RCS costa 150 ron (simplu)

Sper ca aceste informatii sa va fie de folos.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

daca ai rabdare pana luni, sau nu gasesti receptoare, te pot ajuta eu cu un receptor digi. iti dau cu receptorul si contractul de reziliere cu seria receptorului.

este vorba de un receptor mic Humax.

Long Member Expert
    Posts Thanks / Likes

multumesc baietzi
    am gasit la un vecin care a reziliat,are o factura de platit,o va face maine !
    dupa ce a platit in secunda 2 sper sa-i fac noul contract pretenului
    ramane sa ne auzim

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

receivere se mai gasesc in bucuresti pe la unii instalatori autorizati.
    faci contractul cu un agent de teren si vine instalatorul acasa.
    ai de platit ;
    - 50 ron activarea - la instalator
    - 70 ron kitul antena - la instalator
    - iti alegi modul de achizitionare a receiverului : cumparat 150ron sau chirie 6ron/luna.

daca nu rezolvi cu vecinul da-mi un pm sa-ti intermediez incheierea contractului.
    .

Junior Member Teacher
    caras-severin[Ţuică County] noua regiune a tarii
    Posts Thanks / Likes

astia sant smecherii de la digi asta este nai ce face mai bine bagati cablu ca mai repede vin

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

e cam veche povestea dar o reactivez ca problema mea e aceeasi

am cumparat un receptor pentru ca conserva (care era cumparata) s-a defectat.
    Am deja contract, abonament cu 2 receptoare si as vrea sa schimb unul dintre receptoare cu cel pe care l-am cumparat, insa doamna de la digi nu vrea zice ca nu se poate. Avind seria receptorului se poate vedea ca receptorul nu are datorii.
    Nu inteleg care e problema, de ce sa mai cumpar unul de la ei daca il am din alta parte?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by maistorul View Post
    receivere se mai gasesc in bucuresti pe la unii instalatori autorizati.
    faci contractul cu un agent de teren si vine instalatorul acasa.
    ai de platit ;
    - 50 ron activarea - la instalator
    - 70 ron kitul antena - la instalator
    - iti alegi modul de achizitionare a receiverului : cumparat 150ron sau chirie 6ron/luna.

daca nu rezolvi cu vecinul da-mi un pm sa-ti intermediez incheierea contractului.
    ai perfecta dreptate !
    totusi mai exista , cine are savureaza momentul
    pentru cccam caut "peeri adevarti nu cabanieri cu carduri in distanta 69"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)