Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6

Thread: Alcad pe bloc

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Alcad pe bloc

Salutare ,

Se da urmatoarea problema .
    DM800 cu stick USB si Gemini imagine,
    Merge binisor in DVBT numai ca din caiza ca nu am semnal se mai poticneste imaginea .

Ca sa ma uit si eu civilizat la HD ( TVR si ProTV ) ca astea ne intereseaza am cumparat un alcad sa il pun pe bloc.

Acum . eu stau in zona colentina si nu am idee de unde se emit DVBt0urile astea. Ma poate ajuta cineva cu locatia lor ca sa stiu cum orientez antena ?

Si ar ma fi ceva : ce fac eu cu directiva asta dasta avind in vedere ca protv emite vertical si TVR orizontal parca . Habar nu am cum sa pun antena ? Ceva sugestii ?

Merci.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Salut , pai ProTV HD/Sport.ro HD emit dinspre Iancului ( mai precis Pache Protopopescu ) si TVR HD au 2 emitatoare : unul la Herastrau si altul la Big Berceni , deci depinde care iti este mai aproape de locatia ta
    Acum legat de cele 2 polaritati si daca nu ai un model de antena banda larga fif-uif cu 2 brate ca sa le orientezi in forma de "V" pe orizontala , atunci incearca si inclin-o la 45 de grade
    Adica nici pe orizontala , nici pe verticala ci intre si vezi ce rezultate obtii , eventual sa ne scrii si noua care sau ce rezultate ai obtinut
    Ce model de antena ai ? Cu/fara amplificator ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Si PROTV are 2 emitatoare.Al doilea este vis-a-vis de Piata Progresul,pe un bloc.
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default alcad

modelul nu il stiu exact .
    Astazi am sa fact teste va scriu
    Este fara amplificator.

Am sa ma joc cu ea pusa pe polaritatea de TVR pt ca protv este relativ aproape.
    Am sa vad ce rezultate obtin si va tin la curent

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default gata

Am pus antena.

Pot sa spun ca am pus antena cu un sumator prin acelasi cablu ca si antena de satelit.
    Ei bine acum am semnal PERFECT am pus antena pe polaritatea orizontala indreptata din colentina spre pache protopopescu . Ce pot sa spun este ca merge totul prerfect indiferent cum tin antena. Probabil ca semnal este garla asa ca merge oricum. Am 11 posturi in DVB-T si merg perfect absolut toate HD sau nu .

Antena este un Alcad 900 series cu 19 elemente.

Cam scumpa dar merge brici acum. asa ca recomand.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

un link sumator ma intereseaza . Tks
    Antena TRIAX TDS88,SKyStar2 2.6D,Optibox,Strong Zapbox,Antena PrimeFocus 1.5AL de dat ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)