Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Cauciucuri de iarna!

Care ati fost atenti la stiri astazi....care naiba este treaba cu, cauciucurile ca m-au inebunit catva prieteni la telefon acum 5min. ca e groasa , puncte, amenda alea alea, trebuiesc obligatoriu si la autoturisme, care este adevarul stie cineva
    Last edited by costelo; 26th October 2010 at 22:37.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

da intra in vigoare din Noiembrie daca te prinde fara cauciucuri de iarna cand temperatura e sub nus cate grade ai o amenda consistenta
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

da-i draq ca nu reusesc sa ii scoata de pe drum pe cei cu cauciucuri tocite interior / exterior sau vechi de zici ca sunt slick-uri de curse... sau carora le iasa sarmele din ele...

dar noa, pe de alta parte e criza, si salariile bugetarilor s-au dus in jos... trebe compensat
    Dm7o2o, Humax Digi+II, H.S.S.11.60, Invacom Twin 0.3 (but offline 4 now)

"American components, russian components, aaall made in Taiwan"
    (c) Armagedon 1998

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by costelo View Post
    Care ati fost atenti la stiri astazi....care naiba este treaba cu, cauciucurile ca m-au inebunit catva prieteni la telefon acum 5min. ca e groasa , puncte, amenda alea alea, trebuiesc obligatoriu si la autoturisme, care este adevarul stie cineva
    Nu cred asa ceva .Sigur nu ati inteles voi bine .
    Nu poti obliga asa ceva .
    Trebuie sa ai alternative .
    ODIHNESTETE IN PACE VADIM TUDOR
    IUBESC Noua Dreaptă este o mişcare, nu un partid. Īncă de la īntemeiere, din anul 2000, ducem o luptă permanentă de trezire a conştiinţelor si de avertizare asupra pericolelor care ameninţă neamul romānesc

BUY MADE IN ROMANIA (ajuta si tu la cresterea productiei interne)

Alba_Iulia

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Cauciucurile de iarnă sunt obligatorii

Atenţie soferi, dacă nu aveţi cauciucuri de iarnă sau lanţuri s-ar putea să nu mai aveţi voie să circulaţi pe drumurile publice. Parlamentarii au introdus aceste prevederi īn proiectul legislativ de modificare a codului rutier. Astfel toţi şoferii ar putea fi obligaţi să-şi echipeze maşinile, indiferent de categorie, cu cauciucuri de iarnă, dar şi cu lanţuri sau materialele antiderapante, potrivit Direcţiei de Poliţie Rutieră din IGP. Nici şoferii maşinilor mai mari nu au fost uitaţi. Un proiect al ministerului Transporturilor prevede care şi maşinile de mare tonaj să aibă obligatoriu cauciucuri de iarnă şi lanţuri. Īn caz contrar, cei care blochează drumul sau alte maşini din lipsa dotărilor necesare vor fi aspru amendaţi.Preverile legate de marii transportatori vor intra in vigoare de la 1 noiembrie.

sursa: brasovultau

LE: @Alba2 in anumite perioade ale anului cat si in anumite conditii, sunt obligatorii in Austria, Suedia, Finlanda.. si poate si altele.. cred ca e ceva normal.
    Last edited by Andrei78; 27th October 2010 at 01:25.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Andrei78 View Post
    Atenţie soferi, dacă nu aveţi cauciucuri de iarnă sau lanţuri s-ar putea să nu mai aveţi voie să circulaţi pe drumurile publice. Parlamentarii au introdus aceste prevederi īn proiectul legislativ de modificare a codului rutier. Astfel toţi şoferii ar putea fi obligaţi să-şi echipeze maşinile, indiferent de categorie, cu cauciucuri de iarnă, dar şi cu lanţuri sau materialele antiderapante, potrivit Direcţiei de Poliţie Rutieră din IGP. Nici şoferii maşinilor mai mari nu au fost uitaţi. Un proiect al ministerului Transporturilor prevede care şi maşinile de mare tonaj să aibă obligatoriu cauciucuri de iarnă şi lanţuri. Īn caz contrar, cei care blochează drumul sau alte maşini din lipsa dotărilor necesare vor fi aspru amendaţi.Preverile legate de marii transportatori vor intra in vigoare de la 1 noiembrie.

Toti soferii pe timp de iarna ar trebui sa aibe un set de lanturi in portbagaj
    IUBESC Noua Dreaptă este o mişcare, nu un partid. Īncă de la īntemeiere, din anul 2000, ducem o luptă permanentă de trezire a conştiinţelor si de avertizare asupra pericolelor care ameninţă neamul romānesc

Alba_Iulia

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

LE: @Alba2 in anumite perioade ale anului cat si in anumite conditii, sunt obligatorii in Austria, Suedia, Finlanda.. si poate si altele.. cred ca e ceva normal.
    Nu ma poti obliga sa cumpar ceva ce eu nu am nevoie .Dar ma poti amenda pe timp de ninsoare si zapada daca nu am lanturi sau cauciucuri de iarna si circul este corect .
    Unde locuiesc eu ninge o data pe an dar am muntele la 20 minute si dela cota 700 m in sus este obligator lanturi sau anvelope de iarna sa nu zic termice.

Alba_Iulia

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ALBA2 View Post
    Nu ma poti obliga sa cumpar ceva ce eu nu am nevoie .Dar ma poti amenda pe timp de ninsoare si zapada daca nu am lanturi sau cauciucuri de iarna si circul este corect .
    Unde locuiesc eu ninge o data pe an dar am muntele la 20 minute si dela cota 700 m in sus este obligator lanturi sau anvelope de iarna sa nu zic termice.
    Eu cred ca, in general astfel de legi sunt date pentru a incerca sa previna accidente. Daca tie iti da amenda pe timp de ninsoare ca nu ai tot ce trebuie dupa care mergi mai departe si omori un om din pricina conditiilor meteo, ce faci ca mortul de la groapa nu se mai intoarce.

snowboarder Expert
    Posts Thanks / Likes

va spun eu ceva -.....

situatia o sa fie reglementata elegant

1...o sa ai un accident si nu ai cauciucuri de iarna nu o sa plateasca asigurarea pagubele plus o amenda de la nea politistul si citeva puncte in clasament,

2 vrei nu vrei o sa le montezi de buna voie,,,

parerea mea caucicurile de iarna ar trebui sa le montati din proprie initiativa si respect ptr viata voastra ,pietonilor,biciclistilor,jandarmilor,oilor,vacilo r,bivoli,politisiti,caini,pisici,...si multi alti care fac parte din traficul rutier...

deci cauciucuri de iarna sau masina in garaj

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu cred ca, in general astfel de legi sunt date pentru a incerca sa previna accidente. Daca tie iti da amenda pe timp de ninsoare ca nu ai tot ce trebuie dupa care mergi mai departe si omori un om din pricina conditiilor meteo, ce faci ca mortul de la groapa nu se mai intoarce.
    Daca tu zici Si autoveloxul tot ptr asa ceva este

Alba_Iulia

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

@Patrocle,

adevarul este ca din ce am observat romanul, nu prea da o atentie foarte mare acestui aspect, neluand in calcul consecintele ce pot urma... ai dreptate!

snowboarder Expert
    Posts Thanks / Likes

Fiecare este raspunzator pentru faptele care le savirseste

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by patrocle View Post
    va spun eu ceva -.....

situatia o sa fie reglementata elegant

1...o sa ai un accident si nu ai cauciucuri de iarna nu o sa plateasca asigurarea pagubele plus o amenda de la nea politistul si citeva puncte in clasament,

2 vrei nu vrei o sa le montezi de buna voie,,,

parerea mea caucicurile de iarna ar trebui sa le montati din proprie initiativa si respect ptr viata voastra ,pietonilor,biciclistilor,jandarmilor,oilor,vacilo r,bivoli,politisiti,caini,pisici,...si multi alti care fac parte din traficul rutier...

deci cauciucuri de iarna sau masina in garaj

Democratie nu gluma .REPUBLICA REPUBLICA

PS
    Daca as locui pe munte poate dar chiar nu vad ce as face cu cauciucurile de iarna .

Alba_Iulia

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ALBA2 View Post
    Daca as locui pe munte poate dar chiar nu vad ce as face cu cauciucurile de iarna .
    - traiesti dupa motoul "cine nu este cu mine este impotriva mea ?"

- ceva foarte important mey gica contra, unde-i lege nu-i tocmeala

• cauciucurile sunt in primul rand importante pentru tine ca sofer

• neavand cauciucuri corespunzatoare nu-ti pui doar viata ta in pericol ci si a celorlati participanti in trafic, fie ei si pietoni

• daca produci un accident, asigurarea refuza sa plateasca daunele daca masina nu este echipata corespunzator

• politia te amendeaza daca cauciucurile nu corespund anotimpului

• cauciucurile de vara se consuma mai repede iarna si cele de iarna se consuma mai repede vara

http://www.eanvelope.ro/anvelope_vara_vs_anvelope_iarna

Compozitia cauciucului folosit in fabricarea anvelopelor de iarna: anvelopele de iarna au in compozitia lor, alaturi de substante speciale, un amestec de cauciuc pe baza de siliciu care nu se intalneste o data cu scaderea temperaturii, spre deosebire de cauciucul folosit la cele de vara care se solidifica scazand automat aderenta.

Profilul anvelopelor destinate sezonului cald este mai aerisit, santurile sunt mai largi si segmentate mai rar, iar materialul este mai tare, motiv pentru care acestea nu se pot folosi iarna deoarece au aderenta mult mai scazuta. Exista insa si variante de cauciucuri destinate pentru toate anotimpurile. Profilul este proiectat in asa fel incat sa asigure o aderenta cat mai buna chiar si in conditiile in care carosabilul este acoperit de apa.

Profilul anvelopelor destinate sezonului rece este mai accentuat, santurile sunt stramte si segmentate din loc in loc, iar materialul este mai moale, motiv pentru care acestea nu se pot folosi vara deoarece se uzeaza extrem de rapid. Exista insa si variante de cauciucuri destinate pentru toate anotimpurile. Canalurile mici se intersecteaza cu altele mai mari, avand ca efect impingerea in exterior a zapezii sau a apei. Profilul este proiectat in asa fel incat sa asigure o aderenta cat mai buna chiar si in conditiile in care carosabilul este acoperit de zapada sau gheata. In cazul rularii pe un carosabil uscat sau umed se diminueaza manevrabilitatea, se accentueaza ritmul de uzura si zgomotul produs va fi mai ridicat.
    Last edited by -=SAT=-; 27th October 2010 at 02:56.
    Ip-ul si Providerul tau:

-=Sambata - 9 - Februarie - 2013=-

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am cauciucuri de iarna pe masina mea si iarna trecuta m-am dus pe un drum cu zapada de 3 cm si ghiciti: masina patina de o lua dracu.Am folosit lanturile si am reusit sa merg.Din punctul meu de vedere cauciucurile de iarna sint o gaselnita pentru a scoate un ban de pe soferi.Lanturile le consider obligatorii daca circulati pe strazi unde e posibil sa fie zapada sau gheata(in general de munte).Cauciucurile de iarna sint frectie la picor de lemn.
    Nu spun ca ar fi total inutile acele cauciucuri ci doar ca nu prea a-si fac treaba pe zapada.Am constatat o aderenta marita pe timp de ploaie cind carosabilul e umed.

P.S. Strazile trebuiesc curatate de zapada si atunci nu mai e nevoie de remedii de genul asta.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)