Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default INTREBARE ALT-DVB

OK... Revin cu o noua intrebare si sper ca de data aceasta cineva va stii ce sa raspunda... ca la intrebarea cu sunetul AC3 in Alt-DVB nu s-a inghesuit nimeni sa raspunda... De ce pe posturile bulgaresti de radio de pe Thor 0,8 W ( Radio 1, Radio City, Radio Nova, Radio Milla etc.) sunetul se intrerupe in Alt- DVB? Semnal este Q=100%, L=67-69%, deci este. Placa este SkyStar2 2.6C, soft: Alt-DVB Beta 106, AC3 filter, Elecard MPEG-2 Video.

Thanks!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Vad ca din nou intrebarea mea este citita ca o revista si nimeni (?) nu stie raspunsul sau nu a incercat sau toata lumea e suparata pe mine ca sunt nou pe aici si nu postez prea mult sau... Poate...

Remember Digitalus!! Expert

Posts Thanks / Likes

Nu ma leg de ... tonul tau care pina la urma mai mult deranjeaza decit te ajuta!

Incearca sa scoti filtrul AC3....
    Incearca si pe alt soft (ex. ProgDVB) ... pentru a putea localiza problema ta Este hardware sau tine de soft

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

OK! Scuze pentru ton, dar deja e a doua intrebare serioasa, zic eu, la care toti se inghesuie sa citeasca si nimeni nu raspunde nimic. Si nu cred ca o citesc tocmai cei care nu stiu... Dar, scuze! Multumesc de raspuns, am sa incerc si revin! Mai astept si alte opinii! Multumesc!

Anonymous
    Guest

1. Alt-DVB nu stie inca AC3
    2. Problema vine din mpeg2dex din windows. De exemplu, inexplicabil insa Radio MIX FM pe AMOS nu se aude in alt-dvb, in schmbi daca inregistrezi radio mix fm, il demultiplexezi si asculti ce ai inregistrat se aude foarte bine. poate altx va remedia si aceasta problema.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc de raspunsuri. Am rezolvat problema: DVB Dream 0.8.3d. Nu se mai incurca pe nici un program bulgaresc ( fie el TV sau Radio de pe Thor ). Si scanarea mi s-a parut mai "through" decat in Alt-DVB, nu numai datorita scanarii in jurul frecventei, ci si ca atare. Acum nu vreau sa-la laud, nu l-am incercat decat aseara si azi dimineata, dar "so far" pare mai bun ( altx - no offense ). Dar, ca veni vorba de Mix FM, nici pe Dvb Dream nu se aude nimic. Apropo, pe Realitatea FM si silent de pe Sirius ar trebui sa fie emisie si nu o aud eu sau n-au dat drumu' inca?
    @stailus
    Multumesc inca odata pentru raspunsul documentat! Referitor la AC3, exista vreun program care-l "stie"? E cumva Dvb Dream ( sa ma bucur si eu de aceasta "descoperire" in materie de soft DVB ) sau altul?
    Thanks again!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Vreau sa va intreb si eu ceva. Un amic de al meu are placa Pinacle PCTVsat CI + WinXP + Drivere si soft de pe CD-ul cu care a venit placa. Acum, eu am instalat DVB Dream si AltDVB. DVB Dream 0.8.1 merge dar cam schioapata. Ca si codec am instalat Elecard. Am scanat transponderele de pe Hotbird, a gasit programele, am imagine si semnal pe toate transponderele gasite dar dupa ce navighez putin prin lista de programe, imaginea se blocheaza si asa ramane. AltDVB nu vrea deloc (nu am notat versiunea instalata), imi cere sa aleg tipul placii - ss1 sau ss2.
    Acum as vrea sa stiu, daca aveti dintre voi careva tipul acesta de placa, sa imi spuneti ce combinatie merge bine (drivere pt placa + versiune DVB Dream sau altceva + codec).
    Multumesc mult !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satdan
    Multumesc de raspunsuri. Am rezolvat problema: DVB Dream 0.8.3d. Nu se mai incurca pe nici un program bulgaresc ( fie el TV sau Radio de pe Thor ). Si scanarea mi s-a parut mai "through" decat in Alt-DVB, nu numai datorita scanarii in jurul frecventei, ci si ca atare. Acum nu vreau sa-la laud, nu l-am incercat decat aseara si azi dimineata, dar "so far" pare mai bun ( altx - no offense ). Dar, ca veni vorba de Mix FM, nici pe Dvb Dream nu se aude nimic. Apropo, pe Realitatea FM si silent de pe Sirius ar trebui sa fie emisie si nu o aud eu sau n-au dat drumu' inca?
    @stailus
    Multumesc inca odata pentru raspunsul documentat! Referitor la AC3, exista vreun program care-l "stie"? E cumva Dvb Dream ( sa ma bucur si eu de aceasta "descoperire" in materie de soft DVB ) sau altul?
    Thanks again!
    la posturile de radio nam testat ca nu ascult
    cu posturile de tv...in special vaselina tv ...asta stiu.pune driveru pe 4.2.10 shi va merge.sunt probleme cu 4.28 in alt dvb.
    ac3-ul inca nu e implementat

acuma privind inghesuiala la raspunsurile tale...de obicei de nus e raspunde nu se stie

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)