Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Diametru antena offset

salut,
    am o antena eliptica de 60-50 cm.as vrea sa o instalez in coburg,germania.satelit fix pe astra 19,2.stie cineva daca merita instalata acolo ?
    la aceeasi destinatie imi trebuie cumparata o antena pe care sa o folosesc pe rotire.ce diametru recomandati sa fie ?
    coordonate am 50,25 grade latitudine,10,96 grade longitudine.satelit reglaj eutel W2A 10 grade E.

va multumesc.

Explorer Friend
    Posts Thanks / Likes

Salut.

In Elvetia la granita cu Germania se receptiona f bine astra 19,2 cu antena de 60 cm iar pentru o antena cu motor hh e suficient o antena de 90 cm depinde de tine ce sateliti vrei sa receptionezi.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu zic doar pentru aia cu rotire pentru ca pentru aia de 60cm nu pot sa ma pronunt.

De obicei producatorul de rotitoare specifica diametrul maxim al antenei. Aceasta clasificare nu mi se pare corecta. Eu as specifica mai degraba greutatea ce o poate duce in carca.

In general cred ca o antena de 1,2 m este foarte multumitoare.

Asa ca eu iti recomand o antena de 1,2 m dar cu o greutate maxima de 10kg.

Bafta
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Se specifica diametrul maxim pentru HH pentru ca fortele la care este supus angrenajul la vint(cu cit e antena mai mare,se simte mai mult si apare joc,sau chiar se por rupe rotile dintate care la majoritate sunt din plastic) sunt mult mai mari decit miscarea ei cu viteza mica,folosind demultiplicatoare pentru a obtine forta necesara miscarii.
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default cititor de smartcarduri

salut,
    banal sau ba eu intreb ca nu stiu.am un cunoscut care are un receptor dream 500 hd si un optibox.eu am de mers in austria si germania.m-a rugat sa-i cumpar de acolo un cititor de smart carduri.nici el nu a vazut din ala,nici eu.
    am cautat pe internet.sa le i-a benga,de care sa cumpar ?acolo sunt de multe feluri.sa-i cumpar unul pt.toate tipurile [ cum am eu cititor de carduri ] ? dvs. ce spuneti ? se cauta pe alte criterii ?

va multumesc.

scuzati postarea.rog sa o mutati daca vreti.am gresit.
    Last edited by neli_ney; 27th October 2010 at 07:33.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default ant H-H

Quote Originally Posted by ghita_49 View Post
    1. am o antena eliptica de 60-50 cm.as vrea sa o instalez in coburg,germania.satelit fix pe astra 19,2.stie cineva daca merita instalata acolo ?

2. la aceeasi destinatie imi trebuie cumparata o antena pe care sa o folosesc pe rotire.ce diametru recomandati sa fie ?
    1. Ant de 60 cm este suficienta pentru Astra 19 e - semnalul trebuie sa fie pe undeva pe la 12 - 14 dB SNR

2. Iti recomand sa-ti pui pe H-H o antena triax - TDS-88 - chiar daca e de Fe si nu de Al. Merge cam tot pe ea de la 30 west - pana la 45 est in RO - Bucuresti testata - cu unele restrictii la transponderele de la 19e - cele de pe 1H care nu intra (normal) si la 28,2 est - (la fel. astra 2 la limita in Buc)

La tine o sa intre toate atat cele de pe 19 cat si cele de pe 28,2 si nu ai probleme + un lnb bun - inverto de exemplu.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Cititor smartcard

Quote Originally Posted by neli_ney View Post
    ... dvs. ce spuneti ? ...
    Eu spun ca puteti sa luati de la @gelvis de pe acest forum cititor Phoenix - conectat pe port serial, sau de la @Ilies un Smargo - conectat pe USB. Bafta!
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default antena 60cm

Mai mult ca sigur iti merge astra 19,2 in germania ca esti pe centrul spotului si semnalul este maxim.
    Cat despre cealalta merge si 1,2 si poti folosi H-H sau am vazut acum la satmultimedia antene de 1,4 si 1,6 din aluminiu cu montura polara la care poti folosii motor si cu pozitia ta de acum in centrul Europei nu cred ca ar mai fi probleme de semnal nici pe vreme rea.
    P.S.
    Daca ti-ai refacut serverul poate reluam legatura
    Numai bine

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)