Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 14 noiembrie 2001 . Inceputul decaderii fotbalului romanesc.

14 Noiembrie 2001
    Meciul retur de baraj dintre Romania si Slovenia s-a incheiat la egalitate cu scorul 1-1. Autorii golurilor Mladen Rudonja ('56) si Cosmin Contra ('65). Romania a fost invinsa in meciul tur cu scorul 2-1 si nu s-a calificat la turneul final care s-a disputat in Koreea de Sud si Japonia anul 2002.

Dupa 4 ani cel intitulat regele fotbalului romanesc nu are curajul sa-si asume raspunderea pentru penibila ratare a calificarii iar fundasul central care a fost un simplu jalon pentru Rudonja vrea sa devina presedinte de federatie.Un meci urat urmarit de 30.000 de spectatori printre care si eu,un meci de care nimeni nu mai aminteste.

Oameni ca gica popescu si gica hagi trebuie scosi cel putin din fotbalul romanesc deoarece lor le este imputata si debarcarea fortata a lui Piturca in 1999.

gica hagi va nenoroci cu siguranta si echipa Timisoarei,demiterea lui Olaroiu avand ca scop instalarea "regelui" in schimbul sustineri baciului in lupta pentru fotoliul de presedinte al federatiei.

Dobrin,Balaci,Boloni,Lacatus,Munteanu acestia sunt adevarati fotbalisti care trebuie sa ramana in istorie,hagi si popescu sunt doar niste fotbalisti umflati excesiv de presa.

Este doar o parere....urmeaza 15 noiembrie...1989 un alt meci urmarit live de subsemnatul....dar asta e maine.....(meci in care hagi s-a facut de ras din nou fiind eliminat ca de alte 13 ori in cariera sa)

Fanta
    RDI Team

Anti popescu/hagi Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Re: 14 noiembrie 2001 . Inceputul decaderii fotbalului roman

Quote Originally Posted by Fanta
    Dobrin,Balaci,Boloni,Lacatus,Munteanu acestia sunt adevarati fotbalisti care trebuie sa ramana in istorie...
    DOBRIN a fost cu adevarat cel mai mare jucator roman .. poate din lume al tuturor timpurilor... dar romania a avut multzi jucatori de valoare...
    PETROLU PLOIESTI din 68... a avut niste jucatori care nu prea se mai nasc...

FORZZA STEAUA"

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Re: 14 noiembrie 2001 . Inceputul decaderii fotbalului roman

Oameni ca gica popescu si gica hagi trebuie scosi cel putin din fotbalul romanesc deoarece lor le este imputata si debarcarea fortata a lui Piturca in 1999.
    Da de la Steaua cine l-a dat afara ? Si de ce l-au data afara, daca era asa de bun ?

hagi si popescu sunt doar niste fotbalisti umflati excesiv de presa.
    Chiar crezi asa ceva Asta era parerea ta despre ei si dupa Mondialul din SUA in 94 ? Sau are legatura mai degraba cu campania electorala de la FRF

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Toata viata am fost contra gica hagi ! Nu ca jucator ci ca om.
    Sunt un fan declarat a lui Dica pe care il vad viitorul NR 10 al nationalei !
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Toata lumea cu gandul la turneul din `94. Macar daca ar fi jucat finala se merita sa ne aducem aminte. Mai vorbiti si despre viitor ca daca o tinem asa si nepoti nepotilor nostri tot cu turneul ala o sa se laude la altii.Cat despre hagi si popescu vai de capu` lor de balbaiti.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by K-storu
    Cat despre hagi si popescu vai de capu` lor de balbaiti.

Mai bine POPESCU decat "NASHU"

FORZZA STEAUA"

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Dobrin,Balaci,Boloni,Lacatus,Munteanu acestia sunt adevarati fotbalisti care trebuie sa ramana in istorie
    Sa inteleg ca il consideri pe Lacatus un model de comportament sportiv pe teren? Nu cred ca-i contesta nimeni talentul lui Lacatus, asa cum nu contesta nimeni talentul lui Hagi sau Popescu, dar sa spui ca Lacatus a avut un caracter mai de apreciat fata de Hagi e...nu gasesc un cuvat prin care sa nu jignesc asa ca o las in suspensie. Pai mai golan decat Lacatus nu l-am vazut decat pe Lupu (vb aici de jucatori cu talent care au avut o contributie in fotbal ). Si da, l-am injurat pe Hagi non-stop pana in ´94, dar pentru ce a facut atunci am promis ca nu ma mai leg de viata lui, ceea ce am si facut. Presa umfla multe lucruri, dar nu inseamna ca Hagi n-are nici un merit. Nu-i nici zeu, dar nici un fotbalist neinsemnat. Cat despre FRF, ma abtin ca eu unul n-as avea cu cine vota.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

... Dica pe care il vad viitorul NR 10 al nationalei !
    Poate cand o sa inceapa sa joace fotbal. Momentan beneficiaza de tratament favorabil din parte arbitrilor, lucru ce se aplica majoritatii echipelor din capitala atunci cand joaca cu o echipa de provincie. E usor sa te arunci pe jos si sa cersesti 11 metri iar un lingau imbracat in visiniu sa ti-l si dea ca deh, asa e comanda de sus si nici banii lui Becali, Borcea sau Copos nu sunt chiar de refuzat. Atitudinea de hoti si milogi a fotbalistilor nostrii se vede cel mai bine in meciurile cu echipe din afara, atunci cand suntem arbitrati de straini. Deci, parerea mea este ca in afara de Dorinel noi nu avem nici macar un singur fotbalist profesionist in tara.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Dupa 4 ani cel intitulat regele fotbalului romanesc nu are curajul sa-si asume raspunderea pentru penibila ratare a calificarii iar fundasul central care a fost un simplu jalon pentru Rudonja vrea sa devina presedinte de federatie.
    Nu prea vad care e legatura .. Numai jucatorii care nu au gresit niciodata pe teren au voie sa devina presedinti de federatie ?! A dat Mircea Sandu vreun gol decisiv pentru Nationala, ne-a calificat el la vreun turneu final ? Si de ce oare a trebuit readus Gica Popescu la nationala in acel meci ? Ca doar campionatul pastorit de Mitica Dragomir si Mircea Sandu producea fotbalisti competitivi pe banda rulanta Trebuia sa joace mai bine unul ca Nesu in acel meci decisiv ?
    Declinul fotbalului romanesc a inceput mult mai devreme de 2001 ...

Pina si in ziua de azi Hagi mai apare in tot felul de topuri, de exemplu la top 10 al executantilor de lovituri libere. In orice tara de pe glob daca spui de Hagi, vor sti de cine vorbesti ...

http://www.goal.com/NewsDetail.aspx?...=99521&idSez=1

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by project_fx28
    Dobrin,Balaci,Boloni,Lacatus,Munteanu acestia sunt adevarati fotbalisti care trebuie sa ramana in istorie
    Sa inteleg ca il consideri pe Lacatus un model de comportament sportiv pe teren?
    Da' ce model de comportament au fost Dobrin si Balaci, ca sa merite sa ramina in istorie mai mult decit Hagi sau Gica Popescu ? Consumul de alcool la un fotbalist este o virtute ? Sa nu amestecam talentul sportiv cu viata privata ...
    Gica Popescu a fost capitanul Barcelonei cind au luat Cupa Cupelor, a cistigat Cupa UEFA cu Galatasaray, a fost capitanul echipei nationale cu care a particpat la 3 campionate mondiale. Nu trebuia sa fie oare model de comportament sportiv ca sa fie ales capitan de echipa ? Sau l-au ajutat fratii Becali din umbra ? Si nu au fost aceste performante reale, au fost ele "umflate" de presa din Romania ?
    @fanta, nu te supara pe mine, dar rindurile tale aduc mai degraba a material de propaganda pentru sedinta de realegere a Nasului la FRF, decit ca parere sincera si obiectiva, cu scopul redresarii si reinsanatosirii fotbalului romanesc.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by loko
    Da' ce model de comportament au fost Dobrin si Balaci, ca sa merite sa ramina in istorie mai mult decit Hagi sau Gica Popescu ?
    Am spus numai de Lacatus, caci n-am prins era lui Dobrin sau Balaci si nu stiu cum erau la vremea aia.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Preluat de la Online Sport :

Etichetat drept "omul lui Ioan Becali", Gica Popescu nu stie cum sa faca sa scape de acest personaj dubios si de imaginea sa negativa. Popescu este vinovat de a se fi facut partener in trecut cu firma de impresariat a fratilor Becali. O pata pe care, voit sau nu, meritat sau nu, o are pe c.v.

Rupand relatia cu fratii Becali, Baciul ramane tot sub umbra acestora, cel putin in ochii publicului. Popescu spune ca nu mai are nici o treaba cu ei, fiind acum pe propriile picioare, cu o noua misiune.

Presa are insa grija sa publice periodic aluzii, creditand subtil (ca imagine) un clar parteneriar Popescu-fratii Becali. Rasad pentru suspiciuni exista din plin, mai ales ca romanii sunt din fire suspiciosi si cred ca inteleg ceea ce nu se vede, scapand de fapt esentialul.

Gica Popescu a declarat repetat ca nu mai are legatura cu fratii Becali. Ultima iesire a lui Ioan, raportata prompt de oficialii lui CFR CLuj, l-au facut pe Baci sa spuna ca FRF ar trebi sa ii ridice acestuia licenta de impresar. Pentru a suta oara a repetat ca se delimiteaza de acest gen de actiuni si de fratii Becali in general.

Teoretic si practic, Popescu nu poate fi genul de om care se poate cobori la actiunile fratilor Becali. Popescu este un fost sportiv de mare valoare, fratii Becali sunt niste nimeni, niste "pseudoinfractori", "mafia" - asa cum i-a etichetat Arpad Paszkany. Cele doua domenii nu se suprapun, psihologiile sunt total diferite.

Fratii Becali s-au trezit in ajunul campaniei lui Gica Popescu sa faca scandaluri: Victor cu Prunea, Ioan cu CFR Cluj. Aceste lucruri nu sunt intamplatoare deloc. Exista doua variante:

1. Daca il credem pe Popescu, atunci este clar ca fratii Becali nu au nici o treaba cu el si, din interese obscure sau o intelegere cu Mircea Sandu, il "sapa" pe Baci.

2. Daca ii credem pe cei care afirma ca Popescu si fratii Becali sunt mana in mana, atunci aceste scandaluri ne fac sa credem ca lucrurile nu merg asa de bine pentru Baci in lupta pentru FRF, iar fratii Becali se zbat pe uscat pentru a mai schimba ceva pe ultimii metri.

Onlinesport, pe durata campaniei de la FRF, a incercat sa arate faptele asa cum sunt. Nu tinem nici partea lui Sandi si nici a lui Becali. Credem ca asa este deontologic, in primul rand.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

@loko
    Te respect enorm pentru ceea ce faci si nu vreau sa discutam contradictoriu.Il cunosc personal de Hagi,o intrevedere fugitiva,si am mult prieteni care-l cunosc bine.Hagi e zero barat ca om ! Popescu de asemenea.Sandu este un zero !
    Sunt impotriva lui Popescu tocmai ca ar deschide drumul la manevrele jegoase ale fratilor Becali.
    Fanta

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@Fanta
    Ok, lasam pe altii atunci sa "salveze" fotbalul romanesc ...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cred ca am gasit cauza declinului fotbalului romanesc, ca doar se pling toti ca nu mai sint bani pentru juniori, pentru terenuri de joc, etc
    Asa ca e normal de ce nimeni nu vrea nici o schimbare in sistem, de ce sa renunte la gaina cu oua de aur

Top 2005
    1. Ion Tiriac 0,9 - 1 miliard dolari
    2. Iosif Constantin Dragan 850 milioane dolari
    ..................
    ..................
    7. Gigi Becali 400-450 milioane dolari
    ..................
    ..................
    12. George Copos 230-240 milioane dolari
    ..................
    ..................
    23. Nicolae Badea 140-150 milioane dolari
    ..................
    ..................

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)