Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Pentru @Fanta sau cine se pricepe

Te intreb pe tine @Fanta pentru ca tu esti direct implicat in proces pentru www.dolcesport.ro

Ideea e urmatoarea :

Vreau sa imi inregistrez un domeniu ex : nuconteaza.ro ... e suficient sa inregistrez acel domeniu sa fie al meu ? sau trebuie sa il inregistrez si la OSIM ? Daca eu il inregistrez un domeniu azi iar peste 1 saptamana alta persoana inregistreaza acel nume la OSIM si ma da in judecata cine o sa aiba castig de cauza ? ( se aplica principiul cine a inregistrat primul respectivul domeniu la ROTLD sau OSIM ? )
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Administrator Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Daca ala are o legatura+1 fata de tine cu domeniul respectiv il pierzi fara doar si poate.Se aplica OSIM. Rotld e firma de comunisti oricum...

P.S. Imi cer scuze ca m-am bagat...
    MAGAZINE ONLINE LA CHEIE - DEMO - WWW.DIGICART.RO - Magazine online la cheie in 24 de ore, sisteme de plata integrate, module de curierat integrate.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default re

Quote Originally Posted by wasexx View Post
    Te intreb pe tine @Fanta pentru ca tu esti direct implicat in proces pentru www.dolcesport.ro

Ideea e urmatoarea :

Vreau sa imi inregistrez un domeniu ex : nuconteaza.ro ... e suficient sa inregistrez acel domeniu sa fie al meu ? sau trebuie sa il inregistrez si la OSIM ? Daca eu il inregistrez un domeniu azi iar peste 1 saptamana alta persoana inregistreaza acel nume la OSIM si ma da in judecata cine o sa aiba castig de cauza ? ( se aplica principiul cine a inregistrat primul respectivul domeniu la ROTLD sau OSIM ? )
    salut,

iti raspund eu..

Poti inregistra orice domeniu.ro..sau .net, org, tv..etc, daca domeniul este liber se aplica politica primul venit, primul servit.
    Il poti pierde sau mai bine pus nu il poti folosi daca numele este : marca notorie..marca inregistrata si depinde proprietarul pe ce clase are marca la OSIM sau la OHIM , .. proprietarul marcii face contestatie, te da in judecata, cere daune...totul se rezolva prin arbitraj sau mediere la WIPO .
    Daca vrei sa inregistrezi numele domeniului cumparat sau invers mai intai verifica-l international daca nu e marca EU aici http://oami.europa.eu/CTMOnline/Requ...en_SearchBasic , apoi cauta in Romania la OSIM, ideea ca, daca numele este marca inregistrata in EU linisteste-te nu ai nici o sansa de castig nici in Romania...

Eu am trecut prin asa ceva... si mi-am inregistrat numele la OHIM ..

Sper ca te-am lamurit cat de cat!
    Daca mai ai ceva baga!

Surf Placut!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

si totusi daca e asa cum a castigat ala cu Google din Germania ?
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default re

si totusi daca e asa cum a castigat ala cu Google din Germania ?
    Salut,

nu stiu cazul...si mi-e greu sa cred ca cineva castiga cu Google..cel mai mare tepar ever...... si apoi se foloseste de ce a castigat?

Thx

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ideea e urmatoarea :

Treaba e simpla : daca eu inregistrez la OSIM softpedia , ROTLD/WIPO/instanta nu-mi va da niciodata mie acel domeniu , deoarece a inregistrat acel domeniu inainte ca eu sa am marca inregistrata pe acel brand.

In cazul meu DOLCE este marca inregistrata a ROMTELECOMULUI , dar dolcesport nu era la data de 23.07 marca inregistrata ! poate sa inregistreze pe 24.07 douazeci si doua de marci...pa....in mod normal acel domeniu nu mai poate fi recuperat prin solutionare de litigiu in nicio instanta.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default re

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Treaba e simpla : daca eu inregistrez la OSIM softpedia , ROTLD/WIPO/instanta nu-mi va da niciodata mie acel domeniu , deoarece a inregistrat acel domeniu inainte ca eu sa am marca inregistrata pe acel brand.

In cazul meu DOLCE este marca inregistrata a ROMTELECOMULUI , dar dolcesport nu era la data de 23.07 marca inregistrata ! poate sa inregistreze pe 24.07 douazeci si doua de marci...pa....in mod normal acel domeniu nu mai poate fi recuperat prin solutionare de litigiu in nicio instanta.

Fanta
    Salut,

eu nu am gasit DOLCE ca fiind marca inregistrata nicaieri..ai gasit tu?
    dolce & gabanna poate e ....
    ...e valabil primul venit, primul sosit cum am spus..dar te poate indeparta in justitie de domeniu sau arbitraj..exemple sunt la greu..

Numai bine!
    Last edited by stonewell; 21st October 2010 at 01:46. Reason: re

Black Sheep Teacher
    Posts Thanks / Likes

Litigiile privind numele de domenii se bazeaza in principiu pe 2 elemente:
    - domeniul este de notorietate si nu apartine proprietarului detinator al numelui respectiv (nu trebuie sa fie neaparat marca inregistrata, de ex. dolce-tv.ro sau dolce-dth.ro)
    - cel care l-a inregistrat fie nu-l foloseste fie in mod evident l-a luat in mod speculativ (de ex. pentru dolce, daca ai o pagina de "under construction" sau un blog sau ceva de genul il pierzi. Daca vinzi indulcitori artificiali si ai un produs de genul ala nu intrii neaparat in categoria asta - vezi de ex continental airlines vs. continental (automotive) pe domeniul continental.com. In cazul asta se aplica primul venit - primul servit).

Pentru detalii vezi pe h**p://www.icann.org/en/udrp/

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)