Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

View Poll Results: Ve-ti cumpara/folosi Windows Mobile 7 ?

Voters
31. You may not vote on this poll
  • DA

15 48.39%
  • Nu cred/Nu stiu

4 12.90%
  • NU

12 38.71%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Windows Mobile 7 -octombrie2010 - numai aici !

Microsoft va lansa Windows Mobile 7 ,luni,11 oct 2010.
    De asemenea cativa producatori vor lansa noi telefoane...
    Cam greu cu traducerea,voi posta cateva links si ... open for discussions !

http://www.zdnet.com/blog/cell-phone...ive-guide/4286

Se pare ca va avea parte de o introducere rece,dar nu cred ca Micro$oft va fi usor de convins ca piata deja este formata din Android si iOS.
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Am folosit WM6. O mare porcarie. De doua ori mi-am pierdut agenda la telefon (HTC) ca el daca se sincroniza cu un calculator care nu ava numere salvate le stergea fara sa intrebe pe cele din telefon, iar posibilitatea de a seta modul de sincronizare se utea face abia dupa ce legai telefonul si aapuca sa stearga ceva, daca nu erai rapid... Asa ca o mare porcarie, fuck it!
    Pe mine m-a lecuit definitiv.
    Last edited by cde34; 6th October 2010 at 23:27.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Talking Anfang ist schwer

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    Am folosit WM6. O mare porcarie. De doua ori mi-am pierdut agenda la telefon (HTC) ca el daca se sincroniza cu un calculator care nu ava numere salvate le stergea fara sa intrebe pe cele din telefon, iar posibilitatea de a seta modul de sincronizare se utea face abia dupa ce legai telefonul si aapuca sa stearga ceva, daca nu erai rapid... Asa ca o mare porcarie, fuck it!
    Incepator mai sdudiaza si dupa Vb.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Rolion , ii uram mult succes noului sistem fiindca , chiar are mare nevoie ....

Da un ochi aici , pentru tara unde stai : AICI

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    Fara sa iti jignesc inteligenta...toate telefoanele,in timp ce faci acel config te intreaba daca vrei sa tii informatiile de pe device sau sa le 'replace'..Cel mai comun,ce imi aduc aminte acum este Exchange From Nokia...cati nu au patit asta DAR nimic cu Windows,sa fiu sincer cu mine !
    Si regula de aur,la orice platforma hardware sau software...inainte de a face un 'major change' -=> backup,backup,backup ! Valabil in orice limbaj,orice device,orice user !

Imi pare rau de problemele tale,dar..Edisson a gasit 3000 de moduri de a nu face un electric bulb ! ! TU...numai 2 moduri cum sa nu connectezi un telefon la un nou profile !

baFTA

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Rolion , ii uram mult succes noului sistem fiindca , chiar are mare nevoie ....

Da un ochi aici , pentru tara unde stai : AICI
    Si Basescu statea bine in polls...acolo poti spune ce vrei ,sunt interese majore! Vrei sa fac un poll si sa imi iasa cum vreau eu ? Va iesi...

Si microsoft recunoaste ca "too little,too late" DAR cine va castiga la final ? ? ? Tu,eu,noi,voi...Nu va fi monopolul lui iEuAmTotSiStiuTotSiToate ! !

Mie unul deja am probleme cu multitasking-ul,se pare ca nu exista sau nu este enabled,parca...

PS
    @KB
    Intre mine si tine,nimic personal,recunosc iOS si WM.Treba sa iei in calcul ca WM poate sa castiga mult pe piata de Enterprise,nu pe piata de homeusers,unde puterea de cumparare e mica.Acolo este nevoia de 'standardisation',nu fiecare user cu pisica,motanul,cainele lui pe fiecare corner...
    No,ai sa "luam piciorul de pe acceleratie" la momentul asta si sa vedem cum stam in cateva luni,poate fi un succes,un failure sau altcineva pe piata !
    Hai sa privim din punctul de vedere al nostru,de user,de personal,fara prejudecati si apoi nu cu un bias mult aplecat spre ceea ce folosesc eu acuma SAU percept ca fiind C O O L !

Banned

Posts Thanks / Likes

No comment . Windows daca avea ceva de oferit o facea acum 3 ani , 2 ani , 1 an ....

Parca avea la inceputul anului ceva telefoane revolutionare Microsoft Kin .

Intr-adevar au fost un chin , pentru ca le-a retras dupa cateva luni dupa ce vanduse , gurile rele zic : sub 10.000de bucati .

Remember ?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

ok,treba analizata problema din alt punct de vedere...atunci nu era competite,nu era interes,nu era cineva sa ii traga de urechi ! acuma,au o reputatie de aparat sau de ridicat.

Altele sunt factorii de joc pe ecuatia pietii mobile astazi..

Micro$oft poate avea o influenta mare ( a se citi presiune) asupra producatorilor sau a jucatorilor...vezi cazul Microsoft v Motorola:acuma s-a anuntat ce ei vor produce hardware ce ruleaza Windows mobile 7 si ,banuiesc,M$ vor retrage acuzatia sau o vor cosmetiza ca pe meleaguri dambovitene ! ! uita-te atent la Nokia,unul dintre cei mai mari jucatori pe piata...cred ca cei de la Nokia'Management Board vor decide sa schimbe Symbian pe Windows Mobile altfel vor fi pierduti,adica vor fi singuri !

Deci,eu zic ca va fi ceva interesant de urmarit si mi-as pune banii pe WM7...nu pentru ca este un mOS bun ci doar datorita "hiden agenda" care domina piata,stock markets si altele nescrise ce nu pot fi scrise or nu vor fi scrise niciodata ! u get the point !

PS
    Micro$oft versus Motorola

http://www.zdnet.com/blog/btl/micros...?tag=must-read

Banned

Posts Thanks / Likes

Microsoft nu avea interes in 2007 sa incerce sa fie leader? Dar Apple de ce a incercat asta , si a reusit , dintr-un outsider sa ajunga unde este astazi , peste Microsoft ?

All is about vision about the ...ure and Microsoft doesn't have one ...

Motorola ar face orice ca sa iasa din minus ....

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca mai am ceva news cu WM,am sa le postez aici,vazute din punctul de vedere al unui user echidistant,fara bias spre anumite trends ,graphs sau brands.

Eu cand ofer o IT Solutie la clienti ma refer ca fiind "vendor neutral" sau "vendor independent"...
    Din politete,am sa ma retrag acuma,consider ca monopolizez acest topic cu Apple si iTU,cu toate ca titlul este despre Microshit (cum le place unora sa citeasca)...please accept my best regards.

baFTA

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Konndor View Post

Incepator mai sdudiaza si dupa Vb.
    Nu sunt chiar incepator in ale calculatoarelor, de 10 ani stau cel putin 8 ore pe zi cu nasul in monitor. In plus e un program de conectare cu 3 pagini, nu e cine-stie ce filosofie, e doar o mare porcarie.

Quote Originally Posted by rolion View Post
    Fara sa iti jignesc inteligenta...toate telefoanele,in timp ce faci acel config te intreaba daca vrei sa tii informatiile de pe device sau sa le 'replace'..Cel mai comun,ce imi aduc aminte acum este Exchange From Nokia...cati nu au patit asta DAR nimic cu Windows,sa fiu sincer cu mine !
    Si regula de aur,la orice platforma hardware sau software...inainte de a face un 'major change' -=> backup,backup,backup ! Valabil in orice limbaj,orice device,orice user !

baFTA
    Imi pare rau sa-ti zic, dar se vede ca vorbesti teorie. Idea e ca programul ala de conectare la WM intai "face back-up" in directie in care vrea si apoi te lasa sa setezi cum sa rezolve conflictele. Adica nu poti face setarea cu telefonul deconectat pentru siguranta.
    Asa ca mai studiati, nu vorbiti din pareri.
    Last edited by cde34; 7th October 2010 at 08:48.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rolion View Post
    ....
    Treba sa iei in calcul ca WM poate sa castiga mult pe piata de Enterprise,nu pe piata de homeusers,unde puterea de cumparare e mica.Acolo este nevoia de 'standardisation',nu fiecare user cu pisica,motanul,cainele lui pe fiecare corner...
    Nu pot decat sa zambesc la afirmatia asta ... imi vine in minte un caz real, cand un SAP pus pe Win Server 2003 a crapat din cauza unui prapadit de virus. Nu cred ca vreo firma care se respecta va accepta vreodata sa foloseasca Win Server ca sistem de operare pentru aplicatii enterprise (ERP, CRM etc). Poate firmulitele cu maxim 2-3 calculatoare si-ar permite asta, dar asta nu este enterprise.
    Pe de alta parte, Win s-a dovedit foarte atractiv pentru end-userii care nu au treaba cu IT-ul, asa ca eu ii dau o sansa cu mult mai mare W7 Mobile decat unui eventual W7 Server.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

nevertheless, istoria recenta ne-a aratat ca mai putin sistemul de operare, ci mai mult inovatiile si suportul de aplicatii disponibile determina succesul sau esecul unui aparat nou aparut pe piata. plecand de la aceasta idee, microsoft va trebui sa incheie o serie de parteneriate foarte bine gandite pentru a combate pozitia concurentilor. da, windows mobile 7 este sau poate fi o baza solida, dar probabil de sine statatoare nu va fi destul.

Forza MILAN!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Despre...Windows si Microsoft...
    Motorola este dupa iAlaCeStiuTot...eu cred ca in spatele 'nerushinarii' celor de la Motorola este Micro$oft... !
    Sa vedem ce zice al nostru Ikb despre asta !?

http://www.computerworld.com/s/artic..._os_2010-10-07

@cde34...corect,teorie backed de practica ! Am instalat zeci de smartphones SI nici o singura data nu am descoperit cum NU se face ! Eventual a trebuit sa RTFM -=> Read The Fucking Manual ! Mdah..e usor de acuzat...fcuk Windows !

@SatWien..tot ce am pe mine sau pe langa mine ii datorez lui nenea Bill.Si asta de vreo 13 anisori...Daca nu ii datorez nimica lui nenea Linux nu e vina mea,dar eu prevad ca voi mai avea mult de munca data de nenea Bill. 2-3 servers inseamna 'enterprise',Small & Medium Enterprise ,deah denumire americaneasca ! Si pariez ca acele systeme Enterprise (pe intelesul / contextul tau) ce folosesc Linux au management interface pe ...Winlinux ! ?

@cocomic... ai mare dreptate ... si vorbele tale se pot demonstra pe cazul celor de la DreamMedia,aka Dreambox,un hardware cu basic software DAR foarte bine primit si suportat de end-users.

Eu personal am inceput sa am dubii despre noul WM7,daca nu face multi-tasking ...e nashpa !

Banned

Posts Thanks / Likes

rolion stiai de asta ?

E normal sa fie lawsuit pe diverse teme . E amuzant mereu : de exemplu acum in octombrie Motorola s-a trezit ca in iPad care a aparut in Aprilie e nu stiu ce patent al lor Tot e bine ca nu s-au trezit la anul ....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)